Pudra.com 21.04.2009

Genç bir cilt için E vitamini

E vitamini cilt hücrelerini yeniler, cildi güneşten korur ve genç kalmasını sağlar.

 
Bağışıklık sistemini güçlendirir
E vitamini bağışıklık sisteminin güçlenmesi açısından gerekli bir vitamin. İçeriğinde bulunan antioksidan etkisi de özellikle cildimiz için yaşlanmayı önleme, zararlı dış etkenlerden koruma gibi önemli özeliklere sahip. Bu nedenle içeriğinde E vitamini bulunan cilt bakım ürünleri kullanmak cildinize gençlik ve dirilik katacaktır.

Serbest radikallerin düşmanı

Öncelikle işe serbest radikalleri tanıyıp, cildimize olumsuz etkilerini öğrenerek başlayalım. Serbest radikaller sağlıklı bir cilde veya bağ dokusuna zarar veren moleküllerdir. İnsan vücudunda her hücre ortalama on bin serbest radikal saldırısına maruz kalır. Hücredeki enerji üretim merkezi de serbest radikallerin saldırısı ile zedelenir. Dokulardaki hücre yaşlanması ve hücre kalıntılarının çoğalması da serbest radikallerin zararlarının sonucudur.

Serbest radikallerin cilt üzerindeki tahrip edici etkilerine ilk başta derinin doğal savunma mekanizması karşı koyar. Fakat yaşlanma süreci devreye girdiğinde bu mekanizma yeterli olmaz ve antioksidan içerikli E vitamini desteği almak gerekir. Çünkü antioksidanlar serbest radikallerin en büyük düşmanıdır.

Antioksidan etkisi

E vitamini içerdiği antioksidan etki ile serbest radikallerle savaşırken, cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlar. Ayrıca hava kirliliği, zararlı güneş ışınları gibi cildimizi tehdit edici etkenlerden korur. Sağlıklı ve genç bir cilde kavuşmamızı sağlar.

E vitamini aynı zamanda;
Hücrelerin yenilenmesini sağlarken bağışıklık sistemini güçlendirir. Kalp ve damar hastalıklarına karşı koruma etkisi olan E vitamini hamilelikte de bebeğin zeka gelişimini olumlu yönde etkiler. Yaşlanmayı geciktirici olarak da bilinen vitaminin Alzheimer hastalığının ilerlemesini yavaşlattığı da bilinmektedir.

Özellikle bahar ve yaz aylarında kullanın
Güneşin zararlı ultraviyole ışınlarının cilde olumsuz etkilerini bilmeyenimiz yoktur. UV ışınları cildimizin yıpranmasına, kırışmasına, kurumasına, lekelenmesine ve sıkılığını kaybetmesine neden olur. Güneşle birlikte serbest radikaller de yine devreye girer ve cildimizdeki yağı parçalar.

E vitamini bileşimli ürünler, içerdiği antioksidan etkisiyle serbest radikalleri ortadan kaldırır ve aynı zamanda cildimizi güneşin zararlı etkilerinden korur. Böylece cildin kurumasını, güneş lekelerinin oluşmasını, erken yaşta kırışmasını önlemiş olur. Bu nedenle özellikle yaz aylarında kullandığımız minimum 15 SPF güneş korumalı kremlerin E vitamini içerikli olmasında büyük yarar var.

E vitamini hangi yiyeceklerde bulunur?

Zeytinyağı, soya fasulyesi yağı, buğday, pirinç, mısır, çavdar, yulaf, balık, ceviz, fındık, badem, marul, kereviz, maydanoz, ıspanak, lahana gibi besinlerden E vitamini almak mümkün.

Uzmanlar, E vitamini ağırlıklı beslenme konusunda, yemeklerde mutlaka zeytinyağı kullanmamızı belirtirken, günde bir avuç ceviz veya fındık gibi tüketmemizi önerirler. Ayrıca, haftada en az 2 öğün balık, 2-3 porsiyon ise kuru baklagil yememizi tavsiye ederler.POPÜLER GALERİLER
amfar
tuba unsal kerastase sac mucevher tasarimlari
2015 bilboard muzik odulleri mns mkl mnk
14 mayis 18 mayis 2015 instagram unluler mns mkl mnk
pelin karahan instagram fotografi
tul etek 2015 ilkbahar yaz trend
ale by alessandra ambrosio 2015 beachwear plaj kiyafetleri yaz
giyinme odasi closet room best en guzel iyi dekorasyon giyim kiyafet alisveris 13
EN YENİLER