› 
 › 
Pudra.com 11.03.2013

Kadın olmanın el kitabı: Nasıl Kadın Olunur?

İngiltere'de ve ABD'de üst üste yılın köşe yazarı ve gazetecisi seçilen Caitlin Moran’ın kendi hayatından örneklerle yazar, anne, eş olmanın zorluklarını özgün bir dille anlattığı kitabı "Nasıl Kadın Olunur?" Türkçe'de.

“Yeni bir feminist manifesto” olarak nitelendirilen "Nasıl Kadın Olunur?" adlı kitap Yabancı Yayınları tarafından Türkçe'ye kazandırıldı.

Kadın olmanın el kitabı: Nasıl Kadın Olunur?
Caitlin Moran

2010 yılında İngiltere’de “Yılın Köşe Yazarı” ödülünü alan, 2011’de de Times’taki yazıları nedeniyle yılın eleştirmeni ve röportaj gazetecisi seçilen Caitlin Moran’ın kendi hayatından örneklerle yazar, anne, eş olmanın zorluklarını özgün bir dille ve eğlenceli benzetmelerle anlattığı kitabı, yayınlandığı dönem gördüğü ilgi sonucu New York Bestseller’ı oldu.

Kadın olmanın el kitabı
Kitabı yazmasının asıl sebebini; 13 yaşındayken kadın olmayı anlatan bir el kitabı bulamaması olarak nitelendiren Moran, "Nasıl Kadın Olunur’?"da, ergenlik döneminde kitaplara ve müziğe sığınmasından ilk aşkına, cinsiyetçilikle ilk karşılaşmasından evlenmesine, “doğru” ayakkabıyı seçmenin hayatî öneminden 35 yaş krizine kadar, hayatının en önemli ve ayrıca en mahrem anlarını okuyucuyla paylaşıyor.

Kadınlar neden "feminizm" kelimesini sevmiyor?
Gerçek hayatta olduğu gibi kitabın da neredeyse her bölümünde “Ben bir feministim” diye bağıran ünlü gazeteci, kadınların neden feminizm kelimesini sevmediğine, cinsiyetçiliğin nedenleri ve kürtaj gibi konulara değinerek, kadın hakları ve feminizm konusunda pek çok tartışmalı görüşüne "Nasıl Kadın Olunur?"da yer veriyor.

Bu kitap, okuyucularına prenses olmamanın listesiyle birlikte, kadın olmanın ne demek olduğunu veya olmadığını, neden çocuk sahibi olunması gerektiğiyle birlikte neden olunmaması gerektiğine dair pek çok konuda eğlenceli ve ilginç bir okuma sunuyor.


NASIL KADIN OLUNUR’DAN SEÇMELER

“Giyecek hiçbir şeyim yok"

Bir kadın “Giyecek hiçbir şeyim yok” dediğinde, gerçekten söylemek istediği şudur: “Bugün olmam gereken kişi için burada hiçbir şey yok.”

Çünkü içinde mutlu olacağımız kıyafetleri bulmak kolay değildir. “Burada bana göre bir şey yok!”; ana caddede alışveriş için üç saat gezip yalnızca bir külotlu çorap, katlanabilir doğrama tahtası ve çocuklar için okul hırkası aldıktan sonra duyulan çığlık budur. “Her şey benim için iki santim kısa, iki ton parlak. Ve KOLLARI YOK. NEDEN BLUZLERİN KOLLARI YOK? EĞER BU ÜLKEDEKİ HER KADININ , TANRI’NIN İSTEDİĞİ GİBİ, KOLLARINI ÖRTMESİNE İZİN VERİLSEYDİ, ON BEŞ GÜN İÇİNDE XANAX REÇETELERİ YARI YARIYA AZALIRDI. BU DEVASA, AŞIRI IŞIKLI MAĞAZADA NEDEN BENİM İÇİN HİÇBİR ŞEY YOK?”

Ama elbette senin için hiçbir şey yok – özellikle senin için.


“Ben şişmanım"
Ben şişmanım. Çünkü ‘şişman’ sözcüğünün ne anlama geldiğinin tam olarak farkındayım – aklınızdan geçtiğinde ya da dillendirdiğinizde, gerçekten ne anlama geldiğinin farkındayım. “Esmer” ya da “34” gibi basit, betimleyici bir sözcük değil.

Bu bir küfür. Bir silah. Toplumsal bir alt sınıf. Bu bir suçlama, bir kovma, bir yadsıma. Matt bana okulda “Şişko” denip denmediğini sorarken, beni şimdiden gözünde okul hiyerarşisinin alt sıralarında, acınası bir durumda canlandırıyor. Wolverhampton’da, 1986'da olduğu üzere, iki Asyalı çocukla, kekemeyle, özel ihtiyaçları olan çocukla bir grup halinde.

Nasıl Kadın Olunur?
Caitlin Moran
Yabancı Yayınları
Fiyatı: 22 TL


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER