› 
 › 
Milliyet Cadde 21.12.2013

Bu burgerler gittigidiyor!

2012'de Beşiktaş'ta açılan ve bir şehir efsanesi olan Burger Joint'in hamburgerleri ve geçen yıl açılan Bebek Kasap&Steakhouse'un etlerini başka bir yerde bulamazsınız.

Milliyet Cadde'den Menderes Özel köşesinde, Pudra ekibi olarak her hafta bir kaç kez yemek yediğimiz Burger Joint ile ilgili bir yazı yazdı. Bizim müdavimi olduğumuz Burger Joint ve Bebek Kasap Steakhouse'la ilgili bu yazıyı paylaşıyoruz. Henüz tatmadıysanız sizin de çok beğeneceğinize inanıyoruz.

Bu burgerler gittigidiyor!

"GittiGidiyor’un üç kurucu ortağından Tolga Kabataş’ın yeme-içme sektörüne “Burger Joint” ve “Bebek Kasap & Steakhouse” markalarıyla yatırım yaptığını öğrenince hikayeyi baştan sona dinlemek istedim.

Tolga Kabataş, tam bir et ve burger tutkunu. 2006’da 10 yıl yaşadığı New York’tan İstanbul’a döndüğünde en büyük şikayetlerinden birisi Türkiye’de dünya kalitesinde kebap dışında et ve burger yapılmamasıymış. GittiGidiyor’un (GG) 2011’de eBay’e satışından sonra, “Madem mevcutları beğenmiyorum, ben denemeliyim” diyerek 2012 başında yola çıkmış.

Burger Joint için ilk dükkanı Beşiktaş’ta kiralamışlar. “Beşiktaş’ı tercih etmemiz tesadüf değil. Başlangıçta hata yapma riskimize karşı mahcup olmayacağımız bir bölge seçtik. Ayrıca merkezi bir nokta olduğu için etraftaki semtlere kolay sipariş yollarız diye düşündük” diyor Kabataş.

İş lezzeti oluşturmaya gelince, önce ana prensipler konulmuş. Ürünlerin hepsi, günlük, taze ve sade olacak; sos kullanılmayacak. (Kabataş’a göre burgere sos süren mekandan kaçacaksın, çok iyi et kullanan hiç kimse üzerine beğendi veya barbekü sos sürecek kadar zalim olamaz.) Ve tabii Türkiye’nin en lezzetli etinden yapılacak.

“Biz GG’yi yaparken önceliğimiz, kısa vadeli kârdan çok, mümkün olan en iyi ürünü yapmaktı” diyor Kabataş. “Çok iyi bir ürün olmadan, uzun soluklu başarılı bir iş yapılamaz”diye düşünen Kabataş, bu felsefeyi Burger Joint’i kurarken aklından çıkarmamış. İstanbul’un en iyi kasaplarından Bebek Kasap’tan en iyi eti alarak başlamış işe.

Antrikot kıyma

Bilmeyenler için söyleyelim, Boğaz hattında yaşayan köklü ve varlıklı aileler, çeyrek asırdır etlerini Bebek Kasap’tan alır. Bebek Kasabı Hünkar Karakuş, et sevenler arasında bir efsanedir. Kuzey Ege’nin en lezzetli etleri, öncelikle
Hünkar Bey’e gelir.

Başlangıçta Hünkar Bey “İstediğin kalitede kıyma çok pahalı olur” demiş ama Kabataş iddialı: “Biraz strateji bilen birisi, etin yüksek maliyetinin bir kalite ve marka yatırımı olduğunu ve bunun uzun vadede başka avantajlar sağlayacağını bilir, nitekim öyle de oldu.”
Burger Joint’in burger kıyma karışımında; 28 gün yaş dinlendirilmiş antrikot, 28 gün kuru dinlendirilmiş dana pirzola, dana kaburga ve dana döş kullanılıyor, herhangi bir katkı malzemesi yok.

Burger Joint’in Beşiktaş’daki şubesinde ilk burger Haziran 2012’de pişmiş. Kulaktan kulağa lezzetli burgerlerin ünü duyulmaya başlamış ve kısa süre sonra da kapıda Türkiye’nin lezzet avcısı, belki de tek gerçek gurmesi, CADDE yazarı Vedat Milor belirmiş. Vedat Bey’in açılalı 6 ay olmamış bir mekanı NTV’deki “Tadı Damağımda” programına çıkarması ve tam puan vermesi marka için dönüm noktası olmuş. “İşte o gün bir kere daha ürüne yapılan yatırımın her şeyden daha önemli olduğunu anladım” diyor Kabataş.Milor’un program esnasında tarifini yaptığı acılı burger Mexicana da onun tarifine sadık kalınarak menüye eklenmiş ki şu an en çok satılan ürünlerden.

ÇağÇağ da ortak oldu
Hem Burger Joint’i, hem de Bebek Kasap & Steakhouse’u uzun soluklu ikonik marka yapmak yolunda atılan son adım Türkiye’de çizgi denilince akla gelen ilk isimlerden karikatürist Mehmet ÇağÇağ’ın ortak olarak katılması olmuş. Ürün kalitesinde elde ettikleri seviyeyi, samimi bir sunum ve mekan ruhu olarak da oluşturmak üzere Kabataş ve ÇağÇağ fazla mesai yapıyorlar bu aralar. Kısa sürede ÇağÇağ’ın büyülü dokunuşlarını görmeye başlayacaksınız. Bebek Kasap’ın çeyrek asırlık et geleneği, Kabataş’ın girişimcilik tecrübesi ve ÇağÇağ’ın hiperaktif beyni birleşince her iki markanın da vazgeçilmez, ikonik statüsüne ulaşması yakındır.


Ben bilmem, Hünkar bilir


Mart 2013’te Hünkar Bey, kasap dükkanının içine steakhouse açmaya karar verince Kabataş hiç tereddüt etmeden ortaklık teklif etmiş; “Bebek kadar kıymetli bir bölgede, Hünkar Bey gibi yerleşik ve et üstadı bir ortakla beraber olmak bulunmaz fırsattı.”

Bebek Kasap & Steakhouse’un içinde Burger Joint’in Bebek Şubesi var. Ayrıca dana pirzola, filet mignon, kuzu pirzola, lokum, şaşlık benzeri geleneksel et ürünleri olduğu gibi, kasap ve inegöl köftenin de yeri ayrı. Tam olarak ne yemek istediğini bilmeyenler için müdavimler arasında “Ben bilmem, Hünkar bilir” olarak anılan bir tadım menüsü var ki, ilk kez gidenlere tavsiyemiz seçimi Hünkar Bey’e bırakmaları.
Kabataş’a göre Burger Joint’in macerası henüz başlıyor, “Kuşaklar boyu yaşayacak markalar uzun emekler ve sabırla oluşuyor” diyor. Burger Joint’i ürün kalitesini kontrol ederek adım adım büyütmeyi planlıyorlar. Kabataş, “Bebek Kasap & Steakhouse’u ise çok fazla noktaya taşımak pek mümkün değil, sevgili ortağım Hünkar Bey’i klonlamak gerekir” diyor.

Bu tarz mekanlar, faal oldukları semt ve işletmeyi persona eden karakterlerle var olurlar. O nedenle Bebek Kasap’ın bir sonraki adımı Bebek’te yaptığı işin kalitesini yansıtır büyüklükte ana caddede bir noktaya geçmek olacaktır.

Burger Joint Beşiktaş
Adres: Ihlamurdere Cad No:94 Beşiktaş-İstanbul
Telefon: (0212) 258 72 75
www.burgerjoint.net

Bebek Kasap&Steakhouse
Adres: Cevdetpaşa Cad, Germencik Sk 4B, Bebek-İstanbul (Bebek Oteli'nin tam karşısındaki Santral Şarküteri'nin de olduğu sokak)
Telefon: (0212) 263 59 04 - (0212) 287 08 19


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER