› 
 › 
22.05.2020

Netflix Türkiye'den sinema TV çalışanlarına 4 milyon TL destek!

Netflix Türkiye, pandemiden etkilenen Türk sinema TV sektörü çalışanlarına destek olmak için 4 milyon TL bütçe ayırdı. Başvuru için ilk tarih 27 Mayıs!

Netflix Türkiye, pandemi nedeniyle çekimleri kesintiye uğrayan yapımların kamera arkasındaki çalışanlara dağıtılmak üzere 4 milyon TL bütçe ayırdı. 27 Mayıs 2020 tarihinde başvuruların alınmaya başlayacağı ve 14 gün boyunca başvuruların devam edeceği desteğin yönetimini ve dağıtımını İKSV ve Sinema Televizyon Sendikası üstlendi. Başvuru ile ilgili tüm detaylar haberimizde.

Netflix, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) ve Sinema Televizyon Sendikası, COVID-19 pandemisinden olumsuz etkilenen sinema televizyon sektörü çalışanlarına destek olmak amacıyla önemli bir adım attı. Netflix, Mart ayında dünya çapında pandemiden etkilenen kreatif sektör çalışanlarına destek olmak amacıyla global bir girişim başlattığını duyurmuştu. Netflix Türkiye'nin 4 milyon TL tutarındaki katkısı da bu girişim kapsamında sağladı. Desteğin yönetimini ve dağıtımını İKSV ve Sinema Televizyon Sendikası üstlendi. (*)

Kimler başvurabilecek?
 
Atiye dizisi kamera arkası, Beren Saat

‘COVID-19 Sinema ve Televizyon Sektörü Desteği’ne serbest çalışanlar da dahil olmak üzere Türkiye çapında prodüksiyonların durmasından olumsuz etkilenen kamera arkası çalışanları başvurabilecek. (**)

Bu kapsamda kamera, ışık, ses, sanat yönetimi, makyaj, kostüm tasarımı ve ulaşım gibi farklı birimlerde asistanlık, koordinatörlük, operatörlük ve teknisyenlik gibi çeşitli görevler üstlenen sayısız çalışan yer alıyor.

Netflix Türkiye, kişi başı ne kadar destek verecek?

Sektör çalışanlarına verdikleri hizmetlerden ötürü sunulan bu destek kapsamında bir defaya mahsus olarak dağıtılacak kişi başı tutar ise 2500 TL olarak belirlendi.

Başvuru koşulları nelerdir?

Başvuruların aşağıdaki şartları yerine getirmesi gerekiyor:
• Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı veya Türkiye’de çalışma izni sahibi olmak.
• Sinema, dizi, reklam, TV programcılığı, klip, belgesel, vb. yapımlarda, kamera arkası işçisi olarak çalışıyor olmak.
• Halihazırda sigortalı bir işte çalışmıyor olmak.
• İşsizlik Maaşı veya Kısa Çalışma Ödeneği’nden faydalanmıyor olmak.
• Başvuru formunu eksiksiz bir şekilde doldurmuş ve doğru beyanda bulunmuş olmak.
• Aynı aileden birden fazla kişi destek için başvurursa, ikinci başvuru istisna şartlarını sağlamıyorsa değerlendirmeye alınmayacaktır. 

Hangi tarihler arasında başvurabilirsiniz?
  • Başvuru koşulları ve hak sahibi olma kriterleri hakkında detaylı bilgi içeren rehber, Sinema Televizyon Sendikası’nın internet sitesinde yayınlandı.
  • Başvuru süreci 27 Mayıs 2020 tarihinde, online başvuru formunun aynı sitede yayınlanmasının ardından başlayarak 14 gün boyunca devam edecek.
  • İKSV ve Sendika üyelerinden oluşacak değerlendirme kurulu, başvuruların başlamasını izleyen 3 haftalık süreç içerisinde başvuruları inceleyerek desteğe hak kazananları belirleyecek.

Netflix, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) ve Sinema Televizyon Sendikası yetkilileri, Türk sinema TV sektörü kamera arkası çalışanlarına verilen destek hakkında şu açıklamalarda bulundu:
 
Netflix, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) ve Sinema Televizyon Sendikası sözcüleri

Fotoğraf, soldan sağa: Netflix Türkiye Orijinal İçerik Direktörü Pelin Diştaş, İKSV İstanbul Film Festivali Direktörü Kerem Ayan ve Sinema Televizyon Sendikası Yönetim Kurulu Üyesi Damla Kırkalı

İstanbul Film Festivali Direktörü Kerem Ayanİstanbul Film Festivali Direktörü Kerem Ayan, İKSV adına şöyle konuştu: “Sadece filmlerde görebileceğimizi düşündüğümüz günlerden geçerken, o filmleri izlememizi sağlayan Türkiye sinema ve televizyon sektörü çalışanlarına küçük de olsa bir yaşamsal katkı sağlayacak bu projeye dâhil olduğumuz için mutluyuz.

Kamudan, özel sektöre herkesin Türkiye sinemasına destek için sektörel bir dayanışma içinde olması gereken bu dönemde İKSV olarak biz de Netflix'in maddi katkısı ve Sinema Televizyon Sendikası ile hayata geçirilen bu desteğin sinemamızın yeni dönemde üreteceği ve festivalimizde göstereceğimiz filmlerin üretimine katkı sağlamasını diliyoruz.”

Sinema Televizyon Sendikası Yönetim Kurulu Üyesi Damla KırkalıSinema Televizyon Sendikası Yönetim Kurulu Üyesi Damla Kırkalı şunları dedi: “Tüm dünyada olduğu gibi, COVID-19 ülkemiz sinema ve televizyon sektörlerine de darbe vurdu. Çoğunluğu freelance olan sektör çalışanları, bu zor ve belirsiz süreç sebebiyle büyük bir kaygı yaşıyor. 

Netflix’in başlatmış olduğu, Sinema TV Sendikası ve İKSV’nin ortaklığıyla dağıtılacak olan bu cömert destek sektörümüz için çok kıymetli. Pandemi sebebiyle hayatları zora girmiş olan sektör çalışanlarına destek olmamızı sağlayan bu girişime ortak olduğumuz için Sinema TV Sendikası olarak çok mutluyuz. Bu dayanışmanın diğer kurum ve kuruluşları da sektöre katkıda bulunmaya teşvik edeceğini umuyoruz.”

Netflix Türkiye Orijinal İçerik Direktörü Pelin DiştaşNetflix Türkiye Orijinal İçerik Direktörü Pelin Diştaş konu hakkında şu açıklamalarda bulundu: “Dünya çapında başarılara imza atan Türk sinema ve dizi sektörünün gücüne başlıca katkıyı sağlayan kamera arkasındaki çalışma arkadaşlarımız, pandemiden oldukça olumsuz etkilendi.

Biz de bu zor günlerde onlara destek olabilmek için üzerimize düşeni yapmaya çalışıyoruz. İKSV ve Sinema Televizyon Sendikası’na bu çalışmadaki işbirliklerinden ötürü teşekkür ediyoruz.”


(*) Bağış miktarı vergiye tâbidir.
(**) ‘COVID-19 Sinema ve Televizyon Sektörü Desteği’, başvuru koşulları ve hak sahibi olma kriterleri hakkında daha fazla bilgi için www.sinematvsendikasi.org adresini ziyaret edebilirsiniz:
POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2