Pudra.com 08.03.2013

Çocuklara el yıkama alışkanlığı nasıl kazandırılır?

Çocukları Hepatit A, ishal, tüberküloz ve bağırsak parazitlerine karşı korumanın en etkili, basit yolu onlara el yıkama alışkanlığını kazandırmakla mümkün.

Çocuklar ellerini sık sık ve doğru yıkamadıklarında başta grip olmak üzere Hepatit A, ishal ve tüberküloz gibi birçok hastalığa yakalanabiliyorlar. Acıbadem Fulya Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Hülya Kuşoğlu, çocuklara bulaşıcı hastalıklardan korumanın en etkili ve en basit yolu olan ‘el yıkama’ alışkanlığını kazandırmanın yollarını anlatıyor.

Çocuklara el yıkama alışkanlığı nasıl kazandırılır?

Ellerin her santimetrekaresinde 4-6 bin zararlı mikroorganizma var
Günlük yaşamda en fazla kirlenen organların başında eller geliyor. Eller temiz gibi görünseler de, üzerlerinde gözle görülmeyen bakteri, virüs ve parazit yumurtaları gibi pek çok hastalık yapıcı etken taşıyabiliyor. Ellerin her santimetrekaresinde yaklaşık 4000-6000 bakteri bulunuyor. Bu gözle görülmeyen mikroorganizmalar çocuklarda elleri ağza veya gözlere götürme, dokunma, tokalaşma, yiyecekleri veya eşyayı paylaşma gibi yollarla bulaşabiliyor. El yıkamamızın amacı da eller üzerinde bulunan zararlı mikroorganizmaları uzaklaştırmak. Çünkü sık yıkanmayan eller mikroorganizmaların çoğalmasına açık hale geliyor.

Ellerde özellikle başparmak, parmak araları ve parmak uçları en sık temas edilen noktalar oldukları için daha fazla mikroorganizma barındırıyor.

El yıkamak hastalıklardan korunmanın en etkili yöntemi
El yıkamak başta soğuk algınlığı olmak üzere grip, ishal ve zatürree gibi solunum yolu enfeksiyon etkenleri olan zararlı mikroorganizmaların bulaşmasını önlemek için en basit ve en etkili yöntem. Örneğin sadece doğru el yıkama yöntemini öğreterek çocuklarımızı ishalden yüzde 53, zatürree’den yüzde 50 ve impetigo denilen cildin bakteriyel enfeksiyonundan ise yüzde 43 oranında korumamız mümkün olabiliyor.

Anne babalar çocuklarına örnek olmalı
El yıkama alışkanlığı çocukluk döneminde, okul öncesi yaşlardan itibaren verilmeli, anne baba olarak siz çocuklarınıza sık sık ellerini yıkama konusunda telkinde bulunmalısınız. Öncelikle de kendiniz iyi model olmalısınız. Çocukla birlikte el yıkamak ise doğru yıkama tekniğini öğrenmesi için en etkili yöntem.

Eğitim eğlenceli hale getirilmeli
Çocuklar eğlenerek öğrenmeyi severler. Siz de çocuğunuza el yıkamayı öğretirken bunu eğlenceli hale getirmeye çalışın. Bunun için lavabo çevresine sevdiği bir oyuncak veya çizgi film karakteri şeklinde eğlenceli resimler ya da ellerin hangi durumlarda yıkanması gerektiğini gösteren resimler gibi hatırlatıcı malzemeler yerleştirebilirsiniz. Çocuğunuza el yıkamanın önemini öğretirken asla baskı yapmamaya da dikkat edin. Ona sakin bir ses tonuyla el yıkayarak birçok hastalıktan korunabileceğini anlatın. Eğer elini yıkamamakta direniyorsa, sorunu çözmek için ilgisini çekecek başka bir yöntem deneyin.

Ellerini en az 30 saniye yıkamalı
El yıkamak her ne kadar basit görünse de, uyulması gereken kurallar var. Çünkü yapılan bilimsel çalışmalara göre; belirli bir süre ve uygun teknikle yıkanmadığı takdirde mikroorganizmalar ellerden temizlenmiyor. Bu nedenle çocuğunuzun ellerini en az 30 saniye yıkaması gerekir.

Adım adım doğru el yıkama yöntemi

• Önce ellerini suyla ıslatmalı,
• Sabunla ellerini ovalayarak yıkamalı,
• Parmak uçlarını ve parmak aralarını, başparmaklarını, avuç içlerini ve bilek kıvrımlarını iyice ovalamalı,
• Ellerini akan su altında iyice durulamalı,
• Yıkama işleminin ardından ellerini temiz havluyla kurulamalı.

Çocuklar ellerini ne zaman yıkamalı?

• Sabah kalkınca,
• Tuvalete girdikten sonra,
• Yemeklerden önce ve sonra,
• Sokaktan eve girince,
• Gözle görülür kirlenme fark edilince,
• Öksürme ve hapşırma sırasında ellerini kullanılınca,
• Hayvanlarla temas ettiğinde ellerini mutlaka yıkaması gerektiğini öğretin.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER