› 
 › 
02.05.2020

Dışarıdan yemek sipariş ederken nelere dikkat etmeliyiz?

Corona virüsün gıda yoluyla bulaştığına dair herhangi bir bilimsel kanıt bulunmasa da dışarıdan yemek sipariş ederken bazı konulara dikkat etmek gerekiyor.

İZLE: FAST FOOD BESLENME ZARARLARI👇 
Otoriteler koronavirüsün gıda yoluyla bulaştığına dair herhangi bir bilimsel kanıt olmadığı konusunda hemfikir ancak yine de dışarıdan yemek siparişi için güvenilir yerlerin tercih edilmesi gerekiyor. Gıda Güvenliği Derneği, Pudra.com okuyucuları için COVID-19 salgını sürecinde akıllarda soru işareti yaratan gıda güvenliği konusunda değerlendirmede bulundu ve yemek siparişi verirken dikkat etmemiz gerekenleri açıkladı.

Yemek sipariş ederken nelere dikkat etmeliyiz?

Gıda Güvenliği Derneği, COVID-19 salgını sürecinde akıllarda soru işareti yaratan gıda güvenliği konusunda değerlendirmede bulundu. Virüsün sindirim değil solunum yoluyla bulaştığını belirten Gıda Güvenliği Derneği Başkanı, Kimya Mühendisi ve Gıda Hijyeni Uzmanı Samim Saner, riski en aza indirmek için yapılması gereken tek şeyin hijyen kurallarına eksiksiz uyulması ve dışardan yemek siparişi vermek için güvenilir restoranların tercih edilmesi olduğunun altını çizdi.

COVID-19 salgını ülkemizde ve tüm dünyada hayatın her alanını etkilerken, günlük ihtiyaçlar da sosyal izolasyon önlemleri kapsamında evden karşılanıyor. Tüm alışkanlıkların yeniden gözden geçirildiği bu dönemde, paket servis yoluyla sipariş edilen gıdaların da güvenliği merak konusu oldu. Gıda Güvenliği Derneği bu noktada akıllarda oluşan soru işaretlerine yönelik, araştırmaların virüsün sindirim değil, solunum yoluyla bulaştığını gösterdiğini hatırlattı. Dünya Sağlık Örgütü ve Avrupa Birliği Gıda Güvenliği Otoritesi raporlarına dayanarak verdiğini ve bu otoritelerin virüsün gıdalardan bulaştığına dair bilimsel bir kanıt olmadığı yönünde hemfikir olduğunu belirtti.

Derneğe göre dışardan sipariş edilen gıdalar konusunda ihtiyaç duyulan en güçlü önlem, yıllardır yürürlükte olan gıda hijyeni kurallarına sıkı bir şekilde uymaktan geçiyor.

Ne yediğinizi bilin

Bu dönemde dışarıdan fast food siparişi dahil olmak üzere yemek siparişi vermek konusunda endişelere de değinen Saner, “Dışarıdan sipariş edilen gıdalar konusunda tek ihtiyacımız, zaten yıllardan beridir yürürlükte olan gıda hijyeni kurallarının gerçekten gereği gibi uygulanmasıdır. Birçok zincir temassız teslimat, siparişimi kapıya as gibi sosyal mesafeyi korumaya yönelik uygulamalar devreye aldı. Çalışan personelin gıda veya ambalajla temasını minimuma indirdi. Bu kurallara uyulduğu sürece dışarıdan sipariş edilen yiyeceklerde virüs açısından bir risk bulunmamaktadır. Burada bizim önerimiz, dışarıdan yapılan her türlü yiyecek ve fast food siparişlerinde güvenilir, denetim ve izlenebilirliği olan markaların tercih edilmesi yönünde olacaktır.” görüşünü belirtti.

Ürünler temassız teslim alın

Koronavirüs plastik gibi ambalaj yüzeylerinde belirli bir süre kalabiliyor. Dolayısıyla bu yüzeylere temas etmesinin ardından ellerimizi doğru bir şekilde temizlemeden ağzımıza, yüzümüze ya da gözlerimize götürmekten kaçınmalıyız. İşte dışarıdan yemek siparişi verdiğimizde, dikkat etmemiz gerekenler...
  • Paket servis tercih edildiğinde siparişin, getiren kişiyle temas etmeden teslim alınmasına özen gösterin.
  • Emin olmadığınız durumlarda siparişi getiren kuryenin ve mutfak çalışanlarının sağlık durumu ve hijyen kurallarına uyup uymadığına dair bilgiyi işletmeden talep edin.
  • Ambalajdaki risk yüzeydedir. Ambalajla temasınızdan sonra ellerinizi en az 20 saniye boyunca her noktası suya ve sabuna temas edecek şekilde yıkayın.
  • Bunun mümkün olmadığı durumlarda ise kolonya ya da el dezenfektanı kullanın.
  • Gıdayı ambalajından çıkartarak bir tabağa almak, yaptıktan sonra elleri yıkamak ve eğer gıda yeterince sıcak değilse ısıtarak riskleri minimuma indirin.

Çalışanların maske ve eldiven takması gerekiyor

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın web sayfasında da yer alan hijyen kurallarına restoranların gıdaların hazırlık aşamasında eksiksiz uyması gerektiğine dikkat çeken Gıda Güvenliği Derneği, kuralların mutfak araç gereçlerinin dizaynı ve personel hijyeninden, koruyucu kıyafetlere kadar bulaşı önleyecek birçok önlemi içerdiğini ifade ediyor. Çalışanlara COVID-19'a ilişkin farkındalık artırıcı eğitimler verilmesi çok büyük önem arz ederken, çalışanların herhangi bir belirti göstermese de sık sık değiştirmek üzere maske takması gerekiyor.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER