› 
 › 
pudra.com 15.05.2009

Belgesel günlerine az kaldı

Bu yıl ikincisi düzenlenecek olan Documentarist İstanbul Belgesel Günleri yine çok keyifli geçecek.

İlki geçen yıl gerçekleşen ve büyük ilgiyle karşılanan Documentarist, 2-7 Haziran’da belgesel meraklılarına sıkı bir ziyafet çekmeyi planlıyor. Pek çok ödüllü belgeseli biraraya getiren festivalde, bu yıl Kuzey Avrupa ve Finlandiya yapımı filmler ağırlıkta.

Belgesel günlerine az kaldı

2-7 Haziran 2009 tarihleri arasında dört ayrı mekanda gerçekleşecek olan etkinlik, son bir yılda dünya festivallerinde büyük başarı elde etmiş filmleri ve pek çok belgesel yönetmenini İstanbul’da buluşturuyor. Bu yıl gösterimler Goethe-Institut Istanbul, Fransız Kültür Merkezi, Hollanda Konsolosluğu-Union Church of Istanbul ve Pera Müzesi Sineması’nda gerçekleştiriliyor.

Belgeselde kuzey rüzgarları
Festival programında, belgesel alanında harikalar yaratan Fin sinemasının en başarılı örneklerinden geniş bir seçki yer alıyor. Seçkide son dönem örneklerinin yanısıra ülke sinemasının yakın tarihinden ‘Melankoli’nin Üç Odası’, ‘Zarif Kıvrımlar’, ‘Devrim’ gibi klasikleşmiş yapıtlar da gösterilecek. Fin devlet televizyonu YLE’nin belgesel bölümü yöneticisi olan Vehkalahti, 7 Haziran 2009 Pazar günü Pera Müzesi Sinema Salonu’nda vereceği Sinema Dersi’nde çeşitli Afrika ülkeleri ve Hindistan’da yürüttüğü belgesel projeleriyle ilgili deneyimlerini aktaracak, üretilen filmlerden örnekler gösterecek.

Geçen yıl IDFA’da en iyi film ödülünü kazanan ‘Burma VJ’, Cannes’a seçilerek büyük beğeni toplayan ‘Blind Loves’ (Kör Aşklar), gösterildiği tüm festivallerde övgü ve ödüllere boğulan ‘The Heart of Jenin’ (Cenin’in Kalbi), ‘Borat’ filminde Romanyalı köylülerin nasıl kandırıldığını gözler önüne süren ‘Carmen Meets Borat’ (Carmen Borat’a Karşı) festivalin öne çıkan filmlerinden... Sinema tarihinin klasikleri arasında yer alan ve bir süre öce günyüzüne çıkarılarak restore edilen Robert Siodmak’ın 1929 yapımı ‘Bir Pazar Günü’ (Menschen am Sonntag) adlı filminin özel bir gösterimi de etkinlik kapsamında gerçekleştirilecek.

Ayrıntılı bilgi için: www.documentar-ist.org


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER