Pudra.com 13.05.2009

Detoks yaptım, arındım

Detoksla zihnime ve bedenime bahar temizliği yapıyorum.

Son üç senedir, yılda bir kere olmak üzere detoks yapıyorum. Her detoksumda yaşadığım deneyimler birbirinden farklı oldu. İlk olarak bu sefer 5 günlük bir program yaptım. Hafif grip olarak gittiğim Bodrum Lifeco’dan gayet sağlıklı döndüm. Her ne kadar detoks anlatılmaz yaşanır dense de detoks tecrübelerimi ana başlıklarıyla paylaşmak isterim.


Neden tekrar tekrar detoks yapıyorum?

Detoks benim için bütün yıl yediklerimden, düşündüklerimden oluşan toksinlerden temizlenme zamanı bir anlamda büyük bahar temizliği. Bu sebeple bu seferki detoksumu bahar ayında yapmayı tercih ettim.

Yediklerimiz tamam da düşündüklerimizde nereden çıktı dediğinizi duyar gibiyim. Maalesef olumsuz bir düşüncenin vücudumuza etkisi ile asidik değeri yüksek olan bir gıdanın etkisi aynı oluyor. Her ne kadar farkında olarak yaşamayı seçsem ve bu yolda ilerlesem de toksinler yaşamın bir parçası. Bu sebeple ben çözümü yılda en azından 1 kere detoksa gitmekte buluyorum.

Detoks sırasında gün içinde neler yaşadım?

Detoks süresinde her gün birbirinden farklı tecrübeler yaşadım. Detoks yaparken yemek yemeği durdurarak, sadece sıvı alımı yapıyoruz. Böylece, kan asıl görevi olan arınma işlemini yapabiliyor.

İlk günler yoğun bir şekilde hücrelerimdeki toksinler kana karıştığı için vücudum zehirlendiğini sanarak çok şiddetli bir baş ağrısı yaşattı bana. Aynı zamanda çokta halsizdim. Hani kolunuzunu kaldıracak haliniz olmaz ya aynen öyle. Bütün eklem yerlerim sızlıyordu. Buna ek olarak çok üşüyordum. Fakat, vücudumdaki tüm bu değişikler bana detoksumun ne kadar başarılı geçtiğini gösterdiği için bir taraftan da bunları sevinçle karşılıyordum.

Detoks sırasında yaşanan zorluklar nelerdir?
Yemek yememek olayın en zor tarafı. Özellikle benim gibi yemek yemekten keyif alan, bunu bir eğlence, arkadaş toplantıları için buluşma sebebi olarak gören biri iseniz en çok bu konu sizi sıkacak. Detoksunuz sırasında televizyonda gördüğünüz bir yemek sahnesindeki her şeyi canınız çekecek. Bu sebeple ben detoks zamanımın çok özel bir süreç olduğunu kabul ederek kendimi günlük rutinlerimden dışarıya çıkarıyorum. Olduğum andan keyif alıyorum.

Yaşamımda ne değişti?
Her detoks bana çok şey katıyor. Vücudumu ve ihtiyaçlarını daha iyi tanıyorum. Kalıplaşmış söylenenlerden arınıp kendi doğrularımı buluyor ve onları uyguluyorum.
Örneğin, bu detoksum sırasında kırmızı et yedikten sonra kendimi iyi hissetmediğimi fark ettim. Et yerine bol bol mercimek,nohut, fasulye yiyorum. Yediğim peynir miktarını da azalttım.

Tabii ki bazı kaçamaklarım, olmazsa olmazlarım var. Haftada bir kahvaltıda kaymak yemek, canım istediğinde bir parça sucuk yemek ya da güzel bir tatlıyla kendimi şımartmak gibi… Kaçamak yaparken kendimi 75-25 kuralı içinde tutmaya çalışıyorum. Ne yaptığımı bilerek sonrasında kendimi nötürlüyorum.

Bol bol su içiyorum. Su içmemim neden gerekli olduğunu, bol suyun bana ne gibi faydası olduğunu öğrendim.

Detoks sonrasında 3-4 gün sadece çiğ gıda yiyerek beslendim. Çiğ beslenme konusunu daha iyi öğrenemek ve uygulamak istiyorum. Evde saksıya yeşil mercimek ve börülce ektim ve hergün onları sulayarak güne başlıyorum.

Yediklerimin farkında olarak ve onlardan aldığım enerji ile kendimi daha dinamik hissediyorum.

Detoks sırasında ne gibi aktiviteler oluyor?
Herşeyi yapabilirsiniz. Yoga, meditasyon, kısa yürüyüşler, masaj ve sauna tavsiye edilenler. Bunun dışında bol bol yemek hakkında sohbet…

Detokstan sonra ne hissediyorum?
Yaşamı daha çok seviyorum. Yemek yiyebildiğim için şükrediyorum. Bu süreci tamamlayabildiğim için kendimi kutluyorum. Fazlalıklardan kurtulmanın verdiği hafiflik sayesinde eski giyemediğim kıyafetlerime kavuşuyorum. İçimde coşku ve sevinç hissediyorum.

Detokstan beklediklerim gerçekleşti
Detoks yaparak arındım, temizlendim. Kolonlarımda atamadığım fazlalıklarımdan kurtuldum. Bu şekilde tazelendim. Yani daha temiz iç organlar, daha temiz bir kan, daha canlı bir cilt ve yüksek enerjiye kavuştum. Herkese tavsiye ederim. Detoksu kendi başımıza yapmanın mümkün olmadığını, mutlaka uzmanlara danışmak gerektiğini hatırlatmak isterim.

Sevgiyle yazdım,
Saba Deniz


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER