Maden suyu ile evde uygulayabileceğiniz güzellik reçetesi

Maden suyu ile cildinize destek olabilirsiniz. İşte adeta bir güzellik minerali olan maden suyu ile evde hazırlayabileceğiniz güzellik reçetesi...

Musluk suyunun içindeki demir, bakır, magnezyum, çinko ve kurşun gibi ağır metaller, serbest radikallerle etkileşime girerek cildin kolajen dokusunu zayıflatır. Gözeneklerin tıkanması akne ve siyah nokta oluşumuna neden olur. Yüzümüzü düzenli olarak maden suyu ile yıkamak daha canlı ve genç bir cilde kavuşmamızı sağlar ve kırışıklıklara karşı cildimizi destekler.

Taze bir cilt için kök hücre, nem aşısı ve mezoterapi uygulamalarını yaptırabileceğiniz gibi, evinizde maden suyu ile kolayca hazırlayacağınız yöntemlerle cildinize destek olabilirsiniz. Bu ayki yazımda adeta güzellik minerali olarak tanımlanan silisyum açısından oldukça zengin olan maden suyunun cilde olan yararlarını ve nasıl faydalanabileceğimizi anlatacağım.

Silisyum, vücudun gelişimi ve sağlıklı bir cilt için gerekli olan 25 element arasında 3’üncü sırada yer alır. Mineral ve vitaminlerin vücut tarafından etkili şekilde emilmesine ve sindirilmesine destek olan silisyumun cilt sağlığı üzerindeki faydaları çoktur. Kolajen ve elastin liflerini güçlendirerek dokuların elastikiyetini sağlayan cilt dostu mineral, bu özelliğiyle cildi sıkılaştırıp kırışıklıkları önleyen bir etkiye sahiptir. Maden suyunda bolca bulunan silisyumun etkileriyle sağlıklı bir gençlik elde etmek mümkündür.

Günlük cilt bakımında maden suyu ile evinizde kolaylıkla uygulayabileceğiniz yöntemlerle hem taze ve canlanmış bir cilde sahip olursunuz hem de kırışıklıklara karşı cildi koruma altına alabilirsiniz.

Maden suyunu buz kalıbında dondurarak her sabah kullanın

Günlük cilt bakımında maden suyunun faydalarından evinizde kolay yöntemlerle faydalanabilirsiniz.
 
Maden suyunu buz kalıplarına koyarak cilt bakımı
 
 • Maden suyunu buz kalıbında dondurun ve sabahları bu kalıplarla cildinizi temizleyin. Kısa süre sonra cildinizdeki canlılığı fark etmeye başlayacaksınız.
 • Hassas kılcal damarlara sahip kişiler maden sulu buz kalıplarını yüzlerinde gezdirirken dikkatli olmalı. Çünkü yüze aşırı soğuk uygulama yapmak kılcal damarları belirginleştirebilir.
 • Maden suyunu yüz bölgesine pamuğa sürülerek uygulama yöntemiyle temizleyici olarak kullanılabilirsiniz.
 • Maden suyunun sprey olarak kullanılması da ciltte ferahlatıcı bir etki yaratır.

Maden suyuMaden suyu kullanırken dikkat edilmesi gereken unsurlar

Cilt temizliğinde maden suyu kullanımında dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri maden suyu yerine soda kullanmamalıdır.

Maden suyu ile soda arasındaki farklar

Mineral bakımından oldukça zengin olan maden suyu ile mineral içermeyen soda aynı şeyler değildir. Maden suyunun içerisinde karbondioksit gazı doğal olarak bulunurken, sodaya daha sonra ilave edilir. Bu nedenle satın alırken bu ayırımı gözeterek, aldığınız maden suyunun da içerisinde nitrit ve amonyak olmamasına dikkat etmelisiniz.

Maden suyunu nasıl kullanabilirsiniz?
 • Maden suyunun içerisine limon suyu ekleyebilirsiniz. Ancak marketlerde satılan limon aromalı maden sularından kaçınınız.
 • Meyveli ve aromalı maden sularını cilt bakımında kullanmayınız.
 • Maden suyu ile yüz temizlenirken aşırı bir yanma oluyorsa, maden suyunu biraz bekletip gazını kaçırdıktan sonra ılık olarak uygulanmalıdır.
 • Hassas ciltlerde nadiren de olsa alerjik reaksiyon gelişebileceğinden kullanmadan önce bileğin içinde deneme yapılması iyi olur.

Maden suyunun ciltte yarattığı etkiler
 • Cildin gerekli olan su ve mineral ihtiyacını da karşılayarak, cildin gergin, pürüzsüz ve canlı bir görünüm kazanmasına yardımcı olur.
 • Vücudu ve cildi toksinlerden arındırarak rahatlayıcı bir etki yaratır.
 • İçerisinde bulunan silisyum sayesinde cildi güçlendirerek gözenekleri sıkılaştırır.
 • Yağ yakıcı etkisinin yanı sıra temizleyici etkisi ile cildi kirlerden arındırır.
 • Yüz kenarlarında gülmekten oluşan mimik çizgilerinin giderilmesine yardımcı olur.

Son olarak şunu belirtmek isterim... Bu yazımda bahsettiğim işlemlerin uygulanması ve sonuçları, her kişinin anatomisine, fizyonomisine ve yaşam kalitesine göre değişiklik gösterebilir. Bahsedilen uygulamadan önce konunun uzmanı bir doktorla görüşülmesini öneririm.

Op. Dr. Evrim Uçkunkaya
Plastik, Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı
 
POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2