› 
 › 
23.07.2018

Cildinize ve saç renginize uygun ruj seçimi

Ruj seçerken ten, saç, göz ve hatta diş rengi de son derece önemli. İşte Pudra.com okuyucuları için cilt ve saç rengine uygun sağlıklı ruj seçimi rehberi.

İZLE: KOZMETİK ÜRÜN SEÇİMİ👇 
Ruj, makyajı tamamlayan ve renk katan dokunuş. Çok hafif makyaj yapan kadınlar bile çantalarında mutlaka bir adet ruj taşırlar. Ancak neredeyse her gün kullanılan ruju seçerken cilt tonu, saç rengi ve sağlık ile ilgili bazı konulara dikkat edilmesi gerekiyor İşte Pudra.com okuyucuları için ruj kullanırken dikkat edilecekler...

Cildinize ve saç renginize uygun ruj seçimi

Ruj seçimi konusunda titiz davranmak gerekir, zira yanlış seçimler özene bezene yapılan tüm makyajın boşa gitmesine neden olabilir. Ruj seçerken ten, saç, göz ve hatta diş rengi de son derece önemli. Ruj bedenimize ağız yoluyla en çok temas eden makyaj malzemelerinden biri olduğu için ruj seçimi yaparken içinde bulunan etken maddelere de dikkat edilmesi gerekiyor. Peki ruj seçimi nasıl yapılmalı? 

Ruj seçerken ten, göz ve saç renginize dikkat edin

Ten, göz ve saç renginize uygun ruj renkleri seçerek hem makyajın yüzünüze yakışmasını sağlayabilir hem de daha canlı ve enerjik bir görünüme kavuşabilirsiniz. Ten renginize göre ruj seçimi yaparken ruju bileklerinize sürerek denemek yerine dudaklarınızda deneyerek renginin size yakışıp yakışmadığına karar vermelisiniz. Deneme ürünlerinin her seferinde yeni açılmış ruj fırçası ile kullanılmasına da dikkat etmek gerekiyor.

İşte temel 5 cilt tonuna göre ruj seçiminde dikkat edilecekler...

Doğru ruj seçimiTemelde 5 adet cilt tonu var. Çok açık, açık, orta, koyu, çok koyu ciltli olan kişilerin cilt tonlarına uygun olan rujları tercih etmesinde fayda var.

- Çok açık ve açık tenli kadınlar; ruj seçerken özellikle daha açık pembe ve turuncu renkleri tercih edebilirler. Dudakları kalın ve dolgun olanlarsa daha koyu renkleri tercih etmeliler. Ancak ince dudaklılar dudak kenarlarını açık renk bir kalemle yok edip, üzerine açık tonda parlak bir ruj sürmeliler.

- Orta ve buğday ten rengine sahip olanlar; kızıl pembe, kiremit, turuncunun tonları ve mor-pembe karışımlı ruj tonlarını tercih edebilirler. Nude tonlar da buğday tenlilerin hem gündüz hem de gece kullanabilecekleri renkler arasında bulunuyor.

- Çok koyu ve koyu ciltlere sahip olanlar açık ton renklerden uzak durmalıdırlar ve onun yerine kahverenginin her tonunu deneyebilirler. Kahve tonları ve toprak renkleri, koyu renk tene sahip olanlarda hem çok doğal hem de ten rengine uyum sağlayacaktır. Dolgun dudaklara sahip esmer kadınlar, bordo ve kırmızı gibi rujları da kullanabilirler ancak dudak yapısı ince ise koyu renk rujlardan kesinlikler uzak durmalıdırlar ve daha doğal tonlar tercih etmelidirler.

Saç ve göz rengine göre ruj seçiminde ise,
  • Kızıl saç rengine sahip olanlar somon, pembe, mercan tonları ve koyu kahverengi kullanabilirler.
  • Saçları kahverengi olanlar bej, pembe, mercan ve pembe tonlarını tercih etmeliler.
  • Sarı saçlılar için ise mora yakın pembe, açık pembe, kırmızı tonları, karamel ve sıcak pembeler tonları ideal.
  • Siyah saç rengine sahip olanların altın bej, turuncu gölgeler, bronz tonlar, vişne, erik ve kırmızı tonlar tercih etmeleri gerekiyor.

Göz rengine göre ruj seçimi
  • Göz renginize göre seçimi yaptığınızda hem gözlerinizi hem de dudaklarınızı ön plana çıkarabilir.
  • Kahverengi gözlere sahip olanlar, parlak kırmızı ve kahverengiler ve parlak pembeleri tercih etmeliler.
  • Mavi gözler, vişne ve kırmızının farklı tonlarını ağırlıklı olarak tercih etmeliler.
  • Yeşil gözlülerin ise bronz ve pembe tonlarını tercih etmelerinde fayda var.

Güzelleşirken sağlığınızı göz ardı etmeyin!

Güzelliğimizden önce en önemlisi sağlığımız. Ruj kadınların en sık kullandığı makyaj ürünlerinden biri ancak güzelleşmek adına sağlık açısından içeriğine çok da dikkat edilmeyen bir ürün.
İçerisinde paraben, mineral yağ, alerjen parfüm, hayvansal kaynaklı etken madde, SLS & SLES ve Krom, Nikel, Kobalt, Paladium ve Civa olmak üzere vücuda zararlı olan ağır metaller içermeyen markaların tercih edilmesi gerekiyor. Bu nedenle diğer kozmetik ürünlere göre daha pahalı olsa da dermokozmetik ürünler tercih edilmesi son derece önemli.


İlgili haberlerimiz:

​Ünlülerin favori ruj renkleri
2011 Yaz sezonunda istediğiniz ruj rengini deneyebilirsiniz. Malum, renklerde sınır yok. Ama biraz ilhama ihtiyacınız varsa, ünlü kadınların ruj tercihlerine bakalım. Pudra.com'da...

​Diş eti rengine göre doğru ruj nasıl seçilir?
Kusursuz bir makyaj görünümü için doğru ruj rengini seçmek çok önemli. Diş Hekimi Alper Çıldır diş etinin tonlarına uygun doğru dudak makyajı yapmak için öneriler verdi.

​Akıllı ruj sürme taktikleri
Ünlü yıldızların rujları nasıl daha parlak ve güzel görünüyor? Renkler göz alıcı... İşin sırrı dudaklarda mı yoksa rujlarda mı? Çok basit yöntemler ile siz de göz alıcı dudaklara sahip olabilirsiniz.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER