› 
 › 
Medicalpark.com.tr 13.03.2012

Lipoliz nedir?

Tüm kadınlar toplandık, forma girmeye çalışıyoruz! Herkeste bir incelme, zayıflama telaşı... Zayıflama yöntemlerinin en etkililerinden biri olan lipoliz hakkında her şey bu yazıda...

Lipoliz etkili bir lokal zayıflama, bölgesel yağ eritme yöntemi. Uygulamada soyadan elde edilen fosfatidil kolin kullanılıyor. Önceleri değişik bileşikler şeklinde (lineloik ve oleik asitle hazırlanmış bileşikler) mezoterapi kokteyllerinde çok az miktarlarda kullanmakta iken lipoterapi de saf ve çok miktarda uygulanıyor.

Lipoliz nedir?

Yanında bazı doku canlandırıcı ve kan akışını artırıcı ajanların yanı sıra dokunun sert veya yumuşak, sarkık veya fit olmasına göre de eklenen yardımcı ajanlar değişiyor. Uygun hasta seçildiğinde liposuction'a yakın sonuçlar alındığından oldukça etkili bir tedavi yöntemi.

Fosfatidil kolin, yaklaşık 10 yıldır kolesterol düşürücü, tansiyonu kontrol etmeye yardımcı olarak ve felçli hastalarda yine benzer amaçlarla damardan uygulamalarla oldukça yüksek dozlarda kullanılıyor. Bu nedenle etkinliği ve güvenilirliği kanıtlanmış ve FDA tarafından onaylanmış bir etken madde. Gelişmiş organizmaların hücre zarlarının çoğunda bulunan bir fosfogliserid.

Etkisini yağ hücresinin zarının akışkanlığını ve geçirgenliğini artırarak gösterdiğinden ipidik bileşimin hücre dışına çıkışını kolaylaştırıyor. Sonuçta, yağ hücresini normal boyutlara getirerek hatta yağ hücresini yok ederek etkisini gösteriyor.

Lipoliz hangi amaçlarla kullanılıyor?
Lipoterapi yağlanmaya bağlı şekil bozuklukları, selülit tedavisi, jinekomasti, lipom ve göz etrafındaki yağların giderilmesinde, gözaltı torbalanmalarında kullanılıyor. Yaklaşık beş yıldır kolesterol birikintisi olarak adlandırılan gözaltındaki yağların yok edilmesinde etkili olmuştur. Ayrıca cerrahi yolla yağların çekilmesinden sonra ortaya çıkabilen şekil bozukluklarının tedavisinde de uygulanabilir. Özellikle sellülitin meydana getirdiği portakal kabuğu görünümünün yok edilmesinde çok etkilidir. Erkeklerin sırt yağ birikintilerinin tedavisinde de kullanılıyor.

Lipoliz hangi bölgelerde etkili?
Lipoliz vücuttaki yağlar dışında gıdıyı, çene altındaki yağları ya da gözaltındaki torbaları da azaltabilir. Liposuction yapılması zor olan koltuk altı bölgesinde de oldukça etkili. Ayrıca kollar, karın, bel, kalça, basen ve bacak bölgesinde uygulanabiliyor. Dengeli beslenme uygulandığı ve egzersizle desteklendiği sürece sonuçlar uzun süreli.

Lipoliz kaç seans uygulanmalı?
Lipolizin kaç seansta başarılı olacağı kişinin kilosuna, yaşına ve vücudundaki yağ miktarına göre değişir. Genellikle sorunlu bölgelere minimum iki ile dört seans uygulanması gerekir. Hastaların yüzde 80'i ikinci seanstan sonra vücutlarındaki değişikliği fark ederler. Her seanstan sonra, vücut doğal yollarla çözülen yağ atıklarını kendi kendine sıfırlar. Çok sık uygulamalarda sonuçta total yağ kaybı ortaya çıkabilir. Yüksek doz uygulamalarda da elde etmek istediğiniz etkiyi aşabilmek mümkün. Etkiyi gözlemleyerek 4–6 hafta aralıklarla uygulama yapılır.

Etkinin üçüncü haftadan sonra görülmeye başlandığını, giderek pik yapıp 6 haftadan sonrada devam ettiği gözlemlenmiştir. Asıl etkiyi ikinci seanstan sonra görmek mümkün. Bu süreden sonra hastalar, incelmenin çevreden de fark edildiğini gözlemleyebilirler. Seans sayısı 4–8 olarak planlanmakla birlikte bunu belirleyen, kullanılan ilaç miktarı ve hedef yağ kitlesinin büyüklüğüdür. Bir seansta da uygulanacak doz miktarı bellidir.

Seanslardan sonra herhangi bir rahatsızlık hissi oluşuyor mu?
O bölgede hafif morarma olabilir. Özellikle ilaç enjekte edildikten hemen sonra, kaşınma, biraz yanma ve kızarıklık olabilir. Ama bunlar birkaç gün içinde kendiliğinden yok olabiliyor. Aksi durumda doktora başvurmalısınız.

Kimlere uygun değil?
- 18 yaşından küçük hastalara,
- Gebe veya emziren kadınlara,
- Şeker hastalarına,
- Kanser hastalarına,
- Karaciğer veya böbrek bozukluğu olan hastalara, mevcut bir infeksiyon geçiren hastalara,
- İlaç alerjisi olanlara.

Lipoliz nasıl etki ediyor?
Bu tedavi yöntemi vücuttaki bölgesel yağ birikimlerini deride gevşemeye yol açmadan yok edebiliyor. Çünkü doğal yollardan yağ yakımını artırıyor. Beklenilen kozmetik sonuçlar 4–8 seans arasında gerçekleşiyor.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER