› 
 › 
03.12.2020

Daha genç bir ifade ve dolgun dudaklar için lip lifting

Üst dudak bölgesinin uzunluğundan ya da dudak şeklinden memnun olmayanların sıklıkla tercih ettiği lip lift işlemi hakkında bilmeniz gerekenler...

İZLE: DUDAK KALEMİ NASIL KULLANILIR?👇 
Günümüzde güzellik için küçük dokunuşlarla oldukça etkileyici sonuçlar elde edilebiliyor. Özellikle yüz çevresinde en çok dikkat çeken bölge olan dudaklar, yüz ifadesinde büyük bir rol oynuyor. Üst dudak bölgesinin uzunluğundan ya da dudak şeklinden memnun olmayanların sıklıkla tercih ettiği lip lift işlemi dudakları bambaşka bir görünüme kavuşturuyor. Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanı Prof. Dr. Özay Özkaya lip lift ve dudak dolgusu işlemini Pudra.com için anlattı.

Daha genç bir ifade ve dolgun dudaklar için lip lifting

Dolgun ve orantılı dudak yapısına sahip olmak geçmişte olduğu gibi günümüzde de çekiciliğin sembollerinden biri. Dudak dolguları, en çok yapısal olarak ince dudak yapısına sahip bireylerde yüz estetiğini tamamlamak, bazı hastalarda da yaşa bağlı mimik hareketlerinin neden olduğu kırışıklıkları gidermek için sık sık uygulanan klinik işlemler arasında yer alıyor.
 
lip lifting


Orantılı ve dolgun dudaklar yüz ifadesini etkiliyor ancak bazı hastalara sadece dudak dolgusu uygulaması yapıldığında estetik olarak tatminkar sonuçlar almak mümkün olmayabiliyor. Dudak hacminde artış isteyen ancak yüksek miktarda dolgu kullanılarak yapay bir görünüm istemeyen hastalara yapılan lip lift işlemi, doğal bir görünüm sağladığı için son birkaç yıldır popüler cerrahi estetik işlemler arasında girmiş durumda.

Hacim kaybı yaşayan dudaklara dolgu yapılıyor

Yaşlanma sebebiyle dudak şeklinde değişimler ve renk solgunlukları gibi gözle görülebilir farklılıklar oluşabiliyor. Zamanla hacim kaybı yaşayan dudaklara ise dışardan müdahale yapılma ihtiyacı ortaya çıkabiliyor.

Yapısal olarak ince dudaklara sahip olan kadınların yanında, nemini ve rengini kaybetmiş dudaklar için de dolgular oldukça etkileyici bir çözüm. Dişiliğin simgesi olarak değerlendirilen dudaklarda oluşan çizgili görünümü de yine dolgular sayesinde tedavi etmek mümkün.

Lip lifting nedir?

Yaşa bağlı olarak ya da yanlış ve tekrarlayan dolgu uygulamaları sonrasında, üst dudak ile burun arasındaki filtrum denilen bölgede uzama oluşan hastalarda bu alanın kısaltılması ve dudak kırmızı bölgesinin daha yukarıya taşınması ile işlemine lip lift uygulaması adı veriliyor. 

Yüzde altın oranYüzün yatay planda üçe bölünmesiyle alt 1/3’lük kısımda üst dudak ile burun arasındaki mesafenin, alt dudak-çene ucu arasındaki mesafeye 1-1.618 oranında olması alt yüz bölgesi için altın oran olarak tanımlanıyor.

Estetik olarak bu orana sahip olmak isteyen hastalarda lip lift işlemi sıkça başvurulan yöntemlerden bir tanesi olarak değerlendiriliyor.
 
Lip lifting ideal gülüşü destekliyor

Üst dudağı olması gerekenden daha uzun olan kişilerin gülümserken dişlerinin görünmemesi ideal yüz ifadesinden mahrum kalmalarına neden olabiliyor. Lip lifting işlemi ise bu hastalarda da kalıcı bir çözüm sağlıyor.
 
  • İşlem süresi: 35 dakika
  • Anestezi şekli: Lokal anestezi
  • İyileşme süresi: Günlük hayata hemen dönülebilirken, dikişler 7. günde alınıyor. 
  • Uygulama sonrası bakım: İlk bir hafta aşırı mimikten kaçınmak ve yüzüstü yatmamak tavsiye ediliyor.
  • İşlemin kalıcılığı: Kalıcı bir yöntemdir ve üst dudakta yer çekimi etkisi ile yeniden uzama oluşması için çok uzun yıllar geçmesi gereklidir. 

Lip liftingLip lifting işlemi nasıl yapılır?
  • Lip lifting operasyonlarında üst dudak ve burnun birleştiği alanda burnun altından yapılan kesi ile fazla olarak değerlendirilen deri dokusu çıkarılıyor.
  • Katlar halinde kapatılan kesideki dikişler cilt içine yerleştiriliyor.
  • Cilt kenarları kesiyi göstermemek için hizalandıktan sonra ise cupid yayı olarak adlandırılan dudağın üstündeki tepe noktaları şekillendiriliyor.
  • Dudak dolgunlaştırma ve lip lifting işlemleri birlikte gerçekleştirilebiliyor.
  • Daha dolgun dudaklara sahip olmak isteyenlere bu işlemden sonra dolgu işlemi de uygulanabiliyor.

18 yaşın üzerindeki herkese lip lifting uygulanabilir

18 yaşın üzerindeki herkese yapılabilen işlemler, yaş ile birlikte sarkan dudakları toparlamak veya yüzde oluşan mutsuz ifadeyi gidermek amacıyla tercih ediliyor. Çünkü yaşlanma belirtileri başlayan kişilerde üst dudak ve burun arasındaki mesafe yer çekimi etkisiyle genişleyebiliyor. Ayrıca dudaklar solgun ve doku kaybına uğramış gibi görülebiliyor. Bütün bu etkileri azaltmak için lip lifting ve dudak dolgusu işlemlerini bir arada yapmak sıklıkla öneriliyor.

İlgili haberlerimiz:

​Dudak dolgunlaştırma yöntemleri
Angelina Jolie'nin dudaklarına sahip olmayı kim istemez... Dolgun ve çekici dudaklar için hangi yöntem size daha uygun?

Dudak dolgusu hakkında doğru bilinen 9 yanlış
Doğru bildiğiniz yanlışlar yüzünden dudak dolgusundan kaçmanıza gerek yok. Dolgu ile dudaklarda doğal dokunuş mümkün. İşte içinizi rahatlatacak doğrular.

​Kusursuz dudakların 3 sırrı
Mükemmel dudaklara sahip olmayı kim istemez? Güzel dudakların sırrı onlara gereken ilgiyi göstermekten geçiyor. Mükemmel dudaklar için Pudra.com'un 3 kolay önerisini okuyun.


EN ÇOK OKUNANLAR
avon anew hydro advance nemlendirici krem kadin bakim guzellik
POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER