› 
 › 
16.08.2019

Makyaj yaparken göz sağlığınızı koruyun

Göz Sağlığı Uzmanı Op. Dr. Özgür Gözpınar; doğru yapılmadığı takdirde makyajın göz sağlığını tehlikeye sokabileceğini belirtiyor.

İZLE: ALERJİK GÖZLER İÇİN KALEMSİZ MAKYAJ👇 
Kadınların güzel görünmek ve kendilerini iyi hissetmek için başvurdukları en pratik uygulama makyaj yapmak... Makyaj yaparken yanak, dudak ve göz gibi bölgeleri ön plana çıkarmak, gözleri daha büyük göstermek, rengini ortaya çıkarmak veya göz yorgunluğunu kapatmak için birçok ürün mevcut. Kozmetik dünyasında her gün yeni ürünler çıkıyor, trendler sürekli yenileniyor. Göz Sağlığı Uzmanı Op. Dr. Özgür Gözpınar; göz makyajının doğru yapılmadığı takdirde, göz sağlığının tehlikeye sokabileceğini belirtiyor ve kadınlara bazı uyarılarda bulunuyor.

Makyaj yaparken göz sağlığınızı koruyun

Göz Sağlığı Uzmanı Op. Dr. Özgür Gözpınar, makyaj yaparken sağlıksız ürünler kullanmanın veya doğru ürünleri yanlış uygulamanın gözde kalıcı hasarlar bırakabileceğini belirtiyor. Kornea çizilmesi, süresi geçmiş veya hijyenik olmayan malzeme kullanımından oluşan mikrop kapmaya bağlı konjonktivit veya daha ağır bir tablo olan keratokonjonktivit bunlardan bazıları. Ayrıca kullanılan materyale bağlı alerjik reaksiyonlar da gelişebiliyor. 

Pazarlarda satılan sahte ürünlerden uzak durun

Semt pazarlarında, tezgahlarda dağınık bir şekilde çok ucuza satılan marka ürünlerden uzak durun. Bunlar, üretim koşulları denetlenmeyen sahte ürünler olduğu için hem cilt hem de göz sağlığınız için çok önemli riskler oluşturuyor. Marka ürünleri sadece gerçek dağıtıcılarından (distribütör) veya kendi mağazalarından alın. Bütçeniz yetmediği yerde uygun fiyatlı ancak orijinal ürünlere yönelin. 

Bu haber ilginizi çekebilir: Dupe ürünler: Pahalı makyaj ürünleri ve parfümlerin muadilleri
Çok beğendiğiniz ancak bütçe sarsan parfüm ve makyaj ürünlerine iç geçirmeyin, muadillerini bulun! İşte size muhteşem bir high end ve dupe ürün rehberi!

Takma kirpikler göz sağlığına zarar verebilir 
  
Op. Dr. Özgür Gözpınar, son zamanlarda kliniklerine sıkça takma kirpik uygulamasına bağlı rahatsızlıklarla başvurulduğunu belirtiyor. Gerek alerjik gerek yapıştırıcıların dokulara verdiği kimyasal zararlı reaksiyonlar takma kirpik uygulamaları sonucunda ortaya çıkabiliyor. Bu nedenle makyaj yaparken son kullanma tarihi geçmiş ürünlerin ve başkalarına ait ürünlerin kesinlikle kullanılmaması gerekiyor. Bir diğer önemli konu ise yan ürünler; far, ruj, allık vb. malzemeleri uygularken kullanılan fırçaların hijyeni ile ilgili. Bu noktada uzmanlar, makyaj yapan kişi kendi makyaj malzemesini kullanıyor olsa bile bu ürünleri kesinlikle başkalarına ait fırçalarla kullanmaması gerektiğinin altını çiziyor.

Makyajınızla uyumayın!

Göz sağlığı için bir diğer önemli unsur yüzde makyaj varken uyumak. Uyumadan önce mutlaka makyaj temizlenmeli ve temizleme solüsyonu kullanıldıktan sonra da mutlaka su ile durulanmalı. 

Tek kullanımlık test ürünleri ile deneme yapın

Mağazalarda makyaj ürünleri test edilirken mutlaka tek kullanımlık deneme ürünleri kullanılmalı, herkese denetilen ürünler test edilmemeli. 

Rimel özellikle kirpik diplerinin dış hatlarına uygulanmalı. Bu şekilde uygulandığında gözkapağındaki yağ ve ter bezlerinin ağızlarının tıkanması önlenmiş olur.

Lens kullananlar daha dikkatli olmalı

Kontakt lens kullanıcıları makyaj sırasında daha da dikkatli olmalı. Kullanıcılar makyajı lenslerini taktıktan sonra yapmalı ve lenslerini de makyajlarını temizlemeden önce mutlaka çıkarmalı.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER