@Pudra özel haberidir, izinsiz kullanılamaz. 16.03.2010

Anı Yakalayan Adam: Saygun Dura

Perspektifimiz değiştikçe, anda olanlar bizim için bambaşka bir bakış açısına sahip oluyor. Her seçim bizi farklı bir yola götürüyor.

Fotoğrafçılar bakmak ve görmek arasındaki uçurumda dans ediyorlar.

Anı Yakalayan Adam: Saygun Dura
Saygun Dura –Ritüel

Fotoğrafçıların detayları yakalaması, anı takip etmesi ortaya bizim kaçırdığımız güzellikleri bulup çıkarmalarına hayranım. Onların gözlerinden gördüklerimi tekrar görmek, onların bakış açılarından bakmak beni heyecanlandırıyor. Kimi zaman ne kadar sığ kaldığımı, düşüncelerimin peşinden koşmaktan anı yakalayamadığımı fark ediyorum.

Oysaki sanatçı ruhlar, fotoğrafçılar zaman akıp giderken bir yerden yakaladıkları o güzellikleri kendi farkındalıklarını, kendi renklerini katarak bize sunuyorlar. Bu, bana yaşamda keşfedilmeyi bekleyen ne çok güzellik olduğunu hatırlatıyor. Doğru açıdan bakıp ve kendimizi andan koparanlardan kurtarabilirsek yaşamdaki her şeyin uyumunu ve güzelliğini görebileceğimi fark ediyorum.



Olaylara farklı bir perspektiften bakınca tıpkı bu resimde Saygun Dura’nın yakaladığı an gibi denizin altı ve üstü bir anda görülebilince her şey bir başka oluyor. Görüntü değişiyor. Olaya verdiğimiz anlam değişiyor. Biz derinleşiyoruz.

Perspektifimiz değiştikçe, anda olanlar bizim için bambaşka bir bakış açısına sahip oluyor. Anda yaptıklarımızla kadrajımızın yönünü belirliyoruz. Her seçim bizi farklı bir yola götürüyor.

Biz bunun ne kadarının farkındayız? Seçimlerimizi ne kadar bilinçli olarak yapıyoruz. O an olmakta olan olayların sadece bizim değil birçok kişinin yaşamında yeni seçimlere yeni yollara sapmasına sebep olduğu fark edebiliyor muyuz? Kendi realitemizi yaratırken olanları otomatik pilotta mı yaşıyoruz, yoksa gücün kendisi olduğumuzun farkında mıyız?

Ben Saygun Dura’nın gördüğüm bu ilk sergisinde onu anı yakalayan adam olarak etiketlemek istiyorum.

Onun sanatçı ruhunun bana fark ettiklerini göstermesiyle genişlememi sağladığı için teşekkür ederim.


Birbirimize anda fark ettiklerimizle ışığıyla aydınlatmak ve birlikte sevgiye yol almak dileğiyle,

Sevgiyle yazdım,
Saba Deniz
Yaşam Koçu



SAYGUN DURA'NIN ÖZGEÇMİŞİ

1964 yılında doğan Saygun Dura, 1989-1996 yılları arasında bir reklam ajansında fotoğrafçı ve fotoğraf direktörü olarak çalışmış olup, 1996’dan günümüze, kendi atölyesinde tanıtım fotoğrafçısı olarak meslek yaşamına devam etmektedir.

Bir çok üniversitede tanıtım fotoğrafçılığı ve yaratıcı fotoğrafçılık üzerine seminerler veren Dura, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Grafik Bölümü, Bahçesehir Üniversitesi İletişim Fakültesi Fotoğraf Bölümü ve İstanbul Fotoğraf Merkezi’nde Tanıtım Fotoğrafçılığı, Stüdyo ve Işık Teknikleri dersleri vermektedir.

Ulusal ve uluslararası ödülleri olan sanatçı, İstanbul ve New York’da kişisel sergiler gerçekleştirmiş olup, birçok karma sergiye katılmış, seçici kurullarda bulunmuş ve panellere iştirak etmiştir.


Saygun Dura – Fotoğraf Sergisi
04 Mart - 03 Nisan 2010
Leica Gallery
Tarlabaşı Bulvarı No : 272
Beyoğlu İstanbul
Tel: (212) 238 11 60


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER