pudra.com 07.10.2009

Bu kışın en popüler saç modelleri

2010 kış sezonunun saç trendlerini PG Beauty açıkladı. İşte bu kışın en moda saç modelleri!

PG Beauty, her sezon yayınladığı trend raporunun 2009 Sonbahar / 2010 Kış sayısını yayınladı. Trend raporuna göre bu sezon, görkemli moda fikirleriyle dolup taşıyor. Doğal ve yapay, yeşil ve beton, sade ve ihtişamlı, duru ve karmaşık arasındaki gerginlik bir süredir dikkatlerden kaçmıyor ve modanın dört başkentine de bu çekişme hakim oluyor.

Bu kışın en popüler saç modelleri

2009 Sonbahar/ 2010 Kış sezonu, küresel iki akımın çevresinde şekilleniyor. İlk akım olan Bio’logue, yükselen çevre bilincine gönderme yapıyor. Ekoloji ve yeşil hareketin bileşimi, daha sade bir hayatın özlemini duyan tasarımcıların çizgilerine yansıyor. İkinci küresel ruh hali ise “Intersexion” ifadesiyle tanımlanıyor ve farklı bir erkeksilik anlayışının ortaya çıkmasıyla, cinselliği güçle buluşturuyor. Ancak her ne kadar erkeksi olsa da bu akımda seksi bir çekicilik de ön plana çıkıyor...

Saçlarda yaratıcılığın sınırları zorlanıyor!
Eskiden hiç olmadığı kadar önemli role sahip olan saçlar için P&G Beauty Global Saç Güzellik Elçisi Sam McKnight, “Bu sonbahar-kış sezonunda saçlar da giyinecek” diyor. Geçen sezonları etkisi altında tutan rahat ve savruk saç görünümü, yerini modadan daha çok etkilenen modellere bırakıyor. Saç modellerinin bir yüzünde hareketsiz bir tarz ve siluet, diğer yüzünde akışkanlık ve hareket görülüyor. Köy ve kent, teknoloji ve doğa, ihtişam ve sadelik, kontrol ve özgürlük, erillik ve dişillik arasındaki zıtlık, saçlarda da göze çarpıyor. McKnight, Intesexion ve Bio’Logue moda akımlarını tamamlayan saç modellerini; ‘Future Retro’, ‘Neo Knots’, ‘Rock ‘n’ Romance’ ve ‘Maximum Contrast’ olarak adlandırıyor.


Maximum Contrast
Saçta iki farklı yapının bir araya gelmesi, dağınıklığın pürüzsüzle birleşmesi, hoş bir oyun alanı yaratıyor. Saçı çeşitli ölçeklerde değiştirmenin bu akımda çok önemli olduğunu söyleyen McKnight “Saçın tepede iyice yapıştırılması, ardından boylu boyunca dağıtılması, aynı saç modelinde hem kontrol hem de özgürlük duygusu veriyor” diyor. Modern köy kızı, saçını yandan ayırıp iyice yapıştırdıktan sonra, arkada serbest bırakıyor. Erkeksilik temasında ise yanlar yapıştırılırken, tepe serbest bırakılıyor. Tezat yaratmak için saçın bir bölümü tepeye yapıştırılırken kalan kısım hacimli şekilde bırakılıyor.

Future Retro
Saç, genel görünümde dengeyi sağlayan en önemli unsur oluyor. Saçlar kocaman, karikatür gibi abartılı bukleler haline getirilirken; bukleler, modernist 40’lı yılları canlandırıyor. Bu görünümlerde dikkat edilmesi gereken, yükseklik ve kontrol…


Rock ‘n’ Romance
“60’ların ve 70’lerin en ünlü gruplarını düşünürseniz bu tarzın neyi hedeflediğini anlarsınız,” diyor McKnight.” Uzun ve dağınık saç tutamları, genel umursamazlığı yansıtıyor. Sabah yataktan kalkmış, dağınık, dolaşık ama bir o kadar da seksi… Saçlar ilk bakışta umursanmamış gibi görünse de kalıcı izlenim, bu dağınıklığın altında bile dikkatli bir hazırlık yattığını gösteriyor.

Neo Knots
Saç stilistlerinin saçı bükerek, kıvırarak ve katlayarak şık ve kabarık modeller yarattığı Neo Knot tarzına yönelik olarak McKnight, “Saçı havaya kaldırmanın yeni bir yolu her zaman vardır” diyor. Küçücük düğümler, bilerek serbest bırakılmış saç telleri sayesinde baş çevresinde hareye benzer bir görünüm oluşturuyor.. Siyah saç bantlarıyla tutturulan tepe topuzları, rahat bir hava veriyor. McKnight, “Bu sezonun topuzlarında hep gizli derinlikler var, görünüşte rahatlar ama aslında epey karmaşıklar’ diyor.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER