11.02.2018

Yüzünüzü doğru yıkadığınızdan emin misiniz?

Yüzünüzü yıkamak cilt bakımın en önemli temelidir. Dermatoloji Uzmanı Dr. Ata Nejat Ertek konu ile ilgili bilgileri Pudra.com için verdi.

Basit gibi görünen günlük bakımda hatalar yapmanız da mümkün.Cilt bakımının bu önemli adımını eğer doğru bir şekilde uygulamazsanız yapacağınız diğer bakımlar boşuna olabilir.

Yüzünüzü doğru yıkayın!
 
yüz yıkama

Yüz yıkamanın amacı cildinizdeki gözenekleri tıkayan kiri arındırmaktır. Bunun yanı sıra cildiniz temizlenir ve ölü deriden de arınır. Cildiniz temiz olduğu zaman da kullandığınız cilt bakım ürünleri cildinize daha iyi nüfuz eder. Tüm bunlar için de yüzü doğru şekilde yıkamak önemlidir.

Öncelikle yüzünüzü ılık suyla yıkamalısınız. Çünkü sıcak su yüzünüzün kurumasına sebep olurken, soğuk su ise kirlerden tamamen arınmasını engeller. Bu nedenle ılık su en doğru seçimdir.
Yüzünüzü yıkamadan önce ellerinizi cildinize uygun bir sabunla iyice yıkamalısınız. Ardından yüzünüzü ılık suyla ıslatıp yine cilt tipinzie uygun temizleyici sabununuzla köpük yapıp tüm yüzünüzü köpürttüğünüz sabunu yayın. Alın, yanak ve burun kenarlarınızı hassas olduğundan yavaşça ovuşturun, bu sayede daha iyi temizlenmiş olacaktır. Yüzünüzü son olarak su ile iyice durulayın. En sonunda havlu ile hafifçe yüzünüze bastırarak yüzünüzü kurulayın.

Yüzünüzü çok yıkamak da yanlıştır. Çünkü cilt daha kendi yağını tolere etmeden siz tekrar yıkarsanız, bu sefer cildinizin kurumasına neden olursunuz. Ayrıca klima da cilt kuruluğuna neden olabilir. Bunu engellemek için gün içinde nemlendirici sürmenizde fayda var.

Sabun seçimi

Cilt bakımı bebeklik döneminden itibaren yapılmalıdır. Cilt tipinize uygun doğal olan sabunla yüzünüzü yıkamalısınız. İyi dinlendirilmiş, fazla kloru alınmış bir su da bir toniktir. Nemlendirici olarak da hiçbir şey yoksa bir acı badem sütü, badem yağı kullanabilirsiniz. Badem sütüyle de makyajınızı temizleyebilirsiniz.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER