› 
 › 
@Pudra özel haberidir, izinsiz kullanılamaz. 13.08.2016

Greenpeace çevre dostu moda markalarını açıkladı

Dünyaca ünlü çevre topluluğu Greenpeace, Detox Catwalk kampanyasında başarı yakalayan ve sınıfta kalan moda markalarını doğaseverlerle paylaştı.

Moda dünyasının ne kadar göz alıcı olduğunu kabul ediyoruz. Peki doğaya verdiği tahribatı hiç düşündünüz mü? Tekstil ve hızlı moda sektörünün çevre kirliliğine yol açan baş aktörlerden biri olduğu artık bilinen bir gerçek. Sağlığa ve çevreye zararlı fabrika atıkları, doğaya salınan toksik kimyasallar ve boyalar dünya üzerinde yaşayan tüm canlılar için tehlike yaratmaya devam ediyor.

Greenpeace çevre dostu moda markalarını açıkladı
Zara

Dünyaca ünlü çevre topluluğu Greenpeace, doğa dostu bir moda endüstrisi yaratmak için moda devlerine çağrı yapmış, Detox Catwalk kampanyasını başlatmıştı. Bu kampanyaya katılan 76 global moda markası 2020 yılına kadar ekolojik ve sürdürülebilir alternatifler yaratmaya söz vermiş durumda. Gelişmeleri adım adım takip edebilmek için en çok ilerleme sağlayan ve sınıfta kalan markalar her yıl çevreci modaseverler ile paylaşılıyor.

Greenpeace geçtiğimiz günlerde Detox Catwalk programında gelinen son durumu açıklayan bir rapor yayınladı (raporun ayrıntılarına greenpeace.org’dan ulaşabilirsiniz). Bu rapora göre markaların kaydettiği ilerlemeler üç kritere göre değerlendiriliyor: Yenilikçiler, Evrim Süreci Geçirenler, Falso Verenler.

Yenilikçiler, toksiklerden arınmış, doğa dostu üretim sistemi geliştiren ve çevreci tedarikçilere yönelen markalar. Inditex Grubu (Zara, Pull & Bear, Bershka), Benetton ve H&M gibi markalar öne çıkıyor.

Evrim Süreci Geçirenler, ilerleme kaydetmesine rağmen detoks kriterlerini henüz tamamlayamayan markalar. Mango, C&A, Adidas, Puma, Levis, Miroglio Grubu (İpekyol, Twist, Machka), Valentino ve M&S gibi markalar öne çıkıyor.

Falso Verenler, detoks programına dahil olmalarına rağmen toksik kimyasallardan arınmada başarısız olan markalar. Esprit, Victoria’s Secret ve Nike bu markalardan bazıları.

Moda ve tekstil sektörünün katetmesi gereken uzun ve zorlu bir yolu olsa da değişim rüzgarları çoktan esmeye başlamış görünüyor. Modaseverlerin her geçen gün artan çevre bilinci sayesinde daha güzel bir dünyaya dair umut var!


Konuyla ilgili diğer yazılarımız
Nasıl daha ekolojik yaşarsınız?
Çöplerimizin miktarı düşürüldüğünde çevremize ve sağlığımıza katkılarda bulunabiliriz. Evde geri dönüşüm yolları Pudra.com'da.

Evdeki böceklere ekolojik çözümler 
Haşereler, sinekler, karıncaların eve girişini önlemenin ve varolan böcekleri yok etmenin ekolojik yolları Pudra.com'da. 

Doğal deterjan tarifleri 
Bulaşık ve çamaşır makinesi yıkama tozundan cam temizleme sıvısına kadar doğa dostu temizlik malzemelerinin tarifleri yazımızda. 

​Hayvanlarda deney yapmayan makyaj markaları
Makyaj yapmayı seviyoruz ama güzelliğimiz uğruna hayvan dostlarımızın acı çekmesini istemeyiz. Hayvanlarda deney yapmayan marka araştırmamız Pudra.com'da.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER