Pudra.com 19.07.2011

Uzmanından saç bakım tavsiyeleri

Transmed Saç & Kozmetik Cerrahi Kliniği Medikal Direktörü Dr. Melike Külahçı, saçlarına değer veren bakımlı kadınlar için her zaman geçerli olan altın kurallardan bahsetti.

Saç şekilleri ve saç trendleri yıllara göre değişiklik göstermesine rağmen, özellikle kadınların sağlıklı saçlara verdikleri önem hiçbir zaman değişmedi.

Uzmanından saç bakım tavsiyeleri

Doğadan yardım alın
Elma sirkesi, nane, yeşil çay, limon, yeşil yapraklı bitkiler ve meyveler, kabak çekirdeği içi, zeytinyağı ve balı beslenme planına eklemek, bununla birlikte doktor kontrolünde ve uygun dozlarda biotin, demir, B5 vitamini, folik asit, fitoöstrojen, halk arasında cüce palmiye olarak bilinen saw palmetto takviyelerini kullanmak, saç dökülmesini önlemeye yardımcı oluyor.

Yiyecek alınırken organik olanların tercih edilmesi de önemli bir konu çünkü organik ürünler kimyasal boya, parfüm veya sentetik maddeler içermediklerini garanti eder.Kadınlar için pratik saç bakım kuralları:
- Günlük kullanım için hafif ve kolay durulanabilir bir şampuan ile saçın derinlemesine temizlenmesini sağlayabilmek için üstünde yoğun içerikli derinleme temizleyici ibaresi bulunan haftalık şampuan edinin. Bu saçlarınızın ve saç köklerinin kurumasını ve hasar görmesini engeller.

- Tercih ettiğiniz saç ürünlerinin sodyum loril sülfat- SFS ve petro ile başlayan petrol türevleri ihtiva etmediğine özellikle özen gösterin.

- Saça direkt etki eden saç bakım ürünlerini dikkatli seçin ve kalitesiz ürünlerden kaçının. Sert şampuanlar, kremler ve şekillendiricilerden kaçının, bu tür ürünler uzun vadede saçlarda ve saçlı deride hasara neden olmakla birlikte saç uzamasını da olumsuz etkiler.

- Yaz aylarında güneş ışınları, havuz kloru, deniz tuzuna ek olarak boya ve perma gibi işlemler nedeniyle yıpranan saçlar için profesyonel bakım ve tedavi kürlerine başvurun.

- Güneş ışığının cilt kadar saçlarınız üzerinde de yıpratıcı etkisi olduğunu göz ardı etmeyin. Saçınıza koruyucu sprey sıkın, şapka kullanın ve olabildiğince şemsiye altında kalmaya dikkat edin.

- Yüzme sonrası alacağınız duş, denizden gelen tuz ve havuzdan gelen klorun saçınızı kurutmasını önler.

- Fön ve maşa gibi saç şekillendiricileri yüksek sıcaklık ayarında ve sık kullanmaktan kaçının.

- Saçlarınızı boyatıyorsanız kimyasal içermeyen doğal içerikli ve organik boyaları tercih edin.

- Saçlarınızı sıkı at kuyruğu, topuz veya örgü yapmak yerine doğal dökümünde ve açık kullanmayı tercih edin.

- Saç folikülleri proteinden oluştuğu üzere az yağlı peynir ve yoğurt, yumurta, badem, fasulye, balık, deniz ürünleri, kabak çekirdeği içi gibi yüksek protein içeren gıdaları tercih edin.

- Saç köklerini güçlendirmede önemli rol oynayan kalsiyumu yeterli miktarda aldığınıza emin olun.


EN ÇOK OKUNANLAR
avon anew hydro advance nemlendirici krem kadin bakim guzellik
POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER