› 
 › 
18.05.2018

Çağdaş Türk kadını Türkan Saylan

Çağdaş Türk kadını Türkan Saylan'ı ölümünün 9. yıl dönümünde sevgi, saygı ve şükran ile anıyoruz.

Cumhuriyetin ilk ailelerinden geliyordu. 1935 senesinin 13 Aralık tarihinde İstanbul'da dünyaya gelen Türkan Saylan, beş çocuklu bir ailenin en büyük çocuğu olarak hayata gözlerini açtı.

Türkan Saylan

Cumhuriyet döneminin ilk müteahhitlerinden biri olan Fasih Galip Bey ile İsviçreli bir annenin kızı olan Türkan Saylan, Kandilli İlkokulu ve Kandilli Lisesi'nde öğrenim gördü. İstanbul Tıp Fakültesi'nde gördüğü üniversite eğitimini 1963 senesinde tamamlayan ünlü tıp doktoru, uzmanlığını deri ve zührevi hastalıklar üzerine aldı.

Hindistan'dan Uluslararası Gandhi Ödülü aldı

Mezunu olduğu üniversitenin DermatolojiAnabilim Dalı’nda başasistanlık yapan Saylan, İngiliz Kültür Heyeti'nden kazandığı burs sayesinde Fransa ve İngiltere'de farklı çalışmalara imza attı. Cüzzamla Savaş Derneği ve Vakfı'nı kuran ünlü eğitimci, Uluslararası Gandhi Ödülü'nün 1986 senesindeki sahibi oldu.

Meme kanseriyle 17 yıl mücadele etti

1957 senesinde dünya evine giren başarılı yazar, bu evlilikten iki erkek çocuk dünyaya getirdi. Biri grafiker diğeri hekim olan iki erkek çocuk annesi olan Saylan, yakalandığı meme kanseriyle 17 sene mücadele ettikten sonra 2009 senesinin 18 Mayıs tarihinde İstanbul'da hayata gözlerini yumdu.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'ni kurdu

Atatürk ilke ve devrimlerini korumak amacıyla 1989 senesinde Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'ni kuran ünlü eğitimci, 1995 senesinde temelleri atılan Türkiye Çağdaş Yaşamı Destekleme Vakfı'nın da kurucusu ve başkanı oldu.

Sayısız ödül kazandı

Farklı kurum ve kuruluşlar tarafından onlarca ödüle layık görülen Türkan Saylan'ın aldığı ödüllerden bazıları; Atatürkçü Düşünceye Hizmet Ödülü, Üstün Hizmet Ödülü, İnsan Hakları, Demokrasi, Barış ve Dayanışma Ödülü, Ülkemizde Yılın Kadını Ödülü, Sanat Kurumu Onur Ödülü, Yılın Başarılı İş Kadınları Ödülü, İyi Kalpli Ol Ödülü, Foyer des Artistes Kurumu Ödülü ve Türkiye’nin En İyi Eğitimcisi Ödülü'ydü.

Çağdaş Türk kadınının en önemli isimlerinden biri olan, yaşamı boyunca, kanser teşhisi konduğu dönemde dahi çağdaş yaşamı ve kadının bu yaşamdaki yerini destekleyen, yaşamını bilime adayan Türkan Saylan'ı, Pudra.com olarak ölümünün 9. yılında saygı, sevgi ve şükranla anıyoruz.

İlgili haberlerimiz:

​İz bırakan Cumhuriyet Kadınları
94. yılını kutladığımız Cumhuriyet Bayramı'nda Pudra.com olarak iz bırakan Cumhuriyet Kadınlarını yazdık.

​İz bırakan Türk kadınları
Pudra.com olarak, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutlarken öncü Türk kadınlarımızı gururla anıyoruz!

İsyankar kadın filmleri
Kadının tek tipleştirilmesine, kimliksizleştirilmesine ve varlığının ikinci plana atılmasına karşı çıkan isyankar kadın filmlerini sizler için listeledik.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER