30.01.2020

Cilt kalitesini bozan 6 hatalı alışkanlık

Alacağımız ürünü test etmeden kullanmaya başlamaktan fazla şeker tüketimine kadar çok sık karşılaşılan 6 hatalı alışkanlık cilt kalitemizi giderek bozuyor.

İZLE: CİLT GÜZELLİĞİ İÇİN BOL SU TÜKETİN👇 
Her geçen gün estetik kaygılar, güzel görünme isteği, yaşlılık bulgularını gizleme ve daha genç görünme arzusu artmaya devam ediyor. Ancak cilt konusunda yapılan bazı yanlışlar var ki problemleri de beraberinde getiriyor. Dermatoloji Uzmanı Dr. Ata Nejat Ertek konu ile ilgili bilgiler verdi.

Cilt kalitesini bozan 6 hatalı alışkanlık

Dermatoloji Uzmanı Dr. Ata Nejat Ertek, alacağımız ürünü test etmeden kullanmaya başlamaktan fazla şeker tüketimine kadar, cilt kalitemizi giderek bozan ve çok sık karşılaşılan 6 hatalı alışkanlığı Pudra.com okuyucuları için sıraladı.

1. Alacağınız ürünü test etmeden kullanmak

Cilt bakım ürünleri ve makyaj malzemelerinin en büyük yan etkisi alerjik reaksiyonlardır.Bir ürünü almadan önce test ürünü alıp kullanmanızda yarar var.Özellikle hassas derisi olanlar bunu kural haline getirmeliler.Çünkü test ürünü alıp kullanırsanız cildinizde alerjik reaksiyon yapıp yapmadığını da test etmiş olursunuz.

2. Makyajınızı temizlemeden yatmak

Makyaj yüzde uzun süre kalmamalı. Gün içinde üst üste ve aşırı derecede makyaj yapılmamalıdır. Özellikle yatmadan önce yüz mutlaka temizlenmelidir. Nemlendirici temizlenen cilde sürülmelidir. Ayrıca makyaj yapılacağı zamanda cilt önce temizlenmeli, ardından nemlendirici sürülüp cildin nemlendiriciyi emmesi beklenmeli ve bundan sonra makyaj yapmaya başlanmalıdır.

UZMANTV'den öğrenin: Cilt temizliğinin cilt güzelliği üzerindeki etkisi nedir?​Makyaj temizlenmezse ne olur?
  • Yüzünüzde makyajla uyuduğunuz zaman, cildinizdeki gözenekler tıkanır.
  • Cildinizde oluşan ve cildinizin kirleri atmakta kullandığı madde sebum gözenekleriniz tıkalı olduğundan dışarı çıkamaz.
  • Sebum dışarı atılamazsa cildinizde sivilce oluşumu artar.
  • İyi temizlenmemiş cilt çabuk yaşlanmaya yatkın hale gelir. 
  • Gözlerde iritasyona sebep olabilir.

3. Sivilceleri sıkmak

Sivilcenizi sıktığınızda, gözeneği tıkayan her ne ise dışarı çıkar ama büyük kısmı içeride, cildin altında kalır. Ama nedense her seferinde yine de sivilcenizi sıkmak, çirkin bir soruna en uygun çözüm gibi gelir. 

4. Uyku düzenine dikkat etmemek

Uyku düzensizliği de tüm dengenizi etkileyen bir faktör. Geç yatmanız, uykusuz kalmanız diğer organlarınız gibi cildinizi de olumsuz etkiler. Uyku düzensizliği cildinizin dingin değil, yıpranmış görünmesine neden olur. Vücudunuzu onarmak için uyku düzeninize mutlaka dikkat etmeniz gerekir.

Düzenli ve yeterli uyku cilt güzelliği ve sağlığı için çok önemlidir. Çünkü cilt, uykuda kendini yeniler ve dinlenir. Ayrıca yatış şekli de cildimizin güzelliği için önemlidir. İdeal olan, sırtüstü uyumaktır. Böylece yüzümüzü yastığa sürtmediğimiz için cildimiz de tahriş olmaz.

5. Aşırı kahve tüketmek

Günde 2-3 bardaktan daha fazla kahve tüketmek vücutta mevcut olan kortizol düzeyini artırabilir. Yüksek kortizol (stres hormonu) yaşlanma hızını artırır ve cildi yine hızlı bir şekilde yıprandırır. Ayrıca kahve diüretik yönde etki göstermektedir. Bu sebeple vücudun susuz kalmasına sebep olmaktadır. Vücut susuz kaldığı zamanda ciltte kuruluğa ve cansızlığa sebep olur. Bu durumda da kuru olan cilt, kışıklıkların oluşmasını kolaylaştırır.

6. Aşırı şeker tüketmek

Şeker de cildin düşmanları arasında olan bir besindir. Cildin daha parlak ve sağlıklı bir yapıda olması için kandaki şeker miktarının sürekli kontrol altında tutulmasına özen gösterilmelidir. Şeker bağışıklık sistemini zayıflatırken bakterilere karşı savaşan antikorların üretimini baskılayabilir. Zayıflayan bağışıklık sistemi ciltte lekeler, sivilce ve aknelere yol açabilir.Yine şekerli içeceklerde cildin kurumasına neden olabilir.Bu nedenle cildin sıvı ihtiyacını su ile karşılamak en doğru seçenek olacaktır.

İlgili haberlerimiz:

​Sabah daha güzel uyanmanın 10 yolu
Uyku düzenimiz cildimize yansır. Daha genç ve sağlıklı görünen bir yüz için uymanız gereken 10 öneri Pudra.com'da...

​Makyajsız güzel görünmenin sırları
Makyaj yapmadan da cildiniz oldukça sağlıklı, güzel görünebilir. Pudra.com'un önerileriyle güzel görünmek için her gün kendinizi makyaj yapmak zorunda hissetmeyeceksiniz.

​Sağlıklı ve güzel bir cilt için 15 altın kural!
Tüm kadınlar sağlıklı ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak istiyor. Harika bir cilt için dikkat edeceğiniz 15 altın kural var. Dr. Ebru Karpuzoğlu anlatıyor.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER