› 
 › 
@Pudra özel haberidir, izinsiz kullanılamaz. 02.11.2009

Cilde 3 boyutlu gençleştirme tedavisi

Cilde renk, yapı ve elastikiyet ayarı yapan 3 boyutlu gençleştirme tedavisi ile artık genç ve taptaze bir cilde kavuşmak hayal değil!






Güneş ışınlarının zararlı etkileri, hava kirliliği, yaşlanma etkileriyle lekelenmeler, kırışıklıklar, elastikiyet kaybı ortaya çıkıyor. Bu sorunları gidermek amacıyla da birçok farklı yöntem kullanılıyor. Acıbadem Sağlık Grubu Bağdat Caddesi Tıp Merkezi’nde kullanılan ve cilde üç boyutlu gençleştirme sağlayan bu sistem hakkında bilgi veren Dermatoloji Uzmanı Doç. Dr. Yasemin Saray, şunları söyledi:

“Üç Boyutlu Cilt Gençleştirme Sistemi” yoğun vurulu ışık (IPL), Nd-YAG lazer ve Titan teknolojisini birleştiren bir sistemdir. Bu sistemde IPL ile “foto genesis”, Nd-YAG lazer ile “laser genesis” ve Titan ile “sıkılaştırma” işlemleri uygulanarak cildin renk, yapı ve elastikiyetinde önemli ölçüde iyileşme sağlanır.”





Yaşın ilerlemesi ile birlikte ultraviyole ışınları, mimik kaslarının hareketleri, yerçekimi ve sigara gibi çevresel faktörlerin de etkisi ile deri yaşlanır. Yaşlanan deride lekeler, renk düzensizlikleri, yaygın kızarıklık, gözeneklerde genişleme, kırışıklıklar, ciltte gevşeme veya sarkma gibi farklı sorunlar ortaya çıkar. Bu sorunlar cildin farklı tabakalarında gelişen değişikliklerden kaynaklanır. Bu sorunları tedavi edebilmek için de cildin farklı tabakalarına etki edebilen yöntemler uygulamak gerekir. Üç boyutlu cilt yenileme yönteminde üç ayrı ışık sistemi uygulanarak cildin epidermis, üst dermis ve derin dermis olarak adlandırılan üç tabakası tedavi edilir.

Foto genesis:
Yoğun vurulu ışık sistemi kullanılarak uygulanan “foto genesis” işlemi derinin epidermis adı verilen en üst tabakasını etkiler. Bu ışık, melanin ve hemoglobin gibi hedef dokular tarafından emilir, emilen ışık dokuda ısı enerjisine dönüşerek hedef dokuları tahrip eder. Böylece lekeler, kızarıklıklar ve ince damarsal genişlemeler tedavi edilir. Ciltteki renk farklılıkları ve düzensizlikler giderilir.

Lazer genesis:
Nd-YAG lazer kullanılarak uygulanan bu işlem cildin üst dermis adı verilen tabakasını etkiler. Bu tabakada bulunan azalmış ve yapısı bozulmuş olan kollajen liflerinin yeniden çoğalmasını ve düzenli bir yapı oluşturmasını sağlar. Böylece genişlemiş gözenekler, derideki kalınlaşma, kabalaşma ve ince kırışıklıklar yok edilir.

Titan yöntemi:
Güvenli bir kızıl ötesi ışık kaynağı kullanımı ile gevşemiş ve sarkmış cildi sıkılaştırmak için kullanılan bir yöntemdir. Bu ışık cildin derin dermis olarak bilinen en alt tabakasını ısıtarak kollajen liflerin kısalıp kalınlaşmasını, uzun dönemde ise kollajenin yeniden yapılanmasını sağlar. Titan yönteminin en belirgin farkı direkt ve seçici olarakderinin gevşemesine ve sarkmasına neden olan en alt bölgede etkili olmasıdır. En önemli üstünlüğü ise, sıkılaşma etkisinin ilk uygulamadan hemen sonra görülebilmesidir. Olumlu etki yeniden kollajen yapımının başlaması ile uzun dönemde de artarak devam eder.

Kimlere uygulanabilir?
Kahverengi lekeler, kızarıklık, ince damar genişlemeleri, geniş gözenekler, deride kalınlaşma ve kabalaşma, ince kırışıklıklar, deride gevşeme veya sarkma sorunu olan her hastaya uygulanabilir.

Hangi bölgelere uygulanabilir?
Foto genesis ve lazer genesis en sık yüz, el üzerleri ve dekolte bölgesine uygulanır. Titan yönteminin en sık kullanıldığı bölgeler ise yüz, boyun ve özellikle yeni doğum yapmış kadınlarda karın bölgesidir. Ancak bu üç yöntem de deride sorun olan bütün vücut bölgelerine uygulanabilir.
Ağrılı bir uygulama mıdır?
Uygulamalar sırasında ağrı hissedilmez. Foto genesis uygulaması sırasında hafif bir batma hissi olabilir. Laser genesis işlemi deride hafif bir sıcaklık hissedilmesine neden olur. Titan uygulamasında ise daha belirgin bir ısınma hissi olur.


Kaç seans tedavi gerekir?
Her bir tedavi kişinin ihtiyacına göre hazırlanır, buna göre seans sayıları belirlenir.

Herhangi bir yan etkisi var mıdır?
Tedavi yapıldıktan sonra kızarıklık veya kabarıklık oluşabilir ve bir kaç saat sonra ortadan kalkar.

Etkisi ne zaman görülür?
Hemen tedaviden sonra görülebilen sonuçlar olduğu gibi, 2-4 hafta sonra başlayıp bir kaç ay boyunca gelişen sonuçlar da bulunmaktadır. Bu yapılan tedaviye göre değişiklik gösterir.

Bağdat Caddesi Tıp Merkezi’nden Dr. Asiye Nesrin Aksoylar:

Açık kahve lekelerde bile etkili
- Cihaz boyun ve dekolte bölgeleri dahil olmak üzere tüm vücut bölgelerinde etkili olabiliyor. Eskiden zor tedavi edilen açık kahve renkli lekelerde bile güzel sonuçlar alınabiliyor.
- Her hastaya ve tedavi edilen soruna göre bir-üç seans arasında sonuç alınabiliyor.
- Aşırı güneş hasarına maruz kalmış ciltlerde ilave seanslar tavsiye edilebiliyor. Tedaviden hemen sonra kahverengi lekeler koyulaşmaya başlıyor ve cilt hafif kızarmış görünebiliyor. Bu durum tipik olarak bir kaç saat içinde geçiyor.

Doz ayarı çok iyi yapılabiliyor
- Üç Boyutlu Cilt Yenileme Sistemi’nin IPL özelliği, geleneksel IPL cihazlarına oranla daha güvenli. Çünkü diğer sistemlerde atış öncesinde cihazın istenilen dozda atış yapıp yapmadığı kontrol edilirken, bu cihazda atış kontrolü sürekli yapılıyor.
- Programlanabilir dalgaboyları sayesinde koyu cilt tiplerine özel dalgaboyları ile güvenli ve etkin bir şekilde kullanılabiliyor.
- Cihazla uygulama yapıldıktan sonra ilk 10 gün ve tabii ki daha sonra güneşin zararlı etkilerinden korunmaya devam edilmesi gerekiyor.
- 24 saat boyunca yoğun kimyasallardan kaçınılması önemli.
- Güneşin zararlı etkilerinden dolayı yeni lekeler çıkabilir. Bunlar da aynı şekilde ilk uygulamadan 4 hafta sonra tedavi edilebilir.

Boyun gençleştirmede etkili
Üç Boyutlu Cilt Yenileme Sistemi, sadece dermatoloji alanında değil, plastik cerrahide de kullanılıyor. Sistemin plastik cerrahide kullanıldığı alanları şöyle sıralamak mümkün:
- Üst dudaktaki ince dikey çizgiler, boyundaki çizgilenmeler, yanaktaki çizgilerin giderilmesinde birkaç seansta iyi sonuçlar elde ediliyor.
- Çizgilerin giderilmesi cerrahi olmayan bir uygulama özelliğini taşıyor. Her seans arasında 2-4 hafta beklemek gerekiyor.
- Bu tedavi yüz-boyun gençleştirme yöntemleri arasında erken ve orta dönemdeki kırışıklıklar ve sarkmalarda etkili olabiliyor.
- Özellikle ince yüz kırışıklıklarında lokal anestezi bile gerektirmeden etkin bir düzelme ve gerginlik sağlanıyor.
- Damarsal kökenli olan telenjiektazi, Porto şarabı lekesi, hemanjiom, yüz ve gövdedeki vişne anjiomları, bacaktaki ince ve yüzeyel varislerde çok etkin tedavi sağlıyor. Bunun için 4-5 tedavi gerekebilir ve 3-4 ay sonra kesin sonuçlar görünür hale gelebiliyor.
- Damarsal deri lekelerinde ve hastalıklarında, yüz kırışıklıklarında hem yüzeyel hem de derin deri tabakalarında daha etkin ve daha güvenli tedavi sağlıyor.
- Ayrıca, lazer uygulaması sonrası derinin kendisini toparlama ve düzelme süresi oldukça kısalıyor. Aynı amaçla kullanılan lazerlere göre daha hızlı bir sistem.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER