02.05.2020

Cildinizi yenilemeye hücrelerinizden başlayın

Prof. Dr. Reha Yavuzer yaşlanma, kalıtsal unsurlar ve dış etkenler nedeniyle hücresel düzeyde canlılığını yitiren cildimizi korumanın yollarını anlattı.

İZLE: CİLT NEDEN YAŞLANIR?👇 
Yaşlanma, kalıtsal unsurlar ve dış etkenlerin etkisi ile cildimiz hücresel düzeyde canlılığını kaybeder. Cildin kalınlığı, elastikiyeti, nemi azalır; cilt kalitesi düşer. Bu da ciltte sarkmalara, kırışıklıklara ve parlaklık kaybına sebebiyet verir. Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Reha Yavuzer, cildin yaşlanma nedenlerini ve cilt yaşlanmasını yavaşlatmak için yapılması gerekenleri Pudra.com için anlattı. 

Cildinizi yenilemeye hücrelerinizden başlayın

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Reha Yavuzer, cildin yaşlanma nedenlerini anlattı.

Yaşlanan deride:
 • Derinin canlı tabakası incelir.
 • Kollajen doku azalır.
 • Hyaluronik asit azalır.
 • Elastikiyet azalır.
 • Damarların dayanıklılıkları azalır.
 • Pigmentasyon dengesi bozulur.
 • Derinin kendini onarım yeteneği azalır.
 • Derinin nemi azalır.
 • Parlaklık azalır.
 • Genel dayanıklılık azalır.
 • Yararlı bakteri dengesi bozulur.
  
İyi yaşlanmak, yaş alma sürecinin kontrollü meydana gelmesini sağlamak bugün estetik tıbbın belirlediği en önemli hedeftir. Bu hedefe giderken hem tüm beden hem de deri sağlığımızın en üst düzeyde olması için düzenli bakım çok önemlidir. Gerçekleştirilecek bilgisayarlı deri analizleri ve uzman görüşleri ile deri, deri altı değerlendirilir ve uzun dönem tedavi ve takip protokolleri kişiye özel oluşturulur.

Cilt sadece güzel görünmekle kalmamalı, aynı zamanda sağlıklı olmalıdır. Çünkü sağlıklı bir cilt bütün tedavi yaklaşımlarına daha iyi cevap verir ve daha yavaş ve güzel yaşlanır. Bu amaçla cildin üzerinden temizlenmesi ve altının da yeterli besinle desteklenmesi gerekir.

Deri altının beslenmesi için gerekenler
 • Nem takviyesi (içten ve dıştan)
 • Vitamin takviyesi
 • Yeterli mineral katkısı
 • Protein tüketimi
 
Daha iyi bir cilt için neler yapabiliriz?

1. Cilt güzelliği için beslenmenin önemini unutmayın.

Pürüzsüz, ışıl ışıl, parlak, sağlıklı; kısacası kusursuz bir cilde sahip olmak için kullandığımız cilt bakım ürünleri ve uyguladığımız bakımlar kadar, yediğimiz yiyecekler de etkilidir. Bu nedenle cilt sağlığımızı korumak için doğru beslenme çok önemlidir. 

İlgili haberimiz: Mükemmel bir cilt için ne yemeli?
Canlı, parlak, sorunsuz ve sivilcesiz bir cilde kavuşmamızı sağlayacak besinleri biliyor musunuz? Limon, havuç, balık, elma, zeytinyağı ve diğer mucize yiyecekler...

2. Cilt tipinize uygun bakım yapın.

Cilt bakımı için ürün seçerken, cilt tipinizi bilmenizin önemi büyük. Bu nedenle cilt bakım ürünlerine yüzlerce lira yatırmadan önce cilt tipinizi öğrenmelisiniz.

İlgili haberimiz: Cilt tipinizi biliyor musunuz?
Mükemmel bir cilde sahip olmak istiyorsanız, ilk olarak cilt tipinizi bilmelisiniz ve cildinizi doğru nemlendirmelisiniz.

3. Daha güzel bir cilt için hatalı alışkanlıklarınızdan arının

​Cilt kalitesini bozan 6 hatalı alışkanlık
Alacağımız ürünü test etmeden kullanmaya başlamaktan fazla şeker tüketimine kadar çok sık karşılaşılan 6 hatalı alışkanlık cilt kalitemizi giderek bozuyor.

İlgili diğer haberlerimiz:

​Sağlıklı ve güzel bir cilt için 15 altın kural!
Tüm kadınlar sağlıklı ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak istiyor. Harika bir cilt için dikkat edeceğiniz 15 altın kural var. Dr. Ebru Karpuzoğlu anlatıyor.

​Yaşlanma belirtilerini azaltacak 10 tavsiye
Medikal Estetik Uzmanı Dr. Ezgi Karavelioğlu sağlıklı güzelliğe önem veren kadınlar için yaşlanma belirtilerini azaltacak 10 tavsiyede bulundu.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER