› 
 › 
milliyet cadde 13.01.2011

Yüz ve cilt estetiği yöntemleri

Daha genç bir yüze sahip olmak için hangi estetik yöntemler var? Cilt sorunları estetikle nasıl çözülür? Op. Dr. Tunç Tiryaki anlatıyor.

İZLE: YÜZ ESTETİĞİ YÖNTEMLERİ👇 
Op. Dr. Tunç Tiryaki, yüz gençleştirme tedavisinde, doğru kombinasyonu belirlemek için yaşlanma sebeplerinin iyi analiz edilmesi gerektiğini söylüyor. İnsan yüzünün üç anatomik bölgeye ayrılarak incelenebileceğini belirten Tiryaki, “Yüzdeki yaşlılık belirtilerinin sebepleri bu bölgelere göre değişmektedir. Farklı bölgelerde farklı tedaviler uygulamak gerekir. Ciltteki sorunlar ise, bu üç bölgeden bağımsız olarak değerlendirilmeli ve yine kişiye özel bir yöntem uygulanmalı” diyor.

Yüz ve cilt estetiği yöntemleri

ÜST YÜZ
Alın bölgesindeki kırışıklıkların temel sebebi mimik kaslarının aşırı çalışmasıdır. Tedavi, bu kaslar gevşetilerek yapılır. ‘A tipi botulinum’ toksini bu bölgede dinamik kırışıklıklara yol açan kas tedavisinde neredeyse tek çözümdür. Botox uygulamaları sadece bu bölgedeki kırışıklıkları çözmekle kalmaz. Kaşların istenilen şekilde manipüle edilmesini de sağlar. Alın ve kaşlarda meydana gelen sarkmanın da çözümü aynıdır.

ORTA YÜZ
Gözler ve elmacık kemikleri çevresinde sorun, yumuşak doku erimesi ve buna bağlı problemlerdir. Başta yanak olmak üzere cilt altı yağ yastıkçıklarının boşalması bölgenin sarkmasına sebep olur. Benzer şekilde dermal incelme dudak çevresinde statik kırışıklıkların oluşturur. Burada temel problem hacim kaybı olduğundan uygun tedavi yağ enjeksiyonudur. Yağ dolguları, orta yüz yaşlanma tedavisinin en önemli silahlarını oluşturmaktadır.

ALT YÜZ
Temel problem, elastik liflerin kaybı ve sarkmadır. Bu bölgede kas gevşeticiler ya da dolgu yöntemlerinden çok sarkan dokuların eski yerlerine çekilmesine yönelik tedaviler tercih edilmelidir. Radyofrekans cihazlarıyla kolajen sıkılaştırma, biraz daha görünür sarkmalarda askılama veya endolifting yapılabilir. İleri derecede cilt fazlalıklarında yeni teknik yüz germe ameliyatları tedavi yöntemleri tercih edilmelidir.

Kepçe Kulak
Estetik kepçe kulak ameliyatı, çıkıntı yapan kulakla saçlı deri arasındaki açının daraltılması veya kulağı küçültmek amacıyla yapılıyor. Kulak kepçesinin başla yaptığı açı normalde 30-35 derecedir, kepçe kulak operasyonunda normal açı oluşturulmaya çalışılıyor. Ameliyat, kulak arkasından yapıldığı için dıştan herhangi bir ameliyat izi görünmüyor. Ameliyat ortalama yarım saat sürüyor, hasta aynı gün evine dönebiliyor. Her iki kulak üzerine baskılı sargı uygulanıyor. Üç-beş gün kulakta hafif bir şişlik ve kızarıklık oluyor, bu süre sonrasında hasta tamamen normale dönüyor.
Fiyat: 3.000 - 4.000 TL

Burun Estetiği
Burun boyutunu küçültmek veya büyültmek, burun ucunu yeniden şekillendirmek, burundaki tümseği azaltmak, üst dudakla burun arasındaki açıyı düzeltmek amacıyla uygulanıyor. Bunların biri veya hepsi tek ameliyatta yapılabiliyor. Ameliyat, doğumdan kaynaklanan hataları, kaza sonucu ortaya çıkan hasarları düzeltebildiği gibi, bazı solunum problemlerini de ortadan kaldırıyor. Operasyon, 1-1.5 saat sürüyor.

Ameliyat sonrasında, ilk 24 saat içinde özellikle gözlerin etrafında şişlik ve morluklar oluşuyor. Soğuk kompres uygulamak, şişleri azaltıp, daha iyi hissetmeyi sağlıyor. İlk gün yatakta kalmak ve başı yüksek bir konumda tutmak gerekiyor. Şişlik ve morluklar 2-3 hafta içerisinde yok oluyor.
Fiyat: 4.000 - 6.000 TL

Burun askı
Askı yöntemi, birçok estetik cerrahi müdahalede kullanılıyor. Burun kemiğindeki küçük çıkıntıların yanı sıra burun ucu düşüklüğü gibi ameliyat gerektirmeyen hastalara uygulanıyor. Lokal anestezi altında yapılan ameliyatta, iki uçlu iğne yardımıyla burun kemik zarına dikey planda asılıyor. Müdahale, 10 dakikada sonuçlanıyor.
Fiyat: 2.000-3.000 TL

Göz Kapağı
Göz kapaklarındaki kalıtımsal ve yaşlanmaya bağlı biçimlenmeler yüze yorgun ve yaşlı bir ifade veriyor. Göz kapağı ameliyatları, bu defoları gideren, yüz ifadesine canlılık ve gençlik kazandıran bir girişim. Ameliyat, genellikle 1-1.5 saat sürüyor. Tipik bir estetik göz kapağı operasyonunda doktor, göz kapaklarının doğal çizgilerini izleyen kesiler yapıyor. Üst göz kapaklarının kıvrımları arasından yapılan kesiler, alt göz kapaklarında kirpiklerin hemen altına uygulanıyor. Operasyondan sonra görünür iz kalmıyor.

Operasyondan sonra gözlere küçük bantlar yapıştırılıyor. Göz kapaklarında gerginlik ve biraz acı hissedilebiliyor. Hafif ağrı kesicilerle acı kontrol altına alınabiliyor. Operasyon sonrasında, ilk birkaç hafta süresince gözlerde sulanma, ışığa duyarlılık ya da görmede geçici değişiklikler yaşanabiliyor. Bir hafta içinde dikişler alındıktan sonra, göz çevresinde görülebilen şişme ve morarmalar giderek azalacaktır.
Fiyat: 3.000 - 5.000 TL

CİLT
 
Cilt estetiği

Ciltteki temel sorunlar, derinin incelmesi, kabalaşması, pigmentli lezyonlar, gözeneklerin genişlemesi ve damarlanmaların artmasıdır. Yaşlı deriyi tedavi etmek için yapılan girişimlerde çeşitli yöntemlere başvurulur. Dermebrazyon ve kimyasal soymanın yanı sıra soyucu laser uygulamaları ile birlikte cildi yaralamayan, yani hastanın günlük yaşamdan uzun süre uzaklaşmasını gerektirmeyen lazer ve yoğun atımlı ışık (Intense pulse light, IPL) uygulamaları önde gelen yöntemlerdir.

Kök Hücre Tedavisi
Kök hücre tedavisini Türkiye’de ilk kez uygulayan uzmanlardan olan Tunç Tiryaki, “40-50 yaşındaki insanlarda acayip bir kırışıklık olmuyor ama deri gevşiyor. Yakın zamana kadar hücresel tedavileri kullanıyorduk. Yüzde gençliği veren o dolgunluğu vücudun başka yerinden doku naklederek çözüyorduk. Bunlar gerçekten genç bir görüntü sağlıyordu. Ama yaptığı iş sadece görüntüyü düzeltmekti. Şimdi hücrelerle yaptığımız şey tedavi edici özellik taşıyor” diyor.

Tiryaki, her dokuda, hasarlı hücreleri yenileyen kök hücreler bulunduğunu belirterek, şunları söylüyor: “Yağ dokuda hatta kemik iliğinden 500 kat fazla kök hücre var. Yağ doku içinden kök hücreleri ayıramıyorduk. Ama son iki senedir ayırabiliyoruz. En büyük yenilik bu. Şimdilik ağırlıklı olarak yüzde kullanıyoruz. Burun kenarı çizgileri, göz altı çizgileri, dudak etrafı, yüzdeki boşalmaları kök hücreler ile tedavi ediyoruz.”
Fiyat: Yüz için 6.000 TL
Göğüs büyütme 12.000 TL

Botoks Tedavisi
Botoks enjeksiyonuyla deriye bağlı yüzeysel kaslar, geçici olarak gevşetiliyor. Böylece daha dingin ve genç bir görüntü elde ediliyor. Göz kenarındaki ve alındaki çizgiler yumuşatılıyor, kaşların arasındaki çatma izleri ve boyundaki çizgileri azaltılıyor. Kaşların zaman içinde düşmesi de önleniyor. Fiyat: 300 - 600 TL

Nefertiti Lift
Mısır Kraliçesi Nefertiti’yi, asalet ve gençlik sembolü haline getiren şey, çene ve boyun açısının mükemmel uyumudur. Yerçekiminin ve yaşlanmanın olumsuz etkileri, ilk olarak çene ve gıdıda sarkmaya, elastikiyet kaybına bağlı yüz ovalinde bozulmaya neden oluyor. ‘Nefertiti Lift’ bozulmayı gidererek, çene konturu toparlanmayı amaçlıyor. ‘Nefertiti Lift’ ile alt yüzde elde edilen sonuçları ameliyatsız olarak botox’la elde etmek mümkün. 7-14 gün içinde etkinin görüldüğü işlem ortalama 10 dakika sürüyor. Uzman hekimlerce yapıldığı sürece hiçbir riski olmadığı gibi son derece tatminkar sonuçlar elde ediliyor.
Fiyat: 300 - 600 TL

Op. Dr. Tunç Tiryaki


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER