Pudra.com 22.03.2013

Erken yaşlanmaya karşı meditasyon

Meditasyonun erken yaşlanmaya yol açan faktörleri ve kırışıklık oluşumunu önlediğini biliyor musunuz? Medtasyonun anti-aging etkisini Meditasyon Eğitmeni Ebru Şinik açıklıyor.

Bilimsel araştırmalar neticesinde beden, zihin ve ruh sağlığımız üzerinde olumlu somut etkileri kanıtlanan meditasyonun, erken yaşlanmaya karşı da koruma kalkanı görevi üstlendiğini biliyor muydunuz?

Erken yaşlanmaya karşı meditasyon

ABD Chopra Center Üniversitesi Meditasyon Eğitmeni Ebru Şinik, Harvard ve Massachusetts üniversitelerinde yapılan araştırmalar sonucu bilimselliği kanıtlanmış olan meditasyon tekniğinin sağlıklı ve genç bir görüntüye sahip olmada, yaşlanmaya karşı cildi ve bedeni korumada bir kalkan görevi üstlendiğini açıklıyor.

Stresli yaşam hücre yenilenmesini durduruyor
Stresli yaşam koşullarının fizyolojik ve psikolojik sorunların yanında vücutta hücre yenilenmesini durdurduğunu, bağışıklık sistemini zayıflattığını ve erken yaşlanmaya neden olduğunu belirten Şinik, erken yaşlanmanın önündeki en büyük engellerden biri stresle baş etme konusunda bilimselliği kanıtlanmış olan meditasyon yöntemini öneriyor. Meditasyonun stresi yenmede nasıl etki gösterdiğini şöyle açıklıyor:

Stresliyken anti-aging hormonu salgılaması duruyor
“Fizyolojik olarak böbrek üstü bezlerimiz normal şartlarda büyüme ve seks hormonu olan DHEA hormonu (anti-aging hormonu) salgılar. Kişi strese girdiği anda bu hormonun salgılaması en aza iner. Stres anında vücut adrenalin ve kortizol hormonları olan stres hormonlarını salgılamaya başlar ve bu da erken yaşlanma sürecini hızlandırmış olur.

Stres Anında Bağışlılık Sistemi Zayıflıyor…
Strese karşı vücudumuz fizyolojik ve zihinsel olarak birçok tepki verir. Stres anında kalp atışları hızlanır, kalbe daha fazla kan pompalanır, kan basıncı yükselerek terleme başlar. Bu ani fizyolojik değişikliklerin sıklık oranına göre bağışıklık sistemi zayıflar. Erken yaşlanma, gün içinde yaşanılan stres sıklığı ile orantılıdır.

Meditasyon yeni kırışıklık oluşumunu engeller
Meditasyon sayesinde zihnin kazandığı sükunet ve dinginlik, günlük aktivitelerimiz sürerken de korunur ve bu şekilde strese bağlı etkenler azaltılarak erken yaşlanmaya sebep olan faktörler önlenebilir. Meditasyon elbette ki yüzdeki eski çizgileri yok edemez, fakat yeni çizgilerin oluşmasını geciktirir. Meditasyon sayesinde kazanacağınız ‘dingin farkındalık’ hali, yani uyanık ama huzur içindeki bir zihin, her zamankinden çok daha ışıl ışıl ve taze bir enerji yaymanızı sağlar ve etrafınızdaki insanlar sizi gençleşmiş olarak algılar."


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER