› 
 › 
@Pudra özel haberidir, izinsiz kullanılamaz. 26.03.2014

Yves Saint Laurent'nin hayatı ve tasarımları

28 Mart'ta vizyona girecek Yves Saint Laurent filminden önce usta tasarımcının hayatındaki dönüm noktalarını öğrenip ve modaya kattıklarını hatırlayalım.

Laurence Benaïm’in kitabından beyazperdeye uyarlanan ve Yves Saint Laurent'nin hayatını anlatan film 28 Mart Cuma günü vizyona giriyor. Genç ve yetenekli bir tasarımcının doğuş hikayesini ve modaya kattıklarını gözler önüne seren film aynı zamanda tasarlamanın ne kadar zor bir süreç olduğunu da izleyicilere aktarmaya çalışıyor.

Peki moda dünyasının dahi isimlerinden biri olarak anılan ve giyilebilir modanın temsilcisi olarak görülen Yves Saint Laurent sıradan bir ismi başarılı bir markaya nasıl dönüştürdü? Başarının tesadüfler sonucu değil azim sonucu elde edildiğini kanıtlayan kişilerden biri olan Laurent, 18 yaşında katıldığı yarışmayla Christian Dior'un ilgisini çekince tasarım yolculuğu da başlamış oldu. Dior markasında staj yapmaya başlayan genç Laurent, Christian Dior'un ani ölümüyle üç yıl gibi kısa bir sürede markanın baş tasarımcısı oldu.Hazırladığı ilk koleksiyonda yer verdiği kloş etek-ceket takımlarıyla herkesin dikkatini çeken 1950'lerin modasına yön veren Yves Saint Laurent ölümsüz bir isim olacağının da sinyallerini verdi. Laurent, daha sonra maskülen takımlarla, safari ceketlerle ve süveterlerle kadın giyimini bambaşka bir noktaya getirerek çığır açtı.

Dior'la başladığı moda yolculuğuna askerlik görevi nedeniyle ara veren tasarımcının zor yılları da bu görevle birlikte başladı. Eşcinsel eğilimleri nedeniyle orduya katıldığı 20.gün hastalanan ve ağır sakinleştiricilerle yatıştırılan tasarımcı, Dior'dan atıldığını duyunca da yıkıldı. Başarısızlıklardan ders çıkartan Yves Saint Laurent kısa sürede kendini toparlayarak sosyetenin de ilgisini çeken bir tasarımcı haline geldi. 1960-1970 yılları arasında sosyetenin dikkatini çeken Laurent, Fransız couture tasarımcılar arasında ilk hazır giyim koleksiyonu hazırlayan isim oldu.

Pret-a-porter yani hazır giyim koleksiyonunda kadınlara baştan aşağı yepyeni bir stil sunan tasarımcı, maskülen detaylara sahip rahat parçalarıyla farkını ortaya koydu. Standart giyim kurallarına baş kaldırdığı için modanın anarşisti olarak tanımlanan Yves Saint Laurent, hazır giyim koleksiyonuyla çok para kazanarak yepyeni bir hayata adım attı.Her sene iki haute couture iki tane de hazır giyim koleksiyonu hazırlayan dahi tasarımcı üzerinde hissetiği baskılar sonucu alkole ve uyuşturucuya sarılınca sağlığını da tehdit etmeye başladı. Modayı giyilebilir hale getiren, kadınları özgürleştiren ve pek çok kurala karşı gelen Yves Saint Laurent 2008 yılının Haziran ayında Paris'te yaşadığı dairesinde hayata gözlerini yumdu.

Gerek hazır giyim koleksiyonu gerekse haute couture tasarımlarıyla markasını bugün Heidi Slimane'a ulaştıran Yves Saint Laurent modanın sayılı dahileri arasında yer alıyor. 28 Mart Cuma günü vizyona girecek filmi seyretmeden önce kırmızı halıda Yves Saint Laurent giyen isimleri yakından inceleyebilirsiniz.
POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2