› 
 › 
Gazeteport 24.04.2013

Tetris göz tembelliğine iyi geliyor

Kanadalı doktorlar göz tembelliğini tedavi etmek için yeni bir yöntem buldu: tetris oynamak.

McGill Üniversitesi'nden bir ekip, tetrisin beyinle gözlerin birlikte çalışmasına yardımcı olabileceğini bildirdi. Ekip, 18 yetişkinle yaptığı küçük çaplı araştırmada, tetris oynamanın göz tembelliğini gidermek için iyi çalışan gözü kapatmaktan daha etkili olduğunu ortaya çıkardı. Araştırmacılar şimdi bu yöntemin çocuklar üzerinde de etkili olup olmayacağını denemek istiyorlar.

Tetris göz tembelliğine iyi geliyor

Tıbbi adı ambliyopi olan göz tembelliği, her 50 çocuktan birinde rastlanan bir durum. Gözlerden birinin görme kabiliyetinin yeteri kadar gelişmediği durumlarda ortaya çıkıyor ve genelde şaşılıkla bir arada görülüyor. Tedavi edilmezse 'tembel gözde' görüş kaybı meydana geliyor. Doktorlar bu nedenle erken müdahaleden yana.

Eğlenceli yöntem
Müdahale genelde, tembel gözü daha fazla çalışmaya zorlamak için, iyi gören gözün aylarca kapatılması şeklinde oluyor. Oysa Montreal'de çalışan Dr. Robert Hess ve ekibi, daha eğlenceli bir yöntemin etkili olup olmayacağını araştırdı. Ambliyopisi olan dokuz gönüllüden, özel bir gözlük takarak, iki hafta boyunca günde bir saat tetris oynamaları istendi. Takılan gözlük, bir gözün yukarıdan düşen blokları, diğerinin ise, alt sıralara birikenleri görmesini sağlayacak şekilde ayarlandı. Karşılaştırma yapmak için dokuz kişilik ikinci gruptakilerin iyi gören gözleri kapatıldı ve oyunun tamamını tembel gözle görmeleri sağlandı. İki hafta sonunda gözleri açık bırakılan gruptakilerin görüş kabiliyetinde gelişme olduğu belirlendi.

Amaç koordinasyon
Tek gözleri kapatılan grup da daha sonra, göz bantı çıkarılarak tetris oynayınca görüş kabiliyetinde önemli oranda iyileşme görüldü.
Tek gözü kapatmanın yetişkinlerde zaten etkili olmadığını belirten doktor Hess, bu yöntemin özellikle yetişkinler için iyi bir alternatif olduğu görüşünde. Doktor Hess, iki göz arasındaki koordinasyonu arttıran oyunların "gözü kapatmaktan çok daha iyi, eğlenceli ve daha çok işe yarayan bir tedavi yöntemi" olduğunu söylüyor.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER