› 
 › 
11.12.2018

George Orwell'ın kült romanı 1984 (Büyük Gözaltı) tiyatro sahnesinde!

Rutkay Aziz'in yönettiği, Taner Barlas'ın kurguladığı 1984 (Büyük Gözaltı), George Orwell'in kült romanı 1984'teki distopyayı tiyatro sahnesine taşıyor.

İZLE: DİZİ VE TİYATRO OYUNCULUĞU FARKLARI👇 
Taner Barlas’ın kurguladığı, Rutkay Aziz’in yönetmen koltuğunda oturduğu “1984 (Büyük Gözaltı)”; George Orwell’in kült romanı “1984”te kaleme aldığı distopyayı bu defa tiyatro sahnesine taşıyor.

1984 (Büyük Gözaltı) oyunu sahnede!

Perdeci Oyuncuları ve AYSA Prodüksiyon Tiyatrosu tarafından sahneye konan “1984 (Büyük Gözaltı)” oyununda Rutkay Aziz, Taner Barlas, Ekin Aksu, Özcan Alpar, Levent Yılmaz, Aytaç Öztuna, Hüseyin Uçurtma ve Hüseyin Demir’in birlikte rol alıyor. “1984 (Büyük Gözaltı)”, 20 Aralık Perşembe akşamı 20.30’da MOİ Sahne’de, 21 Aralık Cuma akşamı 20.30’da ise Kozyatağı Kültür Merkezi’nde sahneleniyor.

Psikanalist ve sosyolog Erich Fromm edebiyat tarihinin en önemli distopya romanlarından biri olan “1984”ü, “Bir ruh halinin dile getirilmesinin yanında bir uyarı niteliğindedir.” diye anlatır.  Fromm’a göre, hâlâ umudu olan ve toplumu uyarmak, uyandırmak isteyen George Orwell’in kült romanı, “bu umudun ancak, bugün tüm insanların karşı karşıya oldukları tehlikenin, bireyselliği, aşkı, eleştirel düşünceyi tümden yitireceği gibi bunun ayırdına bile varamayacak bir otomatlar toplumu olup çıkma tehlikesinin farkına vararak kavranabileceğini öğretir.”

Orwell’in distopyasını ve buna rağmen sahip olduğu umudu tiyatro izleyicisiyle buluşturmaya hazırlanan “1984 (Büyük Gözaltı)” oyunu, romanda sergilenen ve adeta bir  “büyük gözaltı” olan toplum düzenini sahneye taşıyacak.

Oyunda duayen isimlerin imzası var!
 
Taner Barlas ve Rutkay Aziz
Taner Barlas ve Rutkay Aziz

“1984 (Büyük Gözaltı)”da Rutkay Aziz, Taner Barlas, Ekin Aksu, Özcan Alpar, Levent Yılmaz, Aytaç Öztuna, Hüseyin Uçurtma ve Hüseyin Demir birlikte rol alıyor. Oyundaki videoda yer alan oyuncular ise Ali Gül, Ezgi Erdilek, Aykut İşpir, Gülşah Kıray Barlas, Bekir Akbaş ve Özgür Can Akbaş. Dekor ve kostüm tasarımını Metin Deniz’in, müziklerini Cahit Berkay’ın, ışık tasarımını Mahmut Özdemir’in hazırladığı oyunun reji asistanlığını ise Andaç Sayın üstleniyor.
 
İki perdelik “1984 (Büyük Gözaltı)” oyunu, 20 Aralık 2018 Perşembe akşamı MOİ Sahne’de, 21 Aralık 2018 Cuma akşamı ise Kozyatağı Kültür Merkezi’nde sahnelenecek. Başlama saati 20.30 olan oyunların biletleri, Biletix’ten ve salonların gişelerinden temin edilebilir.

1984 (Büyük Gözaltı) Aralık ve Ocak ayı programı
  • 14 Aralık 2018 Cuma, artısahne Mecidiyeköy, İstanbul
  • 15 Aralık 2018  Cumartesi, Beylikdüzü AKSM, İstanbul
  • 20 Aralık  2018 Perşembe Mall of İstanbul MOİ Sahne, İstanbul
  • 21 Aralık  2018 Cuma, KKM Gazanfer Özcan Sahnesi, İstanbul
  • 25 Aralık 2018  Salı, Caddebostan Kültür Merkezi, İstanbul
  • 27 Aralık 2018 Perşembe, artı sahne Mecidiyeköy, İstanbul
  • 15 Ocak 2018 Salı, Kadıköy Halk Eğitim Merkezi, İstanbul

1984 (Büyük Gözaltı) afiş1984 (Büyük Gözaltı) künye
Yazan: George Orwell
Uyarlayanlar: Robert Owens, Wilton E. Hall, William A.Miles
Çeviri: Artun Özsemerciyan, Celal Üster, Nuran Akgören
Kurgu: Taner Barlas
Yönetmen: Rutkay Aziz
Dekor ve Kostüm Tasarım: Metin Deniz
Müzik: Cahit Berkay
Reji Asistanı: Andaç Sayın
Işık Tasarım: Mahmut Özdemir
Oyuncular: Rutkay Aziz, Taner Barlas, Ekin Aksu, Özcan Alpar, Levent Yılmaz, Aytaç Öztuna, Hüseyin Uçurtma, Hüseyin Demir
Projeksiyon Oyuncuları: Ali Gül, Gülşah Kıray Barlas, Ezgi Erdilek, Aykut İşpir, Bekir Akbaş, Özgür Can Akbaş


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER