Milliyet 07.09.2012

Muhteşem Yüzyıl komşuyu ‘sarstı’

Yunanistan’da yayınlanmaya başlanan "Muhteşem Yüzyıl" dizisi büyük tepki topladı. Yunan dergisi Pressing, "Yunan toplumunu Türkleştiriyorlar" yorumunu yaptı. Dergi, diziyi yayınlayan TV’yi de suçladı.

Yunanistan’da geçen pazartesi günü yayını başlayan Muhteşem Yüzyıl ülkede olay yarattı. Antenna adlı televizyon kanalında yayınlanan diziye Pressing adlı dergiden büyük tepki geldi. Dergi kapağını ayırdığı diziyle ilgili olarak ‘Rezillik’ başlığını kullandı. “Halkların katliamcısı Süleyman televizyonlarımızda” ve “Yunan toplumunu Türkleştiriyorlar” gibi yorumlara yer veren dergi uzun analizinde Türk dizileri ile Yunan toplumunun kültürünün etkilenmek istendiğini öne sürdü.

Muhteşem Yüzyıl komşuyu ‘sarstı’

Pressing Muhteşem Yüzyıl’ı “neo-Osmanlı propagandası” olarak tanımladı. Atina’da da dizi yasaklansın sesleri tırmanmaya başladı. Milliyetçi cemiyet Ardin Muhteşem Yüzyıl’ı yayına koyan Antenna TV’yi “Utanmadan, Yunanlar ve diğer Balkan halklarını katleden Süleyman’ı kahraman olarak gösteren diziyi yayınlamakla” suçladı.

Sayfalarca haber yaptı

Ardin Cemiyeti, Kültür Bakanlığı, Atina Akademisi ve Yunan RTÜK’üne dizinin yasaklanması için başvuruda bulundu. Ancak dizi sadece tepki çekmiyor. Akşam 21.00 sularında yayımlanan dizi Mega adlı kanaldaki Türk dizisi Sıla ile yarışıyor. Sıla’nın reytingi yüzde 30 iken Muhteşem Yüzyıl’ınki yüzde 13 civarında seyrediyor. TiVi adlı televizyon dergisi de son kapağını Muhteşem Yüzyıl ve Sıla’ya ayırdı. Dergi sayfalar boyunca dizilerdeki gelişmeleri duyurdu. Geçtiğimiz günlerde Selanik Metropoliti Anthimos bir vaazında “Ben Türk dizilerini izlemiyorum siz de izlemeyin” demişti. Ardından aşırı sağcı Altın Şafak Partisi başkanı Nikos Mihaloliakos partisinin milletvekillerine Türk dizisi izlemeyi yasaklamış, Yunan televizyonlarından da dizileri yayından kaldırmalarını istemişti.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER