Pudra.com 24.08.2011

Bebeğinizle uçak yolculuğundan korkuyor musunuz?

Bir haftadan büyük sağlıklı bebeklerin uçağa binmesinde sakınca olmadığını söyleyen Dr. Hilda Çerçi Özkan, bebeğinizle daha güvenli ve düşük enfeksiyon riskli seyahat edebilmeniz için önerilerde bulunuyor.

Amerikan Hastanesi Pediatri Bölümü’nden Dr. Hilda Çerçi Özkan, bebekle uçak yolculuğu yapmak birçok aileyi endişelendirse de aslında bir haftadan büyük sağlıklı bebeklerin uçağa binmesinde sakınca olmadığını söylüyor ve konuyla ilgili şu bilgileri veriyor:

Bebeğinizle uçak yolculuğundan korkuyor musunuz?

"Uçakların seyrettiği yükseklikte basınç çok düşük olacağından, uçakların içindeki basınç genellikle 250 metre yükseklikteki atmosfer basıncına ayarlanır. Sağlık sorunu olmayan kişiler ve hatta yenidoğan bebekler 250 metre yüksekliğe ayarlanan kabin içi basıncında hiçbir problem yaşamazlar."

"Birçok havayolu şirketi bir haftadan küçük bebeklerin uçuşunu acil tıbbi bir neden olmazsa kabul etmez. Bazı havayolları ise bebek bir haftadan küçükse uçmasında sakınca olmadığına dair doktor raporu isteyebilir."

Uçak yolculuğunun sakıncalı olduğu durumlar nelerdir?
"İleri derecede kansızlığı olan, doğumsal kalp hastalığı, ağır akciğer hastalığı gibi hastalıkları olan kişilerin uçak yolculuğu sakıncalı olabilir. Bu kişilerin uçakla seyahat öncesi mutlaka doktoruna danışması önerilir. Aktif enfeksiyonu olan çocukların hem kendileri için hem de diğer yolculara da enfeksiyonu bulaştırabilecekleri için çok zorunlu olmadıkça iyileşene kadar uçmaması gerekir. Özellikle bir kulak enfeksiyonu varsa kabin içi basınç değişiklikleri şiddetli kulak ağrılarına yol açabilir. Sinüzitli çocuklarda da aynı şekilde şiddetli baş ağrıları oluşabilir. İshali olan çocukların uzun süren uçak yolculuklarında sıvı kaybedebileceği için ishal düzelene kadar uçmaları önerilmez."

Uçak yolculuğu enfeksiyon riskini artırır mı?
"Bebekler için uçak yolculuğunun enfeksiyon açısından riski artırdığı yönünde kesin bir kanıt olmasa da yolculuk sırasında kabin içi havanın sürekli sirkülasyona girmesi, çok sayıda kişinin dar ve kapalı bir alanda bulunması, kabin içi havanın kuruluğu enfeksiyonların bulaşması açısından kolaylaştırıcı faktör olabilir."

Bebeğinizle daha güvenli bir uçak yolculuğu yapabilmek için:
  • Uçak temizliği gece yapıldığından, sabah uçuşlarını tercih edin.
  • Yakınınızda hasta bir kişi oturuyorsa ve başka boş yerler varsa oraya geçin.
  • Uçağın kalkış ve inişlerinde kabin memurlarının direktiflerine göre mutlaka bebeğinizi kucağınıza alın ve ona da kemer takın.
  • Kulak ağrısını önlemek için kalkış ve inişlerde ya emzirin ya da biberon verin. Emme hareketi orta kulak basınçlarının eşitlenmesini kolaylaştırır ve bebeği rahatlatır. Daha büyük çocuklara da sevdikleri içecekler içirilmesi ya da ciklet çiğnetilmesi de aynı etkiyi sağlar.
  • Bebeğinizin tıbbi sorunları varsa, doktoruna danışmadan uçak yolculuğu da dahil hiçbir yolculuğa çıkarmayın.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER