13.11.2009

Mutlu insan bilge insandır

''Mutlu olmak için uğraş vermelisiniz. Mutluluğa, iş, para ya da aşkla ulaşılmaz. Mutluluk sizinle kendiniz arasındaki bir meseledir.''

Mutluluk bilinci insanın en önemli bilgelerinden biridir.

Aslında bilgelik insanın mutlu olabilme sanatıdır.

Öyleyse mutlu insan bilge insandır.

Mutluluk söyle bana sen neredesin?

İnsan mutluluğun şartlara bağlı olduğunu zanneder. Ve bu şartlara her geçen gün bir yenisini ekler. Şartlar ailevi, maddi, manevi veya farklı sebeplere bağlanmış olabilir. Şartların ne olduğunun da önemi yoktur zaten, mutluluk önyargıları göre kolay elde edilmiyordur. Mutlaka önce bir şeylerin olması gerekir. Ya da biz öyle düşünürüz.

Bu örnekler size yabancı gelmiyordur, sanırım.
-Annem bana börek yaparsa çok mutlu olacağım.
-Bu işten …. TL kazanırsam, ooo keyfimden geçilmez.
-Şu terfiyi aldım mı, mutluluktan havalara uçacağım.
-Bana beni sevdiğini söylerse dünyanın en mutlu insanı ben olurum.
-………

İnsanlar sevindirici her şeye mutluluk olarak adlandırmışlar, bunun maddi ve manevi değerlerle sınırlamışlardır. Oysaki mutluluk farklıdır. Mutluluğu bilmek ise çok daha farklıdır.

Alalade Bilinç Nedir?

İnsanın olanın farkında oluşuna realite, bilinç denir. Alalade insan toplum şuuru (bilinci) içinde yaşar. Bu yaygın olan bilince “Alalade Bilinç “ denir.
Ve kişinin bu bilinçle mutlu olabilmesi mümkün değildir.

Alalade Bilinç’te sürekli toplum tarafından belirlenen değerlerin, şartların yerine getirilmesi gereklidir. Bunlar gerçekleşmeden kişi için mutluluk başlayamaz. Alalade Bilinç’te egolar çalıştığı için de dur durak yoktur. Sürekli belirlenen yeni şartlar olduğundan hep daha iyi ve daha ötesi için çalışılır. Mutluluk hep ertelenir. Kişi mutluluktan çok mutsuzluğa, depresyona yaklaşır. Onu deneyimler.

Depresyon Ne Zaman Başlar?

Bakın Maslow Teorisi’ne göre insan belli ihtiyaçlarını gerçekleştirdiğinde, bu sefer bir üst düzeydeki ihtiyaçlarını tatmin etme arayışına girer. Birey bir katagorideki ihtiyaçlarını gerçekleştirmeden bir üst düzeydeki ihtiyaç katagorisine, dolayısıyla kişilik gelişme düzeyine geçemez.

1. Fizyolojik gereksinimler
2. Güvenlik gereksinimi
3. Ait olma gereksinimi
4. Sevgi, sevecenlik gereksinimi
5. Saygınlık gereksinimi
6. Kendini gerçekleştirme gereksinimi

İhtiyaçları karşılanamadığı takdirde de kişi mutsuz ve depresif bir hal alır. Alalade Bilinç boyutunda kalındığı sürece gerçek mutluluk hep bir adım ötede olur.

Gerçek mutluluk ne zaman başlar?


Gerçek mutluluk gönül çakramızın açılması ile başlar.
İşte bu noktada maddesel aitlik duygusundan çıkarız. Artık isteklerimizin bizim olup olmamasının bir anlamı kalmamıştır. Sadece onların var olması, iyi olması bizim için yeterli olur. Bu noktada biz koşulsuz sevgiyi hissetmeye ve şartsız sevmeye başlarız. Tabii bu noktaya gelene kadar sevgimiz de belli basamakları çıkar, olgunlaşır. Şartlılık halinden, şartsızlığa, sınırsızlığa yaklaşırız.

Gerçek mutluluğu bulmamız aynı zamanda sevmeyi öğrenmemizle de paralel olarak gelişir.

Sevginin basamakları nedir?


1. Eğer benim istediklerimi yaparsan seni severim
2. Eğer benim için bunlardan vazgeçersen seni severim.
3. Eğer benim için şu özelliğini değiştirirsen seni severim.
4. Eğer sen de beni seversen seni severim.
5. Seni seviyorum çünkü sana ihtiyacım var.
6. Seninle olmaktan hoşlanıyorum, sadece benimle ol; seni seviyorum.
7. Sen beni ister sev, ister sevme, ister gel, ister gelme, ister benimle ol, istersen olma, özgürsün… Ben seni seviyorum.

Unutmayın ki; sevindirici olaylar gelip geçicidir. Asıl mutluluk dışarıda bizi etkileyen şartlar ne olursa olsun, bütün şartlardan bağımsız olabilmek, olanın bir adım yukarısından yürüyebilmektir. Bir adım yukarıdan yürüyebilmek için de olanın farkında olmamız gerekir. Bu sebeple insanın mutluluğunu belirleyen onun farkındalık ölçüsüdür diyebiliriz.

“Mutlu olmak için uğraş vermelisiniz. Mutluluğa, iş, para ya da aşkla ulaşılmaz. Mutluluk sizinle kendiniz arasındaki bir meseledir.”
Rufus WainwrightBilgelik insanın çok mutlu olabilme sanatıdır. Öyleyse, gerçek mutluluğu deneyimleyebilmeniz için bir an önce içinizdeki bilge ile iletişime geçebilmeniz dileğiyle,

Sevgiyle Yazdım,
Saba Deniz
Yaşam Koçu


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER