› 
 › 
Pudra.com 04.10.2012

Leke tedavisinde en sık sorulan sorular

Yaz bitti, ciltte oluşan lekeler için çözüm arayışları çoktan başladı. Kusursuz güzelliğin en önemli sembolü pürüzsüz bir cilde kavuşmak ise hayal olmaktan çıktı. İşte, leke tedavisinin önemli püf noktaları...

Ciltteki lekelerle savaşmak kolay değil. Ama artık her tür leke tedavisinde kullanılan mucize yöntemler ilk seansta bile etkisini gösteriyor. Ağrısız, sızısız gerçekleşen tedavilerden sonra kişi hemen normal yaşantısına dönebiliyor.

Leke tedavisinde en sık sorulan sorular

Cilt lekeleri ile tüm merak edilenleri ve tedavi şekillerini Medikal Estetik Uzmanı Dr. Emre Çiçek’e sorduk. İşte cevapları…

Güneş lekelerinden kurtulabilir miyim?
Güneş lekesi yani lentigo çillerle karışan bir deri renk bozukluğu hastalığıdır ve çilden daha koyu renkli olur. Yaz kış deride kalır. Yaz aylarında rengi koyulaşır.

Güneş lekesinin çeşitleri vardır. Özellikle açık tenli kişilerde güneşe maruz kalan deri alanlarında görülür. El üstü, yüz, omuz, sırt ve göğsün ön yüzde ortaya çıkar. Özellikle güneş yanıklarından sonra, sırt, omuz ve gövdede derinin soyulmasını takiben yaygın bir şekilde deride belirebilir. Birkaç seansta tamamına yakın olarak silinebilirler.

Güneş lekesi oldukça yaygın bir problemdir. Koyu tenli kişilerde daha sık ortaya çıkar. Melasma ise en zor tedavi edilebilenidir. Yüzdeki güneş lekeleri genellikle üst dudak yanaklar ve alın gibi güneşe açık bölgelerde gözlenir.

Gebelik lekeleri kaybolabilir mi?
Hormonların etkisiyle oluşan hamilelik lekeleri, hamileliğin ikinci üç aylık döneminde ortaya çıkıyor. Son üç aylık dönemde biraz daha belirginleşiyor. Gebelik lekeleri, tedavisi zor lekelerden biri. Hamilelik lekelerinin bir bölümü, hamilelik bittikten sonra yavaş yavaş kaybolur. Gebelik lekelerinin yüzeyel olanları peeling ve krem tedavilerine iyi cevap verir. Derin gebelik lekeleri için, son zamanlarda özel lazer sistemleri kullanılıyor. Elde edilen sonuçlar oldukça başarılı.

Leke tedavisinde kesin sonuç alabilir miyim?
Cilt tipi ve uygulanan yönteme göre sonuçlar değişebilir. Lekelerin temizlenme oranı %75-90 civarındadır. Yüzeysel yerleşimli lekeler tedavi sonrası tamamen temizlenir.

Hangi bölgelerde daha iyi sonuç alınmaktadır ?
Tüm vücut bölgelerinde lazer leke tedavisi iyi sonuçlar verir. Özellikle ellerde ve yüzdeki kozmetik soruna yol açan güneş ve yaşlılık lekeleri çok başarılı bir şekilde tedavi edilir.

Tedavi kaç seans sürer?
Lekelerin cildin katmanlarında hangi seviyeye kadar uzandıkları çok önemlidir. Bu nedenle yüzeysel lekeler (çiller, yaşlılık lekeleri, güneş lekeleri gibi) genellikle 1-2 seansta tedavi edilirler. Ancak daha derine uzanan lekeler 3-4 seansta tedavi edilirler. Ortalama seans sayısı 2-4 dür. Seans aralıkları 2-4 haftadır.

Sonuçları ne zaman görmeye başlarım?
Tedavi sonuçları ilk seansdan sonra ortaya çıkmaya başlar.

Tedavi süresince dikkat edilmesi gereken şeyler nelerdir?
En önemli nokta güneşten korunmaktır. Tedavi süresince yüksek faktörlü güneş kremleri kullanmak zorunludur.

Lazerle leke tedavisinin avantajları nelerdir ?
- Lekelerin kısa sürede tedavi edilebilmesi imkanı
- Tedavide hasta toleransının çok kolay olması
- Tedavide anestezi gerektirmemesi
- Tedavi sonrası sosyal ve iş hayatının kısıtlanmaması
- Tedavi sonrası enfeksiyon riskinin olmaması

Lazer; doğumsal lekelerde, güneşe bağlı lekelerde, gebelik lekelerinde, çillerde, akne lekelerinde, yaşlanmaya bağlı lekelerde kullanılıyor. Özellikle doğumsal lekeler dışındaki lekelerde yüzde 90’a varan başarı sağlanıyor. Doğumsal lekelerde başarı ise lekenin özelliğiyle bağlantılı. Bunlarda başarı, yüzde 70’e inebiliyor.

Lekeler tedavi sonrası tekrar oluşabilir mi ?
Tüm leke tedavi metodlarında olduğu gibi lazerle leke tedavisinde de, leke tedavi edildikten sonra aynı bölgede tekrar gelişebilir. Ancak şu nokta çok önemlidir: Daha önce lazer leke tedavisi yapılan bir bölgede, lekenin tekrar gelişmesi olasılığı lazer uygulaması yapılmamış bir bölgeye göre daha düşüktür.

Hangi lekeler lazer ile tedavi edilebilir ?

- Güneş lekeleri
- Kozmetiklere bağlı gelişen lekeler (berlock dermatiti)
- Yaşlılık lekeleri
- Pigmentasyonlar
- Çiller (lentigo)
- Derin lekeler (nevüsler)
- Cafe au lait lekeleri - Gebeliğe bagli ortaya cikan lekeler (Melasma)


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER