› 
 › 
07.01.2019

Türk sosyal medyasında 2018'in En'leri!

Twitter'da 2018 yılında en çok paylaşılan logosu Adidas, en çok konuşulan dizisi Siyah Beyaz Aşk oldu. Koreli @BTS_twt ise etkileşimde rekor kırdı.

Adba International, The Brand Age Dergisi için hazırladığı raporda Twitter’da 2018 yılının en çok etkileşim alan içeriklerini analiz etti. İşte Türk sosyal medyasında 2018'in "en"leri!

Sosyal Medya'da 2018'in En'leri!

We Are Social’ın geçtiğimiz yılın başında açıkladığı verilere göre ortalama bir Türk internet kullanıcısı günde 7 saatten fazla zamanını internete bağlı olarak geçiriyor. Bu veriye e-posta almak ve göndermek, Whatsapp ve sosyal medya platformlarını kullanmak da dahil ediliyor. Her gün internette geçirilen 7 saatin yaklaşık 3 saati de sosyal medya platformlarına ayırılıyor.

Sosyal CRM ve sosyal veri analizi şirketi Adba International, The Brand Age Dergisi için 1 Ocak 2018 – 20 Aralık 2018 aralığını baz alarak hazırladığı raporda, 2018 yılı içerisinde Twitter’da yapılan tüm paylaşımlar içerisinde en çok etkileşim alan paylaşımları listeledi.

1 Ocak - 20 Aralık 2018 tarihleri arasında Twitter’da
 • 2018 yılı toplam paylaşım: 2.594.748.212
 • 2018 yılı günlük ortalama tweet sayısı: 7.108.899
 • Pozitif paylaşım sayısı: %41
 • Negatif paylaşım sayısı: %59

En çok etkileşim alan tweet’ler

1- Ersun Yanal
Twitter’da geçtiğimiz yıl en çok etkileşim alan paylaşım Ersun Yanal tarafından Fenerbahçe’ye dönüşü hakkında attığı tweet oldu. Yanal’ın tweet’i, neredeyse yıl biterken paylaşmasına rağmen; 257 binin üzerinde beğeni, 139 binin üzerinde retweet alarak yıl boyunca paylaşılan diğer tüm tweet’leri geride bıraktı. | @ersunyanal: ‘’Bir insan bir camiayı ‘’bir şey’’ görür, bu hayattır. Bir insan bir camiayı ‘’çok şey’’ görür, bu sevgidir. Ama bir insan bir camiayı ‘’her şey’’ görüyorsa, bu aşktır. Siz benim için her şeysiniz, büyük Fenerbahçe taraftarı!’’ (14 Aralık 2018)

2- Muharrem İnce
Yaz döneminde yapılan ve tüm ülkeyi ilgilendiren Başkanlık seçimleri Twitter kullanıcılarının da gündemindeydi. Muharrem İnce’nin 24 Haziran’da seçimlerin ardından attığı tweet; 220 binin üzeri beğeni, 86 binin üzerinde retweet alarak en çok etkileşim alan 2. paylaşım oldu. | @vekilince: "Sandık görevlisi arkadaşlarım; an itibariyle YSK’nın sisteminde sandıkların yüzde 37’si açılmış gözükmektedir. Televizyonlarda ise Anadolu Ajansı kaynaklı sandıkların yüzde 85’inin açıldığı yönünde haberler yapılmakta/sonuç açıklanmaktadır. Sandıkları terk etmeyin!’’ (24 Haziran 2018)

3- Fenerbahçe SK
Futbol özellikle ülkemizde Twitter’ın en çok konuşulan konularından biri. Fenerbahçe Spor Kulübü’nün, Ersun Yanal’ın Fenerbahçe’ye dönüşünü kutlamak için attığı tweet; 139 binin üzerinde beğeni, 79 binin üzerinde retweet alarak en çok etkileşim alan 3. paylaşım olarak listeye girdi. | @Fenerbahce: "Mutluluk Sarı Lacivert bir bağ, sonsuz bir aidiyettir! Yuvana hoş geldin @ersunyanal!" (13 Aralık 2018)

En çok etkileşime geçilen kullanıcılar

1- Recep Tayyip Erdoğan (@RT_Erdogan)
En çok etkileşime geçilen Twitter hesabı 43 Milyon ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın resmi hesabı olan "RT_Erdogan" hesabı oldu.

2- BTS (@BTS_twt) - KORELİ MÜZİK GRUBU
Ülkemizde özellikle son yıllarda bir hayli popüler hale gelen Koreli müzik gruplarının resmi hesapları hayranları tarafından sık sık etkileşime geçildi. Koreli müzik grubu BTS de 14 milyonun üzerinde bahsedilme ile en çok etkileşime geçilen 2. hesap olarak listede yerini aldı.

3- Youtube (@Youtube)
Youtube, resmi Twitter hesabının yanı sıra, kendi platformu üzerinden Twitter’da paylaşılan video içerikleri ile de büyük bir hacme ulaşarak 7.7 bahsedilme ile 2018’in en çok etkileşime geçilen 3. hesabı oldu.

En çok kullanılan hashtag’ler
Tweet’lerde kullanılan hashtag’ler 2018 yılında da katlanarak arttı. Kamuoyunda bilinç ve farkındalık yaratmak için kullanılan hashtagler
 • 11 milyon paylaşımla #EmeklilikteYaşaTakılanlar 1. sıraya yerleşirken,
 • 7.7 milyon hashtag ile #Survivor2018 2. sırada,
 • #SiyahBeyazAşk ise 6.2 milyon hashtag ile 3. sırada yer aldı.

En çok ‘online’ olunan aylar
 
Aylara göre Twitter- Instagram kullanım oranları


Twitter ve Instagram’da yıl içerisinde yapılan paylaşımlar aylara göre sıraladığında, Twitter’ın açık ara en çok kullanılan mecra olduğu görülüyor. Mart ayı ise, Instagram’ın kendi içerisinde en çok hacim kazandığı ay olarak karşımıza çıktı.

En çok kullanılan emojiler
 
En çok kullanılan emojiler


Emojiler dijital dünyadaki yazışmalarda jest ve mimikleri ifade etmenin en kolay yolu ve herkesin vazgeçilmezi. Geçtiğimiz yıla damgasını vuran ve diğer emojilerle kıyaslandığında %46 gibi açık ara farkla en çok kullanılan emoji ‘sevinç gözyaşı döken’ emoji oldu.

En çok paylaşım yapılan iller
 • 397 milyon - İstanbul
 • 58 milyon - Ankara,
 • 57 milyon - İzmir

Twitter’da en çok paylaşılan logolar
En çok kullanılan logolar
 
 • Adidas
 • Vodafone
 • Fox TV
 • beIN Media
 • Apple

Ardından Nike, Google, Coca Cola, Puma, Liverpool Fc, Fifa Game geliyor. 

En çok konuşulanlar
Yılın ilk ayından son ayına, Twitter’da en çok konuşulan gündem içeriklerine baktığımızda Cenk Tosun transferi, Zeytindalı Harekatı, Afrin’deki 11 şehit, Kadınlar Günü, Afrin Merkez’de Türk Bayrağı, Galatasaray şampiyonluğu, Başkanlık seçimleri öncesindeki ‘’Tamam-Devam’’ tartışmaları, Sakarya’da canice bacakları kesilen yavru köpek, 24 Haziran Seçimleri, Bankaların hatalı döviz kuru, 3. Havalimanı’ndaki işçi eylemleri, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, İGA Havalimanı’nın açılışı, 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü, Ankara’daki tren kazasının yer aldığını görüyoruz.

En çok konuşulan kelimeler
Ülkemizde 2018 yılında atılan tüm tweet’leri analiz ettiğimizde "değil, olsun, güzel, allah, sadece" kelimelerinin en sık kullanılan kelimeler olduğu görülüyor.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER