31.03.2020

Çok yıkamaktan kuruyan ve çatlayan eller için ne yapılabilir?

Covid-19'dan korunmada hijyenin önemi tartışılmaz ancak egzama gibi cilt rahatsızlığı olanlarda eller sık yıkandıkça kuruma ve çatlamalar meydana geliyor.

İZLE: EGZAMAYA KARŞI ÖNLEMLER👇 
Koronavirüsten (COVİD-19) korunmak için en önemli tedbirin, el yıkamak olduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak egzama gibi cilt rahatsızlığı olan kişilerde; eller sık sık yıkandıkça, kuruma ve çatlamalar meydana gelebilmektedir. Egzamalı kişilerin bu kuruma ve çatlamalara engel olmaları gerektiğini belirten Çocuk Alerjisi ve İmmünoloji Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Akçay ellerdeki kuruma ve çatlamalara engel olmak için yapılması gerekenleri açıkladı.

Çok yıkamaktan kuruyan ve çatlayan eller için ne yapılabilir?

Özellike egzaması olan veya dönemsel olarak egzama sorunu yaşayan kişilerde sık el yıkama zamanla ellerde kurumaya ve çatlamaya yol açar. Ancak tüm dünyayı etkisi altına alan corona virüs salgını herkesin evlerine kapanmasına ve hijyen konusunda daha hassas olmamıza yol açtı. Bu durumun egzama sorunlarında artışa neden olacağını düşünerek egzamalı kişilerin bu kuruma ve çatlamalara engel olabilmesi için Çocuk Alerjisi ve İmmünoloji Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Akçay'a egzamaya karşı cilteki çatlamalar için ne yapabileceğimizi sorduk. 

Pudra.com: Egzaması olanlar ellerini yıkarken ciltlerini nasıl koruyabilir?

Alerji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet AkçayProf. Dr. Ahmet Akçay: Sık sık el yıkamak, egzaması (atopik dermatit olan insanlar için alevlenmelere neden olabilir. Bu nedenle egzaması olan kişilerin iyi hijyen uygularken, ellerindeki egzama alevlenmelerini önlemek için bazı tedbirler alması gerekir. ​Amerika Astım ve Alerji Vakfı (AAFA); egzama ve diğer cilt rahatsızlığı olanların yeni koronavirüsten korunmak için el yıkarken nelere dikkat etmesi gerektiğini açıkladı. 

P: Ellerimizi yıkadıktan sonra mutlaka nemlendirici kullanalım mı?

A.A: Ellerimizi yıkadıktan hemen sonra nemlendirici kullanmak, ellerin cilt bariyerini korumada çok etkili olacaktır. Çünkü el yıkamak, cildinizin kurumasına neden olacaktır. Özellikle el yıkadıktan sonra ellerinizi hafifçe nemli olarak bırakmanız ve arkasından da nemlendirici kullanmanız faydalı olacaktır. Ayrıca sık el yıkama yapacağımız için cebimizde nemlendirici taşımamız ve her el yıkamadan sonra nemlendirmek, cildiniz için çok faydalı olacaktır.

P: Egzaması olan kişiler sabun seçiminde neye dikkat etmelidir? El dezenfektanlarından da kaçınmak gerekir mi?

A.A: Bazı antiseptikler ve antibakteriyel solüsyonlarla el yıkanması, cilde zarar verebilir. Bu nedenle; mümkün oldukça ellerinizi pH değeri düşük olan sıvı sabunlarla, 20 saniye yıkamanız faydalı olacaktır. Ellerimizi yıkadıktan sonra, nemlendirici kullanmamız faydalı olacaktır.

Elleri uygun şekilde nemlendirmek için dikkat etmesi gerekenler
  • Ellerinizi yıkadıktan sonra, tek kullanımlık bir kağıt havlu veya mendille kurulayın.
  • Kuru kağıt havlu ile ovalamadan pansuman yapar gibi kurulamak en iyisidir.
  • Çoğunlukla eliniz tam kurumadan (yani, cildiniz hala biraz nemli iken) ellerinizin ve parmaklarınızın tüm yüzeyini kaplayacak şekilde bol miktarda nemlendirici uygulayın.
  • Nemlendirici seçimi; büyük ölçüde cildin yapısına, tercihinize ve gündüz kullanımı ve günlük yaşam aktivitelerinin gerçekleştirilmesine göre değişebilmektedir.

İlgili haberimiz: Dermokozmetik nedir, en iyi dermokozmetik ürünler hangileridir?
Cildimiz için kullandığımız ürünleri tanıyor muyuz? Dermokozmetik ile kozmetik arasında ne fark var? İşte dermokozmetik ürün dünyasına dair her şey!

P: Tek kullanımlık eldivenler ve el dezenfektanları korunmak için geçerli ve etkili bir yol mu?

A.A: Eldiven giydiğimizde el dezenfektanlarını eldivenin tüm yüzeyine uyguladığımızdan emin olamayabiliriz. Ayrıca latekse alerjiniz varsa lateks içeren eldivenler ellerinize zarar verecektir. Çıplak elde ise bunu daha iyi biliriz. Bu nedenle eldiven takmak yerine, sık sık ellerimizi sabunla yıkamak ve arkasından nemlendirici kullanmak çok daha faydalı olacaktır.

Egzamalı kişinin elleri kuruduğunda ve çatladığında hangi aşamada doktora danışmak gerekir?

A.A: Ellerimizi sık sık sabunla yıkamak atopik dermatit alevlenmelerine neden olabilir. Bunu önlemenin en etkili yolu da, nemlendiriciler uygulamaktır. Ancak, bu yeterli değilse, egzamadaki iltihabı azaltmak için reçeteli topikal tedaviye ihtiyaç duyabilirler. Egzamanız alevlenmişse doktora başvurmanızda fayda vardır. Aksi taktirde; egzaması alevlenmiş eller yıkandığında daha da kötüleşebilir, ellerinizde yanma sızlamalar gelişebilir.

Egzaması olan hastalar temizlik yaparken cildini nasıl korumalıdır?

A.A: İnsanlar antiseptik mendiller ve temizlik ürünleri kullanırken, her zaman eldiven giymelidir. Çünkü antiseptikler cildinize temas ettiğinde, çok zararlı olabilir. Bu nedenle de temizlik yaparken; ellerinize zarar vermeyen, lateks içermeyen eldiven giymeniz faydalı olabilir.

El egzaması olan kişiler, kendi sabun ve nemlendiricini yanlarında taşımalı mı?

A.A: Bunu genellikle, farklı ürünlere duyarlı olan hastalara öneririm. Ancak, bu salgın senaryosunda, iki husus daha vardır. İlk olarak; ürünlerinin zararlı mikroplarla kontaminasyonunu önlemek için insanların nemlendirici uygulamadan önce, ellerini düzgün bir şekilde temizlemeleri önemlidir. İkincisi; insanların sabun ve nemlendiricileri yanında taşımak için kullandıkları kapların dışını da temizlemesi ve/veya sterilize etmesi önemlidir. Aksi takdirde bu tüplerin yüzeylerinde, zararlı mikroplar taşınma riski oluşur. Bu nedenle de; yanımızda sabun taşımak, fayda yerine zarar da getirebilmektedir.

Egzaması olan hastalar maske takmalılar mı?

A.A: Egzaması olanlar, ateş, öksürük ve nefes darlığı gibi şikayetleri yoksa maske takmayabilir. Ancak koronavirüs için riskli olan hastane gibi yerlere gittiklerinde, maske takmaları faydalı olabilir.

Egzamaya karşı cilt bakımı

* Koronavirüsten korunmada, el yıkama çok önemlidir. Antiseptikler yerine sıvı sabun kullanmanız egzamalılar için daha iyi olacaktır.
* Egzaması olanlar el yıkadıktan sonra, tek kullanımlık kağıt havlu kullanmalı ve elleri hafif nemli bırakıp arkasında nemlendirici kullanmalıdır.
* Sık sık el yıkanacağı için yanınızda nemlendirici taşımanız faydalı olacaktır.
Yanınızda sabun gibi el dezenfektanı taşımanız zararlı olabilir.
* Egzamanız alevlenmişse doktorunuzla tedavi için görüşmeniz uygun olacaktır.
* Eldiven takmanıza gerek yoktur. Ancak evde antiseptiklerle temizlik yaparken, lateks içermeyen pudrasız eldiven kullanabilirsiniz.
* Öksürük veya ateş yoksa maske takmanıza gerek yoktur. Riskli ortamlarda bulunduğunuzda, maske takılabilir.

İlgili haberimiz: Evde kendine iyi bakma rehberi: Kuru yağ ile saç ve cilt bakımı
Corona virüs nedeniyle evdeyiz diye kendimizi salmak yok! İşte daha iyi bir cilt ve sağlıklı saçlar için kuru yağ ile cilt ve saç bakımı püf noktaları...


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER