06.02.2019

İdeal güzellik dayatmalarından kurtulun, EzberlerinÖtesinde olun!

Kadınların %80'i eleştirilmeyeceğini bilse daha cesur saç modelleri kullanacağını söylüyor. Peki bizi Benim saçım #EzberlerinÖtesinde demekten alıkoyan ne?

Kısacık kestirdiği saçlarıyla uzun zamandır oldukça konuşulan ünlü oyuncu Birce Akalay, Dove Marka Müdürü Özge Acarbay ve reklam filminden aldığı ilhamla saçlarını değiştiren Aslı Kızmaz, Dove’un #ezberlerinötesinde kampanyası için bir araya geldi ve kadınlara “saçlarınızı içinizden geldiği gibi yapmakta özgür olun” çağrısında bulundu.

Tüm dünyada tek tip ve kusursuz güzellik anlayışına meydan okuyan ve güzelliğin tanımsızlaştırılması gerektiğini savunan Dove, ideal güzellik dayatmalarının başında gelen saçlara odaklanarak, tüm kadınları saçlarıyla ezber bozmaya davet etti. 

2017 yılında yayınladığı Gerçek Güzellik Yemini ile kampanyalarında modellerle çalışmadığını ve bundan sonra tüm reklam kampanyalarında yer alacak “Fotoğraf Hilesi Yoktur Damgası” ile de hiçbir kadın imajında dijital fotoğraf hileleri kullanmadığını taahhüt eden marka, #ezberlerinötesinde reklam kampanyasında saçlarıyla ezber bozan gerçek kadınları kendi hikayeleriyle ekrana taşıdı.

Tüm kadınları saçları konusunda özgür olmaya ve etiketleri yok saymaya davet eden Dove, saçları ile dayatmalara meydan okuyan ünlü isimleri de yanına alarak bu çağrısını yineledi ve saçlarında değişim isteyen ama toplumsal baskılar ve etiketler yüzünden buna cesaret edemeyen tüm kadınlar adına benim saçım #ezberlerinötesinde dedi. 

Kadınların yüzde 80’i eleştirilmeyeceğini bilse daha cesur bir saç modelini seçeceğini söylüyor!

Özge AcarbaySaçın kadınlar için çok önemli bir aksesuar olduğunu ve ideal güzellik kalıplarına meydan okurken saçları ile ezber bozan kadınların gücünü de ortaya koymak istediklerini belirten Dove Marka Müdürü Özge Acarbay: 

“Türkiye’de Kadınların Saç Gerçekleri ile ilgili bir araştırma gerçekleştirdik ve gördük ki kadınların %84’ü saç konusunda baskıya maruz kaldıklarını düşünüyor. Tam da bu nedenle, pek çok kadın aslında saçlarında değişim yapmak isterken toplum baskısından çekinerek bu değişim isteğine engel oluyor.

Araştırmada yer alan kadınların yüzde 80’i eleştirilmeyeceğini bilse daha cesur bir saç modelini tercih edeceğini söylüyor.

Baskıdan neden mi bu kadar korkuyor çünkü çok saç konusunda belirgin etiketler var. Mesela yine araştırmaya katılan kadınların, yüzde 85’i bir annenin çok uzun veya dağınık saçlı olmaması gerektiğini düşünüyor ve yüzde 52’si de 65 yaşında saçlarını kısa ve rahat hayal ediyor. Yaş ve anne olmak başlı başına bir etiket! İşte biz de #ezberlerinötesinde kampanyamızla kadınlara etiketlere, başkalarının ne diyeceğine takılma, kendin ol, cesur ol demek istedik. Daha önce Dove olarak; yaş, beden ölçüleri ve kilo gibi kadınlara dayatılan ideal güzellik kalıplarına rakamlar üzerinden başkaldırmıştık, bu sefer de saçla ilgili etiket tabusunu yıkmak istedik!” dedi.

Birce AkalayÜnlü oyuncu Birce Akalay ise Dove’un yeni kampanyasına verdiği destek ile ilgili olarak şunları söyledi: Dove’un reklam filmini görür görmez aklıma saçlarımı kestirdiğim ilk zamanlar geldi. İşte dedim, bu söylem yani #ezberlerinötesinde tam bana göreymiş. Kalıplaşmış güzellik anlayışının dışında, kendimizi nasıl iyi hissediyorsak öyle güzeliz. İşte bu kadar!

Dove’un bu kampanya ile dikkat çekmek istediği etiketler ya da çevre baskısı gibi konuları, saçlarımı kestirdiğim zaman yaşadıklarımdan yola çıkarak kendime çok yakın buldum, o nedenle de burada olmayı, bu kampanyayı desteklemeyi ve kadınlara içinden geldiği gibi ol mesajını vermek istedim.” 

Dove’un yeni reklam filminden ilham alarak saçlarını değiştirdiğini söyleyen Aslı Kızmaz ise 

Aslı Kızmaz“Tüm hayatım boyunca saçlarım dahil pek çok konuda değişim yaratmaktan, cesur davranmaktan, içimden geleni yapmaktan kaçınmadım.

Saçlarımı farklı dönemlerde ve çok farklı tarzlarda kullandım. Kısacık kestirdiğim de oldu, alt kısmını gök kuşağı gibi rengarenk kullandığım veya kızıl ve upuzun sarı yaptığım da... Bu aralar yine bir değişim isteğindeydim, bu isteğimin böylesi cesur bir kampanyayla bütünleşmesi çok güzel oldu.

Bu sayede kadınların saçları konusunda daha cesur olmalarını sağlayacak bir motivasyon yaratabilirsem ne mutlu bana!
POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2