› 
 › 
18.10.2019

Kadınlar erkeklerden daha uzun yaşıyor

Uzmanlara göre kadınlar daha fazla doktora gidiyor; erkekler ise kültürel nedenlerle sıkıntı ve acılarını paylaşamıyor; daha fazla sigara, alkol tüketiyor.

İZLE: YAŞAM KALİTENİZİ ARTIRIN👇 
Kadınların dünyanın her yerinde erkeklere göre ortalama üç ila beş yıl daha uzun yaşamasının ardında biyolojik faktörlerin dışında birtakım toplumsal ve kültürel nedenlerin de olduğu belirtildi. Türkiye’de kadınların doğuşta beklenen yaşam süresi 80,8 yıl iken; erkeklerde bu süre 75,3 yıl. Uzmanlara göre kadınlar doktora gitmeye daha istekli. Erkekler ise kültürel dayatmanın bir sonucu olarak sıkıntı ve acılarını paylaşmada zorluk çekiyor.

Kadınlar erkeklerden daha uzun yaşıyor

Sosyoloji Uzmanı Doç. Dr. Barış Erdoğan, dünyanın her yerinde kadınların erkeklere oranla daha uzun yaşamasının altında biyolojik faktörler kadar toplumsal ve kültürel etkenlerin de bulunduğunu açıkladı. İşte kadınların erkeklere nazaran daha uzun yaşamasının sırları...

Kadınlar doktora gitmeye daha istekli

Sosyoloji Doçenti Barış Erdoğan, yapılan birçok bilimsel çalışmanın kadınların doktora gitmede ve ilaç kullanmada erkeklere göre daha istekli ve dikkatli olduğunu gösterdiğini belirterek “Bu nedenle kadın hastalara erken teşhis konabilmekte ve ölümcül hastalıklara karşı korunabilmekteler” dedi. Erdoğan, kadınların doktora gitme alışkanlığı kazanmasında hamilelik süreci, kadın hastalıkları ile ilgili düzenli doktora gitme ihtiyaçlarının etkisinin olduğuna dikkat çekti.

Kadınlar daha az yıpratıcı iş kollarını tercih ediyor

Doç. Dr. Barış Erdoğan, ayrıca kadınların erkeklere göre fiziki ve psikolojik olarak daha az yıpratıcı ve riskli iş kollarında çalıştıklarını belirterek “Bu da mesleki hastalıklara bağlı ölüm ve iş kazalarına kadınların daha az maruz kalmalarına neden olmaktadır” dedi.

"Erkek adam ağlamaz" kültürü yaşamı kısaltıyor

Doç. Dr. Erdoğan, erkeklerin kadınlara göre sağlıklarını kaybetmeleri ve daha az süre yaşamalarındaki bir başka nedenin ise toplum içinde öğrendikleri erkeklik kültürü olduğunu söyledi.

"Erkek adam ağlamaz, canı yanmaz, cesur olmalıdır" öğretisiyle büyüyen erkeklerin ileriki yaşlarda sıkıntı ve acılarını bir doktora dahi anlatmakta ve danışmakta zorluk çektiklerine dikkat çeken Erdoğan, ayrıca erkeklik kültürü erkekleri sağlıklarını tehlikeye atacak riskli otomobil kullanma, şiddet gösterme gibi davranışlara ya da alkol, sigara kullanımı gibi alışkanlıklara yönlendirdiğini ifade etti.

Erkekler kadınlara göre daha fazla sigara ve alkol tüketiyor, bu da erkeklerin yaşamını kısaltıyor

Doç. Dr. Barış Erdoğan, sağlığı tehdit eden ve doğrudan ya da dolaylı ölüme neden olan alkol alma ve sigara içme alışkanlığının kadınlarda erkeklere göre daha az olduğunu ifade ediyor ve Pudra.com ile TÜİK verilerini paylaşıyor. Rakamlar son derece dikkat çekici. 
 
  • Türkiye’de kadınların yüzde 13’ü düzenli olarak sigara kullanıyor. Erkeklerde ise bu oran yüzde 26’nın üzerinde.
  • Erkek ölümlerinin yüzde 31’i sigaraya bağlı hastalıklardan oluşuyor. Kadınlarda ise bu oran sadece yüzde 12.
  • Alkol tüketimi de erkeklerde kadınlara göre yaklaşık dört misli daha fazla.

Yaşam süresi farkı kapanıyor

Kadınlar ile erkekler arasındaki yaşam süresi farkının gelecek on yıllarda kapanacağı ve eşitleneceği konusunda çeşitli çalışmalar olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Barış Erdoğan, özellikle son yıllarda erkeklerin sağlıkları konusunda bilinçlerinin artmasının, kadın nüfus içinde alkol ve sigara kullanımı oranı artmasının ve kadınların toplumsal hayatın her alanına daha fazla dahil olmalarının bunda etkili olduğunu dile getirdi.

​Uzun yaşamanın ve hep zayıf kalmanın sırrı
Zayıf kalmayı başarmanın, aynı zamanda bir uzun ömür garantisi olabileceğini söyleyen Dr. Ayça Kaya, bu amaç için yapılması gereken yaşam tarzı değişikliğini Pudra.com'da anlatıyor.

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu’ndan ömrü uzatan öneriler
Uzun yaşamayı kim istemez! Prof. D. Müftüoğlu bu gerçekten yola çıkarak uzun yaşamayı temel alan önerilerini paylaşıyor.

​Ömrü uzatan yiyecekler
Hangi besinler ömrü uzatır? Kuru erik, brokoli, soğan, baklagiller ve diğerleri... Bu 8 yiyecek uzun ve sağlıklı bir yaşam vaad ediyor.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER