@Pudra özel haberidir, izinsiz kullanılamaz. 12.10.2009

Anne, Yemekte Ne Var?

Annelere mutfakta yardımcı olacak farklı tarzlarda yazılmış, farklı tarifler veren çocuk yemekleri kitaplarını sizin için seçtik.

Bebeklerde katı besinlere geçişten sonra tüm anneleri bir telaş alır: ‘Bebeğim, çoçuğum için ne pişirebilirim, ona ne yedirebilirim?’ diye… Tarifler, anneler arasında paylaşılır, anneannelerden tarifler alınır…

Anne, Yemekte Ne Var?

Son yıllarda bu konuda bakılabilecek pek çok kitap yayınlandı. Pudra.com olarak, biz de çocuk yemekleri tarifleri veren kitapları inceledik. Annelere yardımcı olacak farklı tarzlarda yazılmış, farklı tarifler veren beş kitabı sizin için seçtik. İşte her annenin elinin altında olması gereken çocuk yemekleri kitapları…

1. Çocuk Yemekleri
Bu kitap, çocuklarını bilinçli beslemek isteyen ailelere yardımcı olmak amacıyla hazırlanmış. Çocuk beslenmesinde temel amaç, çocuğun sağlıklı büyüme ve gelişmesi olduğundan, birinci bölümde sağlıklı beslenme, ikinci bölümde büyüme ve gelişme hakkında bilgilere yer verilmiş. Büyümenin izlenmesi çocuğun beslenme durumunun belirlenmesinde en uygun yol. Çocuğun ağırlığı ve boyu belirli aralıklarla ölçülüp kitapta verilen grafiklere işaretlenmek suretiyle büyüme izlenebilir.

Kitabın üçüncü bölümünde doğumdan itibaren çocuğun beslenmesindeki temel kavram ve ilkelere yer verilmiş. Dördüncü bölümde, ilk yaş ve daha büyük çocuk yiyeceklerinin hazırlanmasına yönelik yemek tarifleri yer alıyor. Çocuk bir yaşından sonra aile sofrasına oturacağından bu tariflerin çoğu aile için de uygun.

Çocuk Yemekleri
Ayşe Baysal, Perihan Arslan
Özgür Yayınları


2. Yiyorum Büyüyorum Sevgiyle Hazırlanan Sağlıklı Çocuk Yemekleri
Çocuklar daha önce hiç tatmadıkları, görüntüsü, kokusu farklı olan yeni yemekleri denemek konusunda çok istekli olmayabileceklerini düşünen yazar, yaratıcı tariflerini bu kitapta toplamış.

Kitapta yer alan tarifler, hem çocuklarımızın yemekten hoşlanacağı kadar lezzetli, hem de onların sağlıklı birer yetişkin haline gelmelerini sağlayacak kadar besleyici… Yazarın, kişisel tecrübelerine dayanarak hazırladığı bu tarifler, aynı zamanda tüm ailenin birlikte yiyebileceği farklı lezzetler de sunuyor.

Yiyorum Büyüyorum Sevgiyle Hazırlanan Sağlıklı Çocuk Yemekleri
M. Zümrüt Özkan Anjuere
Alfa Basım Yayım Dağıtım


3. Anne, Ben Acıktım! 0-6 Yaş İçin Yemek Tarifleri
Türk yemek kültüründen uzaklaşmadan, çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimleri için gerekli vitamin, mineral, karbonhidrat, yağ gibi temel beslenme öğelerine de yer veren bir çocuk yemek kitabı.

Bazısı ilk defa karşılaşacağımız bazısı ise annelerimizden ve anneannelerimizden kalma mamalar ve yemeklerden oluşan kitap, çocuklarımızın günlük kalori ihtiyacı düşünülerek, bebeklerin gaz sorunu göz önüne alınarak hazırlanmış.

Anne, Ben Acıktım! 0-6 Yaş İçin Yemek Tarifleri
Sahrap Soysal
Doğan Kitapçılık


4. Anne Yemekte Ne Var?
İştahsız çocuğunuz mu var? İşte bu kitap tam size göre…

Yazara göre, sağlıklı çocuklar bile zaman zaman bazı yiyecekleri yemek istemezler. Bu davranış çocuğun normal büyüme sürecinin ve kimlik gelişiminin bir parçasıdır. Geçicidir. Üzerinde durulmadığı takdirde daha kısa zaman içinde çözümlenir. Anne öğün saatlerinde planladığı normal yiyecekleri vermeye devam etmeli ama yemesi için ısrar etmemelidir. Annelere düşen sorumluluk beslenme saatlerini eğlenceli kılmaktır. Parlak renkli tabakların kullanılması, tabakların süslenmesi başvurulacak en akılcı, en pratik ve sonuçları en çabuk alınan yöntemdir.

Anne Yemekte Ne Var?
Prof. Dr. Benal Büyükgebiz, Dilek Baş
47 Numara Yayıncılık


5. Doğumdan 7 Yaşa Kadar Miniklerin Yemek Keyfi
Doğumundan 7 yaşına kadar çocuğunuzu beslerken karşılaşabileceğiniz sorunlara pratik ve güvenilir çözümler sunan bir rehber kitap.
En yeni bilgilerin ışığında mutfakta ve sofrada hijyen ve güvenlik kuralları, beslenme psikolojisi, çocukların sağlıklı büyüme ve gelişmeleri için gerekli besin öğeleri… Lezzetli, kolay ve çabuk hazırlanabilir yemek tarifleri.
Bu kitap, bebek ve çocuk beslenmesinin hem psikolojik yönünü, hem fizyolojik yönünü, hem de besinlerin hazırlanma aşamasını inceliyor.

Doğumdan 7 Yaşa Kadar Miniklerin Yemek Keyfi
Nathalie Tunçer, Ozan Tunçer
İnkılap Kitabevi


Çocuklarınızın, sevgiyle pişirdiğiniz yemekleri, afiyetle yemelerini diliyoruz...


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER