@Pudra özel haberidir, izinsiz kullanılamaz. 31.05.2012

Güneş koruma faktörü en yüksek kaç olmalı?

Güneşin zararları konusunda bilinçlendikçe, markalar da tüketiciye çok yüksek SPF'li (Güneş koruma faktörlü) kremler sunmaya başladılar. Ama gerçekte SPF'miz ne olmalı?

 
sun care 2
Güneş kremlerinde artık SPF100 bile var! İnanabiliyor musunuz? Aslında bu ne kadar korkutucu ve çılgın bir rakam... Koruma faktörleri gerçekten kontrolden çıktı diyebiliriz. Peki, ne kadar yüksek o kadar iyi mi? Bu, doğru mu?

Amerikan Dermatoloji Akademisi, SPF çılgınlığına karşı bir açıklama yaparak, günlük gerekli koruma için SPF30'un yeterli olduğunu belirtti. Daha yüksek koruma faktörlü kremleri özel durumlarda kullanmak daha mantıklı. Örneğin, açık hava sporlarında, dağcılıkta gibi.

Günlük koruma için ne düzeyde SPF kullanmalıyız?
Amerikan Dermatoloji Akademisi, güneşten korunmak için SPF 30 olan bir güneş kremini günlük olarak uygulamayı yeterli görüyor. Outdoor spor yapanlar ise SPF50 kullanabilirler.

SPF30 düşük değil mi? Piyasadakiler ile karşılaştırıldığında...
SPF30 demek, güneş korumasız birine göre güneşin etkilerinden 30 kat fazla korunmak demek. Güneş kremsiz biri, bir dakikada yanıyorsa, SPF30 süren biri 30 dakika boyunca güneşten korunur, yanmaz. Bu, genellikle düşük seviyelerde güneşe maruz kalanlar için yeterli.

SPF100 gibi çok yüksek koruyucular gerçekten işe yarıyor mu? Yoksa belli bir rakamdan sonra koruma etkisiz mi?
FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi), bu karışıklığı önlemek için güneş koruyucularda bir değişikliğe gidecek. Yakında mevcut olan en yüksek SPF 50 + olacak.

Farklı cilt tonları, farklı düzeylerde SPF mi kullanmalı?
Güneş, tüm cilt tipleri için zararlı ve kanserojen. Bu yüzden herkes yüksek güneş koruyucu kullanmalı. Amerikan Dermatoloji Akademisi, cilt tonuna bağlı olarak farklı düzeylerde SPF önermiyor. Bu tamamen sizin yanma/bronzluk tercihinize bağlı.PUDRA'YI TAKİP EDİN
Popüler Galeriler
cagatay ulusoy instagram pos unlu paylasim 13nisan 20nisan 2015
giyinme odasi closet room best en guzel iyi dekorasyon giyim kiyafet alisveris 13
coachella 2015 muzik sanat festival stil kadin moda
bikini mayo 2015 trend yaz sezon deniz kum gunes3 moda kadin
denim 2015 stil moda kadin kot dar 28
dilek hanif koton 2015 ilkbahar yaz koton moda yeni koleksiyon
hm conscious exclusive koleksiyon collection ilkbahar yaz 2015
atalier pronovias gelinlik sonbahar kis model dugun evlilik gelin3
EN YENİLER