› 
 › 
06.03.2021

Yaşam döngülerine ait ipuçları tasarım takılarda buluşuyor

Doğal malzeme, parşömen deri kullanarak takılabilir nesneler tasarlayan Canan Durukal özellikle doğanın izini taşıyan broş ve küpeleriyle dikkat çekiyor.

Mimarlık çalışmalarının yanı sıra, çeşitli doğal malzemeler ve parşömen deri kullanarak takılabilir nesneler tasarlayıp üreten Canan Durukal, özellikle doğadan ilham alarak tasarladığı yaka iğnesi, broş, kolye gibi ürünlerin olduğu takılarını ulusal-uluslararası sergi ve fuarlar aracılığıyla sahipleriyle buluşturuyor.
 
Canan Durukal Tasarım

Canan Durukal, 2019 yılında Romanya’da Autor Çağdaş Takı Fuarı’nda tasarımcı ödülüne layık görülmüş bir tasarımcı. ODTÜ Mimarlık Fakültesi mezunu olan Durukal'ın tasarım ve üretim sürecindeki ilham kaynaklarının başında doğa; özellikle de bitki ve çiçekler geliyor. 

Durukal, tasarım anlayışını şöyle açıklıyor:

“Tasarım ve üretim sürecinde etkilendiğim, esinlendiğim kaynakların başında doğa geliyor. Doğadaki formları, dokuları ve bir araya gelişlerindeki ahengi çok etkileyici buluyorum.

Canan Durukal Tasarım, KolyeTasarım sürecinde ona ilham veren doğa, üretim sürecine de onunla

Canan Dural'ın tasarımlarında ağırlıkla doğal malzemeleri kullanmasının nedeni yaşam döngülerine ait ipuçlarını malzeme üzerinde izleyebiliyor olmak. Onları takılabilir nesnelere dönüştürerek, bu izlerin, tasarımlarım aracılığıyla yeniden hayat bulmasını sağlıyor.

Durukal, en son Kameleon İstanbul Sergisi’nde yer alan takılarını da parşömen deri kullanarak üretmiş.

Canan Durukal'a göre organik bir malzeme olan deri yaşam döngüsüne ait izler taşıdığı için anlatacak bir hikayesi var. Onu takılabilir nesnelere dönüştürerek, bu izlerin, tasarımlarım aracılığıyla yeniden hayat bulmasını amaçlıyor.

Özel sektörde ve ortağı olduğu firmada iç mekan düzenleme, dekorasyon projeleri üzerine de çalışan Durukal, firmalara, kişilere özel gün, anı nesneleri, çağdaş takı tasarım ve üretimi alanında da çalışmalarını sürdürüyor. Durukal’ın özel tasarım çalışmalarının fiyat aralığı 250 - 800 TL arasında değişiyor.

Canan Durukal Hakkında

ODTÜ Mimarlık Fakültesi mezunu olan Canan Durukal, mimarlık çalışmalarının yanı sıra, çeşitli doğal malzemeler kullanarak, takılabilir nesneler tasarlayıp üretiyor. Çalışmalarını ulusal-uluslararası sergi ve fuarlar aracılığıyla paylaşan Durukal, 2019 Romanya Autor Çağdaş Takı Fuarı’nda Tasarımcı Ödülü'nün sahibi oldu. Durukal, halen çağdaş takı tasarım veüretimi alanında çalışmalarına devam ediyor.
POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2