› 
 › 
@Pudra özel haberidir, izinsiz kullanılamaz. 30.03.2010

Gelinlik seçerken nelere dikkat etmeli?

Gelinlik seçme zamanı geldi! Gelinlik alışverişine çıkmadan önce bilmeniz gerekenler bu yazıda... Stilinizi seçin. Düğünün yeri de önemli...

Evlilik kararı alındığı anda her müstakbel gelini tatlı bir telaş sarar: Gelinlik seçimi... Kabarık, gösterişli, a kesim, dar kesim, straplez, askılı, tek omuzlu, dekolte, romantik ve doğal, işlemeli, sade gibi çeşit çeşit gelinlik modeli arasından bir seçim yapmak hem heyecanlı hem de zordur.


Gelinlik alışverişine girmeden önce düşünülmesi gereken konular ve alışverişte yanınızda bulunması gerekenleri pudra'nın bu yazısında bulabilirsiniz.

Kendi stilinizi belirleyin:
Gelinlik arayışında güvenebileceğiniz kaynaklara az sonra değineceğiz ama mağazaları dolaşıp gelinlik bakma noktasına geldiğinizde veya diktirmeye karar verdiğinizde nasıl bir model istediğinize dair aklınızda bir fikir olsun. Örnek vermek gerekirse, ‘Ben sade, straplez ve kırık beyaz renkte bir gelinlik istiyorum!’ diyebilmek önünüze getirilecek birçok modelden sizi kurtaracağı için zaman kazanırsınız. Ancak çok katı olmamaya çalışın; gelinlik mağazalarındaki uzmanlar vücut tipinize göre sizi doğru bir şekilde yönlendirebilir.


Düğün teması nedir?:
Kır düğünü mü, yoksa kapalı bir salonda mı evleneceksiniz? Nikah dairesinde imzaları attıktan sonra arkadaşlarla gece kulübüne mi gideceksiniz? Bu özel bir gün, dolayısıyla ortama uygun giyinmekten çok kendinizi düşünün. Siz nasıl rahat edeceksiniz? Eğer bütün gece dans edip tepineceksiniz belki kuyruksuz, hatta kısa modeller size göre olacaktır. Kırda bahçede gerçekleştirilecek düğünlerde daha sade, romantik tasarımlar; aksesuarla, saçlara iliştirilen çiçekler, taçlarla şekillenecektir tercihiniz. Kumaş da çok önemli. Saçınızın, makyajınızın yapılacağını, yüzlerce fotoğraf çektireceğinizi hatırlayın. Saatler boyunca kalın ve kat kat kumaşlar altında fenalık geçirebilirsiniz.
Terzinin önemi:
Gelinliğinizi diktirmeye karar verdiyseniz mutlaka tanıdık bir terziye gidin. Nasıl bir model düşündüğünüzü mutlaka tüm detaylarıyla anlatın, hatta elinizde birkaç örnek resim bulunsun. Provaların sık yapılması da sonucun istediğiniz gibi olmasını sağlar.


Saç ve makyaj:
Gelinlik seçmeye giderken makyaj yapmayın. Gelinlik denerken muhtemelen en garip pozisyonlara girecek, bazı fermuarsız modellerde türlü yollardan giymek durumunda kalacaksınız. Açık renkli yepyeni gelinlikleri kirletmek istemezsiniz. Özellikle de sizin seçtiğinizi. Saçlarınızı da düğün gününde yapılmasını istediğiniz modele yakın; en azından topuzsa sadece toplayın. Açık kullanmak istiyorsanız öyle bırakın ki seçtiğiniz gelinlikle genel görüntünün bütünlüğü anlam kazansın.

İç çamaşırı:
İç çamaşırı çok önemli bir detay. Gelinlik seçerken yanınızda birkaç farklı model sutyen bulundurun. Straplez veya askıları farklı şekillerde ayarlanabilen modeller hemen her gelinliğe uygun olacaktır. Küçük göğüslüyseniz ‘push-up’ etkili, büyük göğüslüyseniz ise küçültücü sutyen giyerek deneyin. Böylece deneme, prova ve esas gün arasında dramatik farklar yaşanmaz. Hem gelinlik çamaşırınızı da daha sonra bu doğrultuda seçersiniz.

Kamera:
Her mağaza kabul etmeyebilir o yüzden mutlaka izin alın ama yanınızda bir kamera getirirseniz içinize sinen modelin fotoğrafını çekip kuaförde saçınıza karar verirken, ayakkabı satın alırken resme bakabilirsiniz. Hatta beğendiğiniz duvakla da bir fotoğraf çektirin.

Gelinlik satan mağazalar ve gelinlik modellerine bakabileceğiniz kaynaklar konusunda size rehberlik edecek Gelinlik rehberi yazımızı okumak için tıklayın.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER