@Pudra özel haberidir, izinsiz kullanılamaz. 31.05.2012

Güneş koruma faktörü en yüksek kaç olmalı?

Güneşin zararları konusunda bilinçlendikçe, markalar da tüketiciye çok yüksek SPF'li (Güneş koruma faktörlü) kremler sunmaya başladılar. Ama gerçekte SPF'miz ne olmalı?

Güneş koruma faktörü en yüksek kaç olmalı?
Güneş kremlerinde artık SPF100 bile var! İnanabiliyor musunuz? Aslında bu ne kadar korkutucu ve çılgın bir rakam... Koruma faktörleri gerçekten kontrolden çıktı diyebiliriz. Peki, ne kadar yüksek o kadar iyi mi? Bu, doğru mu?
Sevgililer Günü'nde daha çekici gösterecek makyaj ürünleri
Stilinizde büyük farklılık yaratacak küçük parçalar


Amerikan Dermatoloji Akademisi, SPF çılgınlığına karşı bir açıklama yaparak, günlük gerekli koruma için SPF30'un yeterli olduğunu belirtti. Daha yüksek koruma faktörlü kremleri özel durumlarda kullanmak daha mantıklı. Örneğin, açık hava sporlarında, dağcılıkta gibi.

Günlük koruma için ne düzeyde SPF kullanmalıyız?
Amerikan Dermatoloji Akademisi, güneşten korunmak için SPF 30 olan bir güneş kremini günlük olarak uygulamayı yeterli görüyor. Outdoor spor yapanlar ise SPF50 kullanabilirler.

SPF30 düşük değil mi? Piyasadakiler ile karşılaştırıldığında...
SPF30 demek, güneş korumasız birine göre güneşin etkilerinden 30 kat fazla korunmak demek. Güneş kremsiz biri, bir dakikada yanıyorsa, SPF30 süren biri 30 dakika boyunca güneşten korunur, yanmaz. Bu, genellikle düşük seviyelerde güneşe maruz kalanlar için yeterli.

SPF100 gibi çok yüksek koruyucular gerçekten işe yarıyor mu? Yoksa belli bir rakamdan sonra koruma etkisiz mi?
FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi), bu karışıklığı önlemek için güneş koruyucularda bir değişikliğe gidecek. Yakında mevcut olan en yüksek SPF 50 + olacak.

Farklı cilt tonları, farklı düzeylerde SPF mi kullanmalı?
Güneş, tüm cilt tipleri için zararlı ve kanserojen. Bu yüzden herkes yüksek güneş koruyucu kullanmalı. Amerikan Dermatoloji Akademisi, cilt tonuna bağlı olarak farklı düzeylerde SPF önermiyor. Bu tamamen sizin yanma/bronzluk tercihinize bağlı.


EN ÇOK OKUNANLAR
POPÜLER GALERİLER
en yeni urunler subat 2016
kalp pinata diy el yapimi ve yaratici sevgililer gunu hediyeleri studiodiy kare
jennifer lopez sari elbise kirmizi hali
sevgililer gunu kurabiye sekilleri19
kim kardashian kanye west gelin dugun
en yeni urunler 2016 ocak guzellik
neslihan atagul instagram
30tl alti 50 uygun fiyatli kozmetik urunleri makyaj kare
EN YENİLER