› 
 › 
milliyet 26.08.2010

Cihangir'de yeni restoran: Jash

Cihangir'in yeni mekanı Jash farklı kültürlerin meze ve yemeklerini aynı sofrada biraraya getiriyor. Jash, Cihangir Caddesi 9 numarada...

Cihangir’in şu sıralar en çok konuşulan mekanlarından biri semtle aynı adı taşıyan Cihangir Caddesi’ndeki Jash isimli ufak restoran.

Cihangir'de yeni restoran: Jash

Jash, Ermenice’de yemek, aş anlamına gelen bir kelime. Mekanın sahibi Dayk Miricanyan ve işletmecisi Mari Parsehyan, mönüde çocukluklarında da yedikleri Ermeni meze ve yemeklerine yer vermişler. Ama Jash’ın bir “Ermeni restoranı” olarak tanınmasını istemiyorlar. Çünkü restoranlarında farklı milletlere ait başka yemekler de var. Ermenilerin topiği de var; Rusların pirzolası, Osmanlı mutfağının hünkarbeğendisi, Rumların midye pilakisi de...

Toplam 100 kişilik kapasitesi olan Jash, mayıs ayında açılmış olmasına rağmen şimdiden müdavimleri oluşmuş bile. Aydın Boysan, Mustafa Alabora, Can Dündar, Ata Demirer ve Cengiz Çandar’ın aralarında olduğu basın ve sanat camiasından isimler mekanın müdavimleri arasında. Bu kadar rağbet gördüğü için de, gitmeden önce rezervasyon yaptırmak şart.

Bu küçük mekanın en önemli özelliklerinden biri de dekorasyonu. Duvarlarında Dayk Miricanyan’ın koleksiyonundaki değerli tablolar asılı. Yemek masaları ve sandalyeler ise antika. Üst katta, çok eski bir piyano göze çarpıyor.

Fiyatlara gelince: Jash’ta iki kişi bir meze tabağı, birer kadeh içki ve bir ana yemeğe yaklaşık 50’şer lira ödeyip kalkabileceğinizi söyleyen işletmeci Parsehyan, “Fiyatlarımız makul. 5 liralık şarabı 100 liraya satmıyoruz. Porsiyonlarımız da büyük” diyor.

Jash haftanın her günü saat 11.00-04.00 arasında açık. Pazar günleriyse ballı, kaymaklı, salamlı, yumurtalı kahvaltı tabağını hazırlandığı için mutfakta hareket sabah 09.30’da başlıyor.

Pelin Çini, Milliyet

Jash
Cihangir Caddesi No:9
Cihangir İstanbul
Tel: (0212) 244 30 42


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER