› 
 › 
@Pudra özel haberidir, izinsiz kullanılamaz. 19.08.2009

Her evde olması gereken yemek kitapları

Her mutfakta bulunması gereken en güzel ve faydalı yemek kitaplarını sizin için araştırdık.

Türkiye’de yemek konusuna ilgi artıkça, yayınlanan yemek kitaplarının sayısı da artıyor. Herkesin mutfağında bulunması gereken en güzel ve faydalı yemek kitaplarını sizin için araştırdık. İşte pudra.com’un en gerekli yemek kitapları listesi:

Her evde olması gereken yemek kitapları

1. Gönül Candaş’ın Mutfağından
Özellikle yeni evlenenlerin, öğrencilerin ve klasik Türk yemeklerini pişirmek isteyenlerin mutlaka edinmesi gereken bir kitap.

Kitapta, yiyeceklerin besin değerini koruması için taktikler, ekonomik, kolay hazırlanabilir, güzel görünüşlü ve lezzetli Türk yemeklerinin tarifleri yeralıyor.
400'ü aşkın denenmiş yemek tarifi var. Ayrıca, tüm tariflerin renkli fotoğraflarını görebiliyorsunuz. Bu kitaptaki tariflerle Türk mutfağının lezzetli örneklerini sofranıza getirebilirsiniz.

Gönül Candaş’ın Mutfağından
Gönül Candaş
Arkadaş Yayınları


2. Kolay ve Ekonomik Yemekler
Yemek yapmaya yeni öğrenenlerin, akla gelebilecek her türlü anne yemeğinin tarifini bulabilecekleri bir kitap. Sade bir anlatımı var, sanki anneniz tarif ediyormuş gibi… Fotoğrafsız olduğu için hayal gücünüzü kullanmanız gerekecek. Kısa zamanda, fazla emek ve para harcamadan yapılan tanıdık yemeklerin tarifleri yer alıyor.

Çorbalar, etler, tavuk ve balık yemekleri, kolay meze ve salatalar, sebzeler, baklagiller, makarna ve pilav çeşitleri, tatlılar, kek ve pastalar, bisküvi ve poğaçalar. Canınızın çektiği her anne yemeğinin tarifini bulabilirsiniz.

Kolay ve Ekonomik Yemekler
Leman Cılızoğlu Eryılmaz
Remzi Kitabevi


3. Her Güne Bir Yemek
Tijen İnaltog’un bu kitabında günlük yemeklerin yanı sıra özel günlerde yapılabilecek tarifler yer alıyor. Farklı yörelerden, farklı tatlar denemek isteyenler için de çok uygun. Tarifler gayet açık ve net, her düzeydeki aşçının (!) yapabileceği gibi anlatılmış.

‘Geçmişe dönüp baktığımızda, hatırladıklarımız çoğunlukla sofralarda ilgili anılardır. Düğünler, bayram yemekleri, bütün ailenin bir araya geldiği kahvaltılar, yılbaşı şölenleri... Kapımızı çalan komşumuzun getirdiği helva, kandil pişisi, Muharrem aşuresi... Oğlu askere gidene, büyükleri hacdan gelene, doğum yapana, ameliyat geçirene, ailesinde ölüm olana götürülen çorbalar, yemekler, tatlılar... Düğün davetiyesi niyetine börek arasında gelen tavuk, yağmur duası için çıkılan çayırda parçalanan çörek, Hıdırellez'de hazırlanan kömbe, Ramazan için özel çorbalar, bayram tatlıları, Nevruz pideleri... Yıllar yılı komşularımız olmuş Rumların, Musevilerin, Ermenilerin özel günlerinde hazırladıkları kolva, anuşabur, paskalya çöreği, ayvalı kuzu eti... İşte "Her Güne Bir Yemek"te bunlar var.’ (Kitaptan)

Her Güne Bir Yemek
Tijen İnaltong
Yapı Kredi Yayınları


4. Giritli Türklerin Mutfağından Ot ve Sebze Yemekleri
Mutfağa giren, davet sofrası hazırlayan herkesin bilmesi gereken konulardan biri de sebze yemekleridir. Bu kitapta, ot ve sebzeleri en sade ve lezzetli şekilde, Girit usulü pişirmek için tarifler yer alıyor. Bu tariflerle, davetlerde misafirlerinizi, akşamları ailenizi şaşırtacak, sebze yemeklerinin lezzetini hatırlatacak yemekler pişirebilirsiniz.

Bu nefis zeytinyağlı ot ve sebze yemekleri ile sofranızda renk ve lezzet cümbüşü yaratırken, beslenme uzmanlarının önerdiği sağlıklı yaşam reçetelerini de keyifle uygulamış olacaksınız.

Giritli Türklerin Mutfağından Ot ve Sebze Yemekleri
Şerife Tunçgenç
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları


5. 99 Sayfada Mutfak Sırları
Bu kitapta, Sevim Gökyıldız mutfak sırları konusundaki bilgilerini okurla paylaşıyor. Kitap, yemek pişirme konusunda dikkat etmesi gereken konuları ele alıyor. İyi turşu yapmaktan, kırmızı et ve balık pişirmeye, lezzetli böreğin nasıl yapılacağından, yemek pişirmenin temel kurallarına kadar pek çok konuda aklınıza takılan sorunun cevabını bu kitapta bulabilirsiniz.

99 Sayfada Mutfak Sırları
Sevim Gökyıldız, Nuray Mestçi
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları


6. Bir Yemek Masalı
Türkiye’nin farklı yörelerinden tariflerin yer aldığı bu kitaba, yazar aynı zamanda kendi anılarını da katmış. Ayrıca, yemek tariflerini verdiği kentlerin gezilmesi görülmesi gereken yerlerinden, efsanelerinden, el sanatlarından da söz etmiş.

Elazığ'dan pirpirim aşı, Malatya’dan kabuk bağlama, Van’dan eşgili yemeği, Gaziantep’den yuvalama ve daha birçok tarif... Çoğunun adını bile duymamış olabilirsiniz. Bu kitapla, nasıl yapıldıklarını ayrıntılarıyla öğreneceksiniz. Yemek pişirmeyi ve yöresel tatları denemeyi isteyen herkesin evinde bulunması gereken bir kitap. Fotoğraf ve dizayn dalında ödül almış bu kitabı okumak da çok zevkli…

Bir Yemek Masalı
Sahrap Soysal
Doğan Kitapçılık
7. Bradley Mutfağı
Beslenme ve diyet uzmanı Dr. Yasemin Bradley bu kitabında sağlıklı ve dengeli beslenirken yenilebilecek yemek tariflerine yer veriyor. Yiyeceklerden ve yemekten korkmadan, aksine keyif alarak pişirmenin ve yemenin önemini vurgulayan bu kitap da özellikle sağlıklı yemekler yapmak isteyenlerin hoşuna gidecek tarifler bulunuyor.

Bradley Mutfağı
Dr. Yasemin Bradley, Dr. Anthony Bradley
İnkilap Kitabevi

8. Mutfakta Dört Mevsim İlkbahar Yaz
Çakıldak'tan Patlıcan Çığırtma'ya, Duvaklı Levrek'ten Kuzulu Rezene'ye, Ege kökenli bir sofra kültürünü yansıtan ilginç yemekler...

Bildiğiniz, bilmediğiniz ve 'bildiğinizi sandığınız' malzemelerin farklı yorumları ile yepyeni lezzetler... Hem kolay, hem de sıradışı yemekler yaratmak isteyenler için sürpriz öneriler... "Mutfakta Dört Mevsim"in İlkbahar Yaz bölümü renkli, neşeli ve yepyeni lezzetlere açık yaz sofraları kurmak için birbirinden çekici öneriler içeriyor.

Mutfakta Dört Mevsim İlkbahar Yaz
Gökçen Adar
Epsilon Yayınları


9. Mutfakta Dört Mevsim Sonbahar Kış
"Mutfakta Dört Mevsim İlkbahar Yaz" serisinin devamı niteliğindeki kitapta sebze yemekleri, deniz ürünleri, kırmızı et yemekleri, salatalar, mezeler, çorbalar adı altında birçok konu başlığı bulunuyor.

Yemek tasarımını Hülya Ekşigil'in yaptığı kitapta yazar Gökçen Adar mutfakta unutulan detaylara geniş yer veriliyor. Değişik tarifler denemek isteyen ya da geleneksel yemeklere ilgi duyan herkesin elinin altında bulunması gereken bir kitap.

Mutfakta Dört Mevsim Sonbahar Kış
Gökçen Adar
Epsilon Yayınları


10. Türk Yunan Mutfağı Aynı Sofrada İki Ülke
Engin Akın ve Mirsini Lambraki'nin yemek tariflerini okurken hissedeceğiniz ilk şey, iki ülkenin mutfağından gelen iştah açıcı kokuların ne kadar da birbirine benzediği olacak. Akdeniz'in damgasını vurduğu leziz yemek tarifleri var bu kitabın içinde. Yazarların öznel seçimleri son derece isabetli çünkü tarifleri verilen yemekler kültürel etkileşime ışık tutmakla kalmıyor, Akdeniz mutfağının temel felsefesini de yansıtıyor. Akdeniz sofraları kurmak isteyenler için çok önemli bir kaynak…

Türk Yunan Mutfağı Aynı Sofrada İki Ülke
Engin Akın, Mirsini Lambraki
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları


11. Çilingir Sofrasında Rakı Mezeleri
Bu kitapta verilen çerez ve meze tarifleri rakı beraberinde olacak biçimde tasarlanmış. Bu yüzden ana yemek, çorba, tencere yemekleri, tatlılar vb. rakıyla uygun olmayacağı gerekçesiyle çilingir sofrası dışında tutulmuş.

Bugüne kadar hepsinin birden tarifini bir arada bulamayacağınız 7 altlık, 23 çerez ve aperatif, 154 soğuk meze, 150 sıcak meze tarifi... Toplam 334 rakı mezesi tarifi... Hepsi de tariflerin altında adları verilen aşçılar tarafından denenmiş... Davet sofralarını donatacak mezeler yapmak için en geniş başvuru kaynağı...

Çilingir Sofrasında Rakı Mezeleri
Deniz Gürsoy
Oğlak Yayıncılık


12. Alabalıktan Zarganaya Türkiye Balıkları
Bu kitap, balıklar üstüne yazılmış en güzel kitaplardan biri. Geçmişten günümüze destanlarda, mitoslarda, şiirlerde, coğrafyamızda ve mutfağımızda bir kültür olarak balığın nasıl yaşadığının hikayesini anlatıyor. Ali Pasiner'in bütün ömrü boyunca yaptığı araştırmaların bir özeti sayılabilecek bu dev kitap Ara Güler'in fotoğraflarıyla başka bir boyut kazanıyor. Balık seven, balıklar hakkında bilgi sahibi olmak isteyen herkesin elinin altında olması gereken bir kitap.

Alabalıktan Zarganaya Türkiye Balıkları
Ali Pasiner
Yapı Kredi Yayınları


13. Afiyetle Diyet
Neden diyetten vazgeçiliyor? Diyete nasıl hazırlanılmalı? Diyette başarının yolları… Dilara Koçak bu kitabında kendini daha iyi hissetmek isteyen, yaşamın sorumluluğunu almış, biraz kilo fazlası olan veya kilo almamak için dikkat gösteren bireylerin yanlış diyetler yapmamaları, diyet yerine farklı bir bakış açısına sahip olabilmelerine katkı sağlamak amacıyla hazırlamış. Diyet yaparken de zevkle yemek pişirilip, yenebileceğini bu kitaptaki tarifleri hazırlayarak görebilirsiniz.

Afiyetle Diyet
Dilara Koçak
Doğan Kitapçılık


Afiyet olsun...


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER