02.01.2019

Gerçekçi ve ulaşılabilir yeni yıl kararları için bunlara dikkat!

Çevremizden etkilenerek aldığımız kararların temelinde pek çok farklı motivasyon kaynağı yatıyor. Peki sonuç odaklı yeni yıl kararlarımızı nasıl almalıyız?

İZLE: TASARRUF HEDEFİ NASIL BELİRLENİR?👇 
Yeni bir yıl, yeni heyecanlar, hedefler, umutlar ve alınacak kararlar demektir. Ancak bazı kişiler bu karar aşamasında sıkıntı yaşayabiliyor. Karar alırken çevremizden etkilenirken, bir yandan da bireysel kararlarımızın sonuçları, doğrudan çevremize etki edebiliyor. Pek çok farklı motivasyon kaynağından beslenen kararlarımızdan önemli olan sonuç odaklı ve ulaşılabilir hedeflerin olması. Gerçekçi veya ölçülebilir olmayan kararlar motivasyonumuz kırılmasına yol açabiliyor ve yeni kararların gerçekleşebileceğine olan inancımız da zayıflıyor. Klinik Psikolog Hande Işın yeni yılda kararlar alırken dikkat edilecek noktalar konusunda Pudra.com okuyucuları için bilgiler verdi.

Doğru karara varmak için gerekli adımlar

1 Ocak aslında yılın diğer 364 gününden farksız olmasına rağmen anlamsal olarak bir çoğumuz için yeni başlangıçları sembolize ediyor. Yeni başlangıçlar ise her zaman olumlu hissiyatıyla birlikte geliyor. Yeni yıl henüz yaşanmamış bir dönemi sembolize ettiğinden, beraberinde getirdiği belirsizlik kaygı yaratmak yerine umut yaratıyor, olumlu algılanıyor. Bu anlamda her yeni yıl, daha iyi şeyler yaşamak, daha mutlu olmak, daha büyük başarılar kazanmak için fırsatlar ile dolu.
 
Yeni Yıl Kararları

Yeni yıl döneminin kişilerde oluşturduğu umut elbette psikolojiyi de pozitif etkiliyor. İnsanlar yıl sonlarında genelde hayatlarına yönelik değerlendirmeler yaparak değiştirmek veya ilerletmek istedikleri konularda bazı hedefler belirlerliyor ve yeni yıl da bu hedeflerin gerçekleştirilmesi için itici bir güce sahip büyük bir başlangıç olarak görülüyor. Bu nedenle yeni yıl başlangıçları son derece motive edici dönemler. 

 
Klinik Psikolog Hande Işın
Klinik Psikolog Hande Işın
Klinik Psikolog Hande Işın'a göre biten yılın değerlendirmesi ile birlikte, kişiler hayatlarında yaptıkları yanlışlar, düzeltmek istedikleri, kendilerinde veya çevrelerinde değiştirmek istedikleri çeşitli konularda karar alırken, en çok zorlanılan konu, alınacak kararların öncelik ve önemi konusunda kafa karışıklığına düşmeleri. Bunun sebebi bir kararın bir çok farklı etmeni etkiliyor olması. Her kararımızın sadece tek bir çıktısı yok.

Kararlarımız çevremizi de etkiliyor

Klinik Psikolog Hande Işın, "kararlar, kişisel hayatımızı birinci elden etkilerken, içinde bulunduğumuz ortamlardaki durumumuzu, iletişim halinde olduğumuz insanları da etkiliyor'' ifadesinde bulunuyor. ''Örneğin, kendinize iyi geleceğini düşündüğünüz olumlu bir karar bazen istemeseniz de aileniz için olumsuz sonuçlar doğurabiliyor. Bu noktada insanlar çokça kafa karışıklığına düşüyor. Almak istediğimiz kararların etki alanlarını değerlendirmede zorluk yaşamak, istenip de hareket edilemeyen veya istenmediği halde ilerlemek mecburiyetinde hissedilen durumlar oluşturuyor. Bu durum önem sırası ve önceliklendirme sırasında kafa karışıklığına neden oluyor" 

Karar alırken duygularımız etkili oluyor

''Kişilerin kararlarını temelde duygular yönlendirir. Almak istenen kararlar, sonucunda pozitif bir duygu yaşanacağı beklentisi ile alınıyor. Geçmiş yılın değerlendirmesinde kişiler ne gibi duygular yaşadılarsa, yeni yılda alınan kararlar olumlu duyguyu devam ettirecek yeni kararlar ya da olumsuz duyguyu düzeltecek yeni kararlar oluyor. Bu duyguların neler vasıtası ile yaşanacağı ise elbette kişilerin değerleri çerçevesinde şekilleniyor...'' diyen Klinik Psikolog Hande Işın ,''Bazı insan sevdiği biri ile bir tatile çıkmayı karar olarak alabiliyorken, bir başkası yeni bir hobi edinmeyi, bir başkası bir araç gereç edinmeyi tatmin edici bulabiliyor.

Kararları alırken yakın çevremizden etkileniyoruz

Olumlu duyguyu yaratacak kararları alırken, sosyal bir varlık olarak insanlar en başta yakın çevresindeki insanlardan etkileniyor. Örneğin en yakın arkadaşınız sigarayı bıraktıysa, bu dönemde siz de bu konuda kendinize onu örnek alıp benzer bir hedefe ulaşmayı isteyebilirsiniz. Araştırmalar gösteriyor ki, sahip olmak yerine tecrübe etmeye yöneltilmiş hedefler insanları çok daha mutlu ediyor. Elbette bu gibi bilgiler edinmek de kişilerin seçimlerini şekillendiriyor.'' dedi.

Şimdi gelelim karar alırken dikkat etmemiz gereken 3 önemli maddeye!

Hedef belirleme tablosu1. Doğru kararı vermek için motivasyon kaynağınızı iyi anlayın!

Doğru ya da yanlış her kararın alınmasının arkasında bir motivasyon var. Doğru kararları almak için, öncelikle kişilerin kendilerine bu kararları aldıran motivasyonu iyi anlamaları gerekiyor.
 
  • Bu karar bir korkudan mı yoksa bir inançtan mı kaynaklanıyor?
  • Bir şeyden kaçınmaya mı çalışıyorsunuz?
  • Yoksa bir geleceği inşa etmeyi mi amaçlıyorsunuz?

Motivasyonların her daim yapıcı olmasına dikkat edilmesi doğru karar alınmasını sağlayan en önemli unsur. Bu da hayatımızdaki geçmiş seçimleri doğru irdelemekten geçiyor.

Kararlar uzun vadeli olan hayata belirli bir doğrultuda yön vermek için alınır, bu sebeple kararları alırken “otomatik pilotta olmadığımızdan” emin olunması kararlarımızı doğru kılacak en önemli etmen.

2. Karar alırken önem ve öncelik sırasına dikkat edin, gerçekçi olun!

Klinik Psikolog Hande Işın, kararlar alınırken doğru bir öncelik ve önemlendirme sırası yapmanın önemli olduğunu ifade ediyor. Ayrıca bu kararların gerçekçi olması gerektiğinin de altını çiziyor.

"Bazen kişiler gerçekçi olmayan hedefleri ardı arkasına dizip kendilerini daha yılın başından bir başarısızlığa mahkum ediyorlar. Sanki bir çok şeyi gerçekleştirmek için tek dönem bu dönemmiş gibi düşünülebiliyor. Oysa bir mülk satın almak, kilo vermek veya yeni bir hobide ustalaşmak gibi kararlar belli bir vadede gerçekleşebilecek ve belki de kişinin yaşam şartına göre önceliklendirmesi gereken kararlar olabilir"

3. Hedefleriniz ölçülebilir olsun.

Klinik Psikolog Hande Işın'ın değindiği bir diğer nokta da ölçülebilir hedefler. Kararlar bazı hedeflere ulaşmayı gerektiriyorsa, bu hedeflerin ölçülebilir hedefler olması çok önemli.

Işın, sözlerini şöyle tamamlıyor: "Her karar bir seçimdir. Seçtiğimiz her şey bizi geleceğimize taşıyor, bu nedenle en çok dikkat edilmesi gereken nokta, kararları alırken kişilerin kendilerine 'bu karar beni uzun vadeli mi tatmin edecek yoksa kısa vadede mi' diye sormasıdır."

İlgili haberlerimiz:

​Yeni yıl motivasyonu
2019 için hedeflerinizi belirlediniz mi? Bazı şeylerin değişmesi için henüz kendinize yeni yıl hedefleri oluşturmadıysanız önerilerimize göz atmalısınız.

​Yeni yıl kararlarınızı nasıl uygulayabileceğinizi öğrenin
Sigarayı bırak, egzersiz yap, yeni bir dil öğren, kilo ver... Her yıl bir önceki yıla benzer kararlar alıp uygulayamıyor musunuz? Yönteminizi değiştirin!

​Yeni yıl kararlarının gerçekleşmesi için ne yapmalı?
Büyük kararlar aldığımız yılbaşı neden yılın diğer zamanlarından farklı bir anlam taşıyor? Yeni yıl hayallerinin gerçekleşmesi için ne gibi kararlar almalı? Yanıtları Pudra.com'da.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER