› 
 › 
Sabah Günaydın 22.11.2011

İdeal bacak ölçüsü nasıl olmalı?

Yüz güzelliğinin şifresi olarak bilinen "altın oran" bacaklar için de geçerli. Kalça ile uyumlu, kavisleri olan ve ayağa doğru zarif bir şekilde incelen bacak ideal sayılıyor.

İdeal bacak ölçüsü nasıl olmalı?
Bir kadının en çekici yerinin, bacakları olduğunu savunan estetik cerrah Prof. Dr. Ahmet Karacalar, "Bacaklar, çarpık, kalın ya da çok ince olabilir ama artık bunlar sorun değil. Ameliyat ya da birkaç küçük rötuşla bacaklar çekici hale getirilebiliyor" diyor. Bir kadına güzel diyebilmek için bacaklarının güzel olması gerektiğini öne süren Prof. Dr. Ahmet Karacalar; ideal bacak ölçülerini ve bacak estetiğinde kullanılan teknikleri anlattı.


Hangi bacaklar daha güzel ve daha seksidir?
Kalça ile uyumlu, silindirik, kavisleri olan ve ayağa doğru zarif bir şekilde incelerek giden bacak yapısı en seksi olandır. Kadın vücudunun geometrisinin kavislerden oluştuğu unutulmamalıdır. Ünlü modellerin çekiciliğinin altında yatan gerçek neden, bacaklarıdır. Top modeller; bacaklarının salınımı, enerjisi ve oranları ile nefes kesici olabilir. Ritmi olan, özgür, hatları kesintisiz akan bacak yapısı her zaman seksidir. Güzel bacaklar, kişiyi özgür ve özgüvenli kılar ve çekicilik bacaklarda başlar.

Düzgün bir bacağın oranları nasıl olmalıdır?
İdeal bacak için bazı kas ve kemik çıkıntılarının, yumuşak bir şekilde belli olması arzulanır. Alt bacağın iç yüzü, bacak dışına göre daha az kavisli olmalıdır. Alt bacağın ideal uzunluğu da kişinin boyunun dörtte biri kadardır. Bacak ortasının çevre ölçüsü de en geniş yerin yaklaşık yarısı kadar olmalı. Bütün bunlar bacakların karmaşık yapısını ortaya koyuyor.

Bacak kaslarını estetikle inceltmek mümkün mü?
Baldır bölgesindeki kaslar çok fazla gelişmiş (doğumsal ya da spora bağlı) ise, alt bacak bölgesinde hantal ve kaba bir kalınlık oluşur. Kasın bazı noktalarına botoksla enjeksiyon yaparak bu kalınlığı azaltmak mümkündür.

Bacak ameliyatı zor mu? Kaç gün hastanede kalmak gerekiyor?
Bacak ameliyatlarının tipine ve yapılan kombinasyonlara göre iyileşme süresi değişir. Bölgesel yapılan işlemlerde, hastanede kalmaya gerek yoktur. İyileşme süresi bir-iki gündür. Yağ alma, verme ve silikonun birlikte kullanıldığı kombine işlemlerde iyileşme daha uzundur.

Ameliyattan sonra nelere dikkat etmek lazım? Yasak olan şeyler var mı?
Operasyon sonrası spor ve benzeri aktiviteler üç hafta kadar geciktirilir. Yürüyüş ise serbesttir. Estetik işlemler sonrası kontrollü hareketler, iyileşmeyi hızlandırır. Operasyon sonrasında, özellikle doğru yapılan lenf drenaj masajları oldukça etkili olur.

İz kalıyor mu? Dışarıdan bakan bir kişi bacağın estetikli olduğunu anlayabilir mi?
Superdry teknik gibi yağ alma ve verme işlemlerinde iz olmaz. Silikon uygulamasında ise diz arkası kıvrımı içinde doğal kıvrım gibi görünen bir iz kalır.

Hasta kaç gün sonra sosyal hayatına dönebilir?
Sosyal hayata dönüş, yapılan işlemlere bağlı olsa da biraz da kişiseldir. Daha rahat kişiliklerde sosyal hayata dönüş oldukça hızlıyken, çok hassas kişiliklerde bu süre bir haftayı bulur.


Esra Tüzün


POPÜLER GALERİLER
fransiz manikuru ornekleri 10
tuvanam couture koleksiyonu 1
hande yener miin defile resize
db berdan burcu ozberk 1
EN YENİLER