› 
 › 
Pudra.com 15.02.2013

Doğum izni artıyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, doğum izninin 24 haftaya çıkarılması, doğum sonrası işe dönüşlerin ve kreşlerin zorunlu hale getirilmesi konusunda çalışma yürütüyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın asgari 3 çocuk sözlerinin bilimsel gerçekliğine dikkat çekerek, hem çalışan kadınlar için hem de iş gücüne katılacak kadınlar için üzerinde durdukları teşvik çalışmalarını açıkladı.

Doğum izni artıyor

Çelik, doğum izninin 24 haftaya çıkarılması, doğum sonrası işe dönüşlerin ve kreşlerin zorunlu hale getirilmesi ile çocuk sayısına göre emeklilik yaşının kademeli hale getirilmesi gibi çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

Bakan Faruk Çelik, Ankara Plaza Otel'deki 'Ebeveyn İzni ve İş-Yaşam Dengesi Yaklaşımı Çerçevesinde Esneklik' konulu TAIEX Semineri'ne katıldı. Çelik, burada yaptığı konuşmada, kadının iş gücüne katılımı için yürütülen çalışmalara değindi.

Kadının iş gücüne katılım hedefi yüzde 38

Rakamsal olarak 4 yılda 4 milyon istihdam gerçekleştirdiklerini aktaran Çelik, kadınların çalışma hayatındaki görünümü ile önemli yol kat ettiklerini, iş gücüne katılma oranının yüzde 23'lerden yüzde 31'lere geldiğini, istihdam oranının ise yüzde 21'lerden yüzde 27'lere ulaşıldığını söyledi.

İş gücüne katılımın 2 milyon 900 bin arttığını kaydeden Çelik, bunların 2 milyon 500 bininin istihdam edildiğini belirtti. Bakan Çelik, kadınların iş gücüne katılması için hedeflerinin yüzde 38 olduğunu da sözlerine ekledi.

Aile bütünlüğünün Türk toplumu için önemli olduğunu vurgulayan Bakan Çelik, sağlık örgütlerine göre sağlıklı birey için bebeklerin 2 yıl emzirilmesi gerektiğine işaret ederek, bir yandan sağlıklı toplum yetiştirmek bir taraftan da kadın istihdamını artırmanın temel hedefleri olduğunu dile getirdi. Ebeveyn izinlerinin önemine dikkat çeken Bakan Çelik, şu rakamları paylaştı:

"Avrupa'ya baktığımız zaman bu izinler Almanya'da 14 hafta, Fransa'da 32 hafta, İngiltere'de 52 hafta, Türkiye'de ise 16 hafta. 8 haftadan 16 haftaya taşıdık."

Bakan Çelik, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın asgari 3 çocuk söylemini vurgulayarak, nüfusun git gide yaşlandığının altını çizdi. Çelik, Başbakan'ın bu ifadelerinin rastgele olmadığına dikkat çerek sözlerine şöyle devam etti:

"Dolayısıyla bizim ne yapmamız gerekiyor? Biz, istihdam gücünü artırırken nüfus artış hızını gözeten bir politika izlememiz gerekiyor. Aile birliğini sağlayan bir istihdam politikası. Sağlıklı nesillerin yetişmesini sürekli hale getiren çalışmalar yapmamız gerekiyor. Bakanlık olarak kadın istihdamın teşviki için üzerinde çalıştığımız hususları paylaşmak istiyorum. Bunlardan biri doğum izninin 24 haftaya çıkartılması, maliyetinin devlet tarafından karşılanması. Doğum iznine ayrılan kadının doğum sonrası işe alınmasının zorunlu kılınması. Üçüncüsü, çocuk yardımlarının artırılması. Dördüncüsü kamu kurumlarında kreş zorunluluğunun getirilmesi. Beşincisi şuanda SSK'lı anneler ancak 2 çocuğu borçlanabiliyorlar, bu sayının artırılması. Altıncısı çocuk sayısına göre emeklilik yaşının kademeli hale getirilmesi. Bir diğeri yarı zamanlı çalışma."

Bu ve buna benzer çalışmaların bakanlar kurulunun gündeminde olduğunu anlatan Çelik, dün Başbakan ile birlikte olduğunu ve Başbakan'ın bu konularda çalışma talimatını bir kez daha verdiğini, bu konu başlıkları altında çalışmalarını sürdüreceklerini ifade etti. Yapılacak çalışmalarla 'çocuk da yaparım kariyer de' sözünün altını dolduracaklarını vurgulayan Çelik, elde edilecek başarıların kadına şiddetin gündemden çıkmasını sağlayacağını umduğunu söyledi. (CHA)


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER