Pudra.com 14.09.2011

12. İstanbul Bienali başlıyor

Yılın en büyük sanat etkinliği 12. İstanbul Bienali bu yıl "İsimsiz" ana temasıyla sanatseverle buluşacak. Bienalin küratörleri Adriano Pedrosa ve Jens Hoffmann.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından Koç Holding sponsorluğunda düzenlenen 12. İstanbul Bienali, 17 Eylül-13 Kasım tarihleri arasında sanatseverlerle buluşacak. Avrupa’da Venedik Bienali ile beraber yılın en önemli sanat etkinliği olarak anılan İstanbul Bienali, İstanbul’u bir kez daha dünya sanat çevrelerinin ilgiyle izlediği bir sanat platformuna dönüştürecek.

12. İstanbul Bienali başlıyor
12. İstanbul Bienali küratörleri Adriano Pedrosa ve Jens Hoffmann

12. İstanbul Bienali, dünya güncel sanat platformunun pek çok önemli ismini İstanbul’da ağırlayacak. Uluslararası sanat çevrelerinden eleştirmen, küratör, müze ve galeri yöneticileri ile yabancı basın mensupları olmak üzere 4.000’e yakın konuk İstanbul Bienali’ni görmek için açılış haftasında İstanbul’da olacak.

Sanatsal ve küratöryel ifadenin asıl biçimi olan serginin önemine yeniden dikkat çekmeyi amaçlayan İstanbul Bienali küratörleri Adriano Pedrosa ve Jens Hoffmann, İstanbul Bienali’ni, yapıtların sunumuna ve birbiriyle ilişkisine öncelik tanıyacak şekilde, tek bir mekânda toplamayı tercih ettiler. 12. İstanbul Bienali sergi mekânları bu yıl Antrepo 3 ve 5 olacak.

Bienal sergi mekânlarını ünlü mimar Nishizawa tasarladı
İstanbul Bienali’nin mekân tasarımını yapan dünyaca ünlü mimar Ryue Nishizawa, çelik ve alçıpan konstrüksiyonlarla Antrepo 3 ve 5’in içini etkileyici bir sergi alanına dönüştürdü. 2010 yılının Kasım ayında başlayan tasarım süreci boyunca Nishizawa, mekânda gezen seyircilerin karma ve solo sergileri birbirinden ilk algıda ayırabilmesi için de bir yöntem üzerinde çalıştı. Benzersiz konumuyla İstanbul'a ve onun çokkültürlü yapısına, kaotik hayat tarzına uyum sağlayacak bir mekân tasarlamayı amaçladı. Mekânı, her sanatçıya maksimum özgürlük sağlayacak şekilde, her sanat eseri ayrı bir pavyonmuş gibi tasarladı.

Nishizawa, İstanbul hakkındaki düşüncelerini şöyle ifade etti: “İstanbul birçok güzel camiye sahip bir şehir. Özellikle Aya Sofya dünyadaki sayılı eserlerden... İstanbul yapıları bana yarı Asya Stili içeriyormuş gibi geliyor. Sanki Asya ve Akdeniz tarzının bir karışımı gibiler. Bu şehirde özellikle boğaz ve orta kısımdaki topografya çok hoşuma gidiyor. Umarım bir gün bu topografya ve denizi birleştirecek bir proje üzerinde çalışabilirim.”

Bienalin Teması
20. yüzyıl güncel sanatının en önemli isimleri arasında sayılan Kübalı-Amerikalı sanatçı Felix Gonzalez-Torres’in, siyasi konuları ele alırken biçimsel yenilikçiliği kullanarak oluşturduğu sanat dili, 12. İstanbul Bienali’ne esin kaynağı oldu. 12. İstanbul Bienali, başlığının yanı sıra temalarında da Felix Gonzalez-Torres’in işlerinden ilham alıyor. Bienalde "İsimsiz" (Soyutlama), "İsimsiz" (Ross), "İsimsiz" (Pasaport), "İsimsiz" (Tarih), "İsimsiz" (Ateşli Silahla Ölüm) olarak farklı temalar altında düzenlenecek beş karma sergiye ek olarak, bu meselelerle ilgili tartışmaları daha da ileriye taşıyacak 50’den fazla kişisel sergi de yer alacak.

Bienal Biletleri

12. İstanbul Bienali’nin bilet fiyatları, 17 Eylül Cumartesi günü gerçekleştirilecek bienal açılışına kadar tam 15 TL, indirimli (ilköğretim ve lise öğrencileri ile 65 yaş üstü izleyiciler, öğretmenler, Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği üyeleri) 5 TL.
17 Eylül Cumartesi gününden itibaren tam bilet 20 TL, indirimli bilet 8 TL.

İstanbul Bienali’ni herkesten önce, sınırsız ve özel etkinlikleriyle birlikte izleme fırsatı sunan ve sınırlı sayıda satışa sunulan iki kişilik "12B Sınırsız" biletinin fiyatı 50 TL.

15-16 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek ön izlemeye katılım ve bienali sınırsız izleme fırsatı sunan iki kişilik “Bienal Artı” biletinin fiyatı ise 150TL.

Biletler, Biletix satış kanalları, İKSV (Nejat Eczacıbaşı Binası Sadi Konuralp Caddesi No:5 Şişhane, Pazar hariç her gün 10.00-18.00 arasında) ve 15 Eylül’den itibaren Antrepo No.3’ten satın alınabiliyor.

12. İstanbul Bienali süresince Antrepo’daki gişelerde öğrenci kimliğini gösteren üniversite öğrencileri bienal sergilerini, ücret ödemeden, İstanbul Bienali Sponsoru Koç Holding’in konuğu olarak gezebilecek.

Ayrıntılı bilgi için: bienal.iksv.org


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER