pudra.com 02.06.2009

Bebeğinizin bağışıklık sistemini nasıl güçlendirebilirsiniz?

Emzirme bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirmek için en önemli konu. Peki ya diğerleri? Bebeğinizin sağlığı için dikkat etmeniz gerekenler Pudra.com'da.

Bebeğinizin bağışıklık sisteminin güçlü olması, virüs, bakteri gibi enfeksiyonlara neden olan mikroorganizmaların hastalık oluşturmasına engel oluyor. Özellikle doğumdan itibaren 3 yaşına alınacak önlemlerle bebeğinizin bağışıklığını güçlendirerek sağlıklı yetişmesini yardımcı olabilirsiniz.

Bebeğinizin bağışıklık sistemini güçlendirme yolları

Yeni doğan bebek hayatının ilk aylarında dış faktörlere ve hastalıklara karşı çok duyarlıdır.

Bebeğin kendi savunma mekanizmasını oluşturan yapı taşlarının oturması, genellikle altıncı aydan sonra başlar. Bu döneme kadar bebeğin bağışıklık sistemini anneden geçen koruyucu antikorlar oluşturur.

Bebeğinizin bağışıklık sisiteminin güçlü olması için nelere dikkat etmeliyiz?
 
  • Emzirme: Bebeğinizi ilk altı ay mutlaka anne sütüyle besleyin. Bağışıklık sistemindeki proteinler, bakteri ve virüsleri etkisiz hale getirir. Bebeğinize anne sütü vererek antikorların onun vücuduna geçmesini sağlamış olursunuz. Bu nedenle emzirmek çok önemlidir.
  • Uyku: Bebeğin uykusunu almış olması çok önemlidir. 3 aydan küçük bebeklerin yetişkinlere göre iki kat daha fazla uykuya ihtiyaçları vardır. 6 aydan itibaren ise gündüzleri 2-3 kez uyuklayan bebekler gece boyunca da 12 saat uyur. Oda sıcaklığının 16-20 derece arası olması gerektiğini unutmayın.
  • Mineraller: Mineral alımını artırın. Demir sağlıklı alyuvarlar için çok önemli bir mineral. 6.aydan itibaren ise bebeklerde tükenmeye başlar. Bu nedenle mamaya geçildiğinde ona mineral desteği sağlamak çok önemlidir. Günde bir porsiyon et faydalı olacaktır. Koyu yeşil lifli sebzeler, kuru kayısı, baklagiller de demir bakımından zengindir.
  • Aşılar: Yenidoğan döneminden itibaren bebeğinizin aşılarını zamanında ve düzenli olarak yaptırın.
  • Omega 3 Yağları: Omega 3 yağları bağışıklık sistemi için önemlidir, çünkü bakterileri yiyen alyuvarların aktivitesini artırır. Emzirirken omega 3 desteği alabilir, katı gıdalara geçtikten sonra doktorunuza danışarak bebeğinize balık yedirmeye başlayabilirsiniz.
  • Enfeksiyonlar: Geçirilen her enfeksiyondan sonra, bebeğinizin bağışıklık sistemi yorgun düşer. Bu dönemlerde bebeğinizin hastalıklardan korunmasına ve sağlıklı beslenmesine daha fazla özen gösterin.
  • Sigara yasağı: Yenidoğanların en güçsüz organları akciğerleridir. Dolayısıyla onun üst solunum yollarının sağlıklı olmasına her zaman dikkat etmek gerekir. Bu nedenle, bebeklerin yaşadığı ortamda kesinlikle sigara içilmemeli, bebekler dumana maruz kalmamalıdır.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER