@Pudra özel haberidir, izinsiz kullanılamaz. 18.09.2009

Yaşamınızı değiştirmeye hazır mısınız?

Kaçımızın ünlü yıldızlar gibi danışmanı? Üzülmeyin, kendi kendinizin danışmanı olarak imajınızı, yaşam tarzınızı yenileyebilirsiniz.

Biliyorum, bir şarkıcının yeni albümden önce kendine çılgın bir saç imajı yaratması kadar kolay değil sizin için değişmek. Siyah göz kaleminizden, kahküllerinizden, güvenli işinizden hatta sevgilinizden vazgeçmeniz zor. Ancak değişim, büyük bir enerji ve tabii cesaret gerektiriyor. Hadi, kendinizi biraz zorlayın; aşağıdaki önerilerden hangilerini yaparak, hayatınızı daha canlı, daha hareketli hale getirebilirsiniz, bir düşünün.

Yaşamınızı değiştirmeye hazır mısınız?

Kendinizi keşfedin
Siz de aynı anda anne, çalışan kadın, eş ya da sevgili olmaya çalışıyor ve durup kendi isteklerinizi düşünmeye fırsat bulamıyorsanız, büyük ihtimalle kendinizi darmadağınık hissediyor ve öyle görünüyorsunuzdur. Şimdi biraz durun ve düşünün, kim olduğunuza karar verin.

Başkalarının sizi nasıl gördüğünü anlamak için, kendinizi rahat hissettiğiniz durumların bir listesini yapın. Olmak istediğiniz ‘siz’i seçtikten sonra başkalarının sizi nasıl görmek istediğine karar verin. Yeni ‘siz’i yaratırken, gerçekte olduğunuz kişiyi temel alın. Bunun için bugüne dek açığa çıkarmadığınız güçlü yönlerinize odaklanın.

Çoğumuz bize uymadığını bile bile bazı davranışları sürdürürüz. Hatta bazıları annemizden bize kalan davranış biçimleridir. Maksat kabuğunuzdan sıyrılmaksa, titreyin ve kendinize gelin. Eski moda alışkanlıkları bir kenara bırakın. Ev içinde eski ve spor kıyafet giyme alışkanlığınızı değiştirerek başlayabilirsiniz mesela…

Kariyerinizi değiştirin

Ünlüler için kariyer değişimi kolay. Örneğin bir oyuncu, biraz sunuculuk, biraz yazarlık, çok sıkılınca da şarkıcılık yapabilir. Sizin bu denli hızlı değişimlere imza atmanız o kadar kolay değil. Ama bir düşünün, kariyeriniz sizi istediğiniz yöne götürüyor mu? Uzun vadeli stratejilerinizi, hedeflerinize ulaşmak için yapmanız gerekenleri gözden geçirin.

Gerekirse işten birkaç günlüğüne izin alın. Yeni kariyerinizin planını yapın. Yeni bir işin her yönüyle; para, zaman, manevi tatmin, huzur, mekan açısından ne kazandıracağını hesaplayın ve bir kenara not edin. Belki de çözüm istifa etmek değildir. Patronunuzla ya da yöneticinizle konuşun ve hedeflerinizden bahsedin. Kim bilir, sizin ihtiyaçlarınıza cevap verebilecek başka bir pozisyonda size yer açacaktır. Unutmayın, istediklerinizi söylemediğinizde elde etmeniz güçleşir. Buna kısaca, “ağlamayan bebeğe meme vermezler” de diyebiliriz.

İmajınızı cilalayın
Araştırmalar, başkalarının üzerinde bıraktığımız etkinin yüzde 93’ünü dış görünüşümüzün oluşturduğunu, geri kalan etkinin de söylediklerimiz ve davranışlarımıza bağlı olduğunu gösteriyor. Evet, imaj gerçekten önemli! Şimdi aynanın karşısına geçin. Olmak istediğiniz kadının stilisti olun. “Bu kadın nasıl giyinirdi?” diye kendinize sorun. Cevap olarak anahtar sözcükler belirleyin.

Alışveriş esnasında anahtar sözcükleri zihninizden çıkarmayın. Zira onlar sizin pusulanız olacak. Normalde hiç almayacağınız giysilere ve aksesuarlara odaklanın. Unutmayın, değişim risk almaktır! Yeni iş alanınıza uygun giysilere sahip olmanız gerektiğini de aklınızdan çıkarmayın. Böylece başaracağınıza olan güveniniz de artar.

Görünüşünüzü yenilemenin bir diğer yolu kuaföre gitmektir. Ama hayır, sakın bugüne kadar gittiğiniz kuaföre uğramayın. Yeni bir göz, size ilham verecektir.

İlişkinizi gözden geçirin
Kendinizle baş başa kalacağınız fırsatlar yaratın. Şehir dışı seyahati, bunun en iyi yoludur örneğin. Hayattan ne beklediğinizi saptamanız, eşiniz veya sevgilinizle olan uyumunuzu tartmanız için iyi bir fırsat olabilir. Yalnız kaldığınızda, partnerinizin iyi ve kötü yanlarını not edin. Örneğin, kabalığından ya da vurdumduymazlığından şikayetçiyseniz, içinize atmayın, sıkıntınızı kendisine hemen iletin.

Sağlıklı bir ilişkide, yönetme işini eşiniz ve siz sırayla yapmalısınız. Örneğin çocuklar konusunda son sözü eşiniz söylüyorsa, siz finansal konuları yönetebilirsiniz. Hayat müşterektir. Siz, annenizin karnından bir ev kadını olarak doğmadınız, değil mi? Öyleyse ev işleri dahil tüm sorumlulukları paylaşmak üzere eşinizle anlaşmaya varmalısınız.

Büyük değişiklikler küçük adımlarla başlar!

Küçük adımların büyük değişikliklerin başlangıcı olduğunu unutmayın. Bugün yaptığınız küçük değişiklikler, istikrarlı bir şekilde devam ederseniz bir süre sonra hayalinizi kurduğunuz imajı, yaşam tarzını, kariyeri yaratmanızı sağlayacaktır.


Melike Tümer


Kendini keşfetmek ve yaşantısında yeni sayfalar açmak isteyenlere, pudra.com kişisel gelişim bölümünde yer alan yazıları öneriyoruz:


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER