› 
 › 
@Pudra özel haberidir, izinsiz kullanılamaz. 27.07.2009

Pırlanta nasıl seçilir?

Parlaklık, kesim, renk, berraklık… Pırlanta satın alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

Diamonds are a girl’s best friend! ‘Gentelmen Prefer Blonds’ filminde Marilyn Monroe’yla özdeşleşen bir şarkı, muhteşem bir sahne… Klişe bir düşünce olsa da, erkekler nasıl sarışın tercih ediyorsa kadınlar da pırlantayı seviyor galiba! Ne var ki pırlanta almak çok kolay değil. Sadece maddi anlamda değil; pırlantanın kalitesinin tartılması ve doğru kesime karar verilmesi de oldukça zor.

Pırlanta nasıl seçilir?

Hazır düğün, nikah mevsimi gelmişken Pudra.com olarak pırlanta seçmenin inceliklerine değinelim, bilgileri tazeleyelim istedik… Neymiş şu meşhur ‘C’ler?

Pırlanta seçerken dikkat edilmesi gerekenler hususunda yabancı kaynakların işaret ettiği 5 C’li bir sistem var: Carat, Color, Clarity, Cut ve Certificate… İngilizce isimlerini de veriyoruz çünkü bunlar bir nevi standart; pırlanta alırken elinizdeki taşı hangi kriterlere göre değerlendirmeniz gerektiğini belirleyen maddeler. Yani karat, renk, berraklık, kesim ve sertifika…

1)Karat: Bir pırlantanın ağırlığı karatla ölçülüyor. Bir karat, bir gramın 5te biri kadarına geliyor ve 100 puana bölünüyor. Mesela çeyrek karat, 0.25 ağırlığında bir pırlanta anlamına geliyor. Ağırlık ve büyüklük aynı şey demek değil. Aynı karattaki iki pırlanta, renk ve berraklığa göre farklı fiyatlara sahip olacaktır. Büyük demek en iyisi ve pahalısı demek anlamına kesinlikle gelmiyor… Karatı düşük bir pırlanta diğer özellikleri üstün gelirse karatı daha yüksek bir tek taştan daha değerlidir.

2) Renk: Pırlantanızın değerinin en önemli göstergelerinden biri rengidir. Kaliteli bir pırlanta, eğer özelliği renkli bir taş olması değilse renksiz ve şeffaf görünümlü olmalıdır. Renksiz, temiz pırlantalar bu nedenle en pahalı olanlarıdır. Kalite düşmeye başladıkça pırlanta sarımsı, kahverengiye kaçan bir renk görülür. Test etmek için pırlantayı beyaz bir zemin veya kağıt üzerine koyarak yeterli ışıkta yandan bakabilirsiniz. Bir de renkli pırlantalar var; mavi, pembe, kırmızı gibi. Fiyatlar renkli pırlantalarda oldukça yüksek olabiliyor ancak en pahalıları genelde tamamen renksiz ve berrak olanlar. Renk skalası, GIA (The Gemological Institute of America) kreiterlerine göre D’den başlayıp (en kalitelisi) Z’ye kadar gidebiliyor (sarı, kahverengi). H derecesini geçmemesi tavsiye edilir.

3) Berraklık: Bu kriter, pırlantanın ne kadar lekesiz olduğunu ölçer. Üretim sürecinde, pırlantanın içinde karbon parçaları oluşur. Bu parçaların yarattığı kesikler yerleşir. Berraklık, karbon ve kesik miktarına ters orantılı olarak belirlenir. Ne kadar az karbon ve kesik, pırlantanız o kadar değerlidir. Bu kriterde birkaç farklı seviye bulunuyor.

FL, IF: Kusursuz pırlanta…
VVS1, VVS 2: Çok hafif izleri olan pırlanta,VS1, VS 2: Az miktarda leke vardır ve çıplak gözle görülemez.
SI1, SI 2: Çıplak gözle görülebilen, az miktarda leke vardır.
I1, I2, I3: Lekeli. Bu taşlar gözle görülür derecede parlaklığını yitirmiştir.

4) Kesim: En klasiği ve popüleri yuvarlak baget kesim olmak üzere kare, oval (markiz), damla ve kalp şeklinde pırlantalar bulunmaktadır. Aslında pırlantanın doğal şeklinden ziyade kesim biçimini ifade eder. Bu konuda da çeşitli uluslar arası kriterler bulunuyor. En iyi kesimli pırlantalar; en mükemmeli ve pahalısı 0 olmak üzere 0’dan 10’a belirli bir aralıkta seyrediyor (American Gem Society).

5) Sertifika: Pırlantanızın karnesi, pasaportu, kimliği; yukarıda saydığımız tüm kategorilerin dökümünün olduğu, pırlantanızın sertifikası büyük önem taşır. Burada pırlantanızın hangi uluslar arası kuruluş tarafından onay gördüğü, renk ve berraklık derecesine dair bilgiler bulunur. En popüler enstitüler arasında; GIA (Geological Institute of America), IGI (International Gemological Institute) ve EGL (European Gem Laboratories) bulunmaktadır.

Pudra.com'un sizler için hazırladığı Alyans ve pırlanta yüzük modelleri yazısı için tıklayın.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER