@Pudra özel haberidir, izinsiz kullanılamaz. 19.04.2010

İş hayatında arkadaşlık

İş arkadaşlığı konusu oldukça titiz düşünülmesi gereken bir konudur. İşte ofis yaşamında arkadaşlığın önemi ve dikkat edilmesi gerekenler!

Arkadaş mı, iş arkadaşı mı? Bu ayrıma çok dikkat! İş yerinde doğan bir arkadaşlık, başka arkadaşlık ilişkileri ile aynı kuralları gerektirmeyebilir… Tehlikeli olaylardan korunmak, ama aynı zamanda arkadaşlığınızı doya doya yaşamak için iş arkadaşlıklarınızda biraz ölçülü davranmanız doğru olacaktır.

İş hayatında arkadaşlık

İşe dayalı bir arkadaşlığın, arkadaşlığa dayalı bir işe göre daha fazla tercih edildiğini biliyor muydunuz? İş hayatında ideal arkadaşlıklar kurmak istiyorsanız, Pudra.com olarak sizlere hazırladığımız bu yazıyı mutlaka okuyun!

İş hayatında arkadaşlık neden önemli?
 • Senede ortalama 220 günü işte geçiririz. Dolayısıyla hayatımızın en fazla zamanını geçirdiğimiz bir ortamda arkadaş ilişkilerimiz oldukça önemlidir.
 • Bir elin nesi var, iki elin sesi var derler… İyi bir iş arkadaşıyla fikirlerinizi ve uzmanlıklarınızı birleştirdiğinizde çok güzel projeler doğacaktır.
 • Her zaman için işte sevdiğiniz bir arkadaşınız varsa ofise gitmek daha çekici gelecektir. Aksi takdirde ayaklarınızın geri gitmesi olasıdır.
 • Genelde iş arkadaşlarımız bizlerle benzer özelliklere sahiptir: aynı yaş grubu, benzer okullar, ortak etütler, gibi… Dolayısıyla onlarla bu ortak konularınızı konuşmanın ne zararı var?
 • İş hayatı çok acımasızdır. Bu acımasız anlarda kendinizi tuvalete kapatmak yerine omzunda ağlanacak bir arkadaşın olmasını kim istemez?

İş hayatındaki arkadaşlıkta dikkat edilmesi gerekenler
 • Bu arkadaşlık biraz baskıya dayanıklı olmalı. Çünkü iş çevresinde genellikle kıskançlıklar, dedikodular boldur. Hele ki bu arkadaşlık biraz karışık ilişkilere dayanıyor veya hiyerarşik olarak dikkat çekici bir arkadaşlıksa o zaman gerçekten tüm gözler sizin üzerinizde demektir.
 • Yalan dolan olmadan, içten iletişimden yana olmalısınız. Ortada endişe ettiğiniz bir durum olsa dahi… Sorun ister başka bir nedenden, ister işe bağlı bir sebepten kaynaklanıyor olsun, sizin iş veya özel hayatınızı etkileyecekse bu geçimsizliği dürüstçe konuşarak çözün.
 • Öncelikle arkadaşlığınızın başlangıcında, ardından her daim iş hayatında uyanık olun. İş arkadaşınızı çok yakından tanımadan önce ona özel hayatınızı anlatmayın, sırlarınızı dökmeyin. Bu konuda alacağınız tedbir ileride arkadaşlığın bozulması gibi durumlarda yaşayabileceğiniz çok büyük sıkıntılar açısından oldukça önemlidir.
 • Sosyal hayatınızda onunla vakit geçirme konusunda biraz limitleriniz olsun. Onu arkadaşlarınızla ve yakınlarınızla adım adım tanıştırın. Her dışarı çıktığınızda onu aramayın. Tabii ki iş dışında da görüşeceksiniz; ama her dakika iç içe olmamanızı tavsiye ederiz.
 • Arkadaşlık hırslara yenik düşmemeli. İş hayatındaki arkadaşlıkların zedelenmesinin baş nedenlerinden biri bir alanda yarışıyor olmak veya hiyerarşik değişimlerdir. Bu nedenle ilişkinizin hırslara yenik düşmemesi, bazı şeyler değişse bile arkadaşlığınızın değişmemesi gerekir.
 • Tek bir kişiyle fazla samimi olup diğerlerini görmezden gelmeniz size çok fazla düşman kazandıracaktır. Bunu unutmayın!
 • Sizi birleştiren şey sizi ayırabilir de… Yani biriniz işten ayrıldığında, arkadaşlığınız da yavaş yavaş yok olabilir. Dolayısıyla sizi bir arada tutan şey iş değil, sizin arkadaşlığınız olmalı! Bu şekilde biriniz işten ayrıldığında arkadaşlığınız çok daha fazla kuvvetlenebilir bile!


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER