@Pudra özel haberidir, izinsiz kullanılamaz. 02.05.2017

Bebekleri gece beslemek doğru mu?

Bebekleri gece emzirmek ne kadar doğru? Uyku eğitmeni Sinem Gerger Akınal, bebeklerin gece beslenmesini adım adım kesmenin yollarını Pudra.com'a yazdı.

Beslenme ve uyku arasında büyük bir bağ olduğu doğrudur. Başarılı bir beslenme huzurlu geceler için gereklidir, bebeğiniz aç kalırsa geceleri uyuyamaz. Ama bebeğiniz büyüdükçe işler değişir. Katı gıdalar geçişle beraber bebeğinizi besleme alışkanlıklarınızda farklılaşır. Bir çok uzmana göre bebeklerin, prematüre doğmadıysa 6 ay itibariye gece beslenmelerine gerek kalmadığını düşünür. Hatta bazı uzmanlar 3 aydan sonra bebeğiniz beslenmek için uyanmıyorsa uyandırmamak gerektiğini düşünüyorlar. Bebeklerin 24 saat diliminde almaları gereken kalori miktarı vardır. Bunun çoğunu gündüz aldıklarında gece beslenmeye duyulan ihtiyaç azalacaktır. Yani alışkanlıklar değişecektir diyebiliriz.

Bebekleri gece beslemek doğru mu?

Kulağınıza şaşırtıcı gelebilir ama maalesef gece beslenmeleri, uyku sorunları nedenlerindendir. Gece sürekli uyanan bebeğinizi beslemenize gerek yoktur. Bebeğinizin neden uyandığını araştırın, oda çok sıcak veya soğuk olabilir, altını ıslatmış olabilir, gazı ya da sancısı olabilir, aşırı beslenmiş olabilir, vb. Eğer nedenini bilmeden her uyandığında bebeğinizi beslerseniz muhtemelen uyku ve beslenme arasında bir ilişki kuracak ve yanlış uyku alışkanlığı kazanacaktır. 6 aylık ve üstü bebekler geceleri beslenmeden 11 saat uyuyabilirler. Genelde anneler bebekleri aç kalacağı endişesiyle gece uyandıklarında onları, beslerler. Aslında büyük olasılıkla bebeğiniz gece uyandığında emmek istemesinin sebebi başka türlü uykuya dalmayı bilmemesindendir. Beslenme nedeni ile gece uyku sorunu yaşayan çocukların çoğu iki yaş altı biberon veya meme ile beslenen çocuklardır.

Gece beslenmelerini iki türlü kesebilirsiniz. Birden kesme yöntemi ya da azaltarak kesme yöntemini kullanabilirsiniz. Önemli olan bebeğinizin karakter yapısına hangisinin daha uygun olduğunu bilmek ve ona göre başlamaktır. Hangi yöntemi seçerseniz seçin istikrarlı ve kararlı olun lütfen. Unutmayın bebeğiniz sizi anlayacak ve sizi yönlendirecek kadar akıllıdır. Saat 12.00 de uyandığında ona süt vermiyor ama sabah 03.00 de uyandığında uğraşacak haliniz yok diye ona süt veriyorsanız yönteminizin başarılı olmasını beklemeyin. Tek yaptığınız bebeğinizin kafasını karıştırmak olacaktır.

Birden kesme yöntemini tercih ettiyseniz, kararlı olmanı çok önemlidir. Anne ve babanın ikisinde hemfikir olması gerekmektedir. Aksi takdirde bebeğinizin alışmasını beklemek yanlış olacaktır. Bebeğiniz uyandığında onu emdirmek ya da biberonla beslemek yerine sakinleştirmeye ve tekrar uykuya dönmesini sağlayın. Yanında olun, sırtını sıvazlayın, uyku vakti olduğunu söyleyin ve onu yatırın. Çok zorlu birkaç gece sizi bekliyor olacaktır. Sabırlı olun,  sonuç harika olacak buna inanın lütfen.

Azaltarak kesme yönteminde, bebeğinize verdiğiniz süt miktarını her gece kademeli olarak azaltın ve kucağınızda uyumasına izin vermeyin onu henüz uyanıkken yatağına koyun. Emziriyorsanız emme zamanını kademeli olarak azaltın. Ayrıca biberona su da katabilirsiniz zamanla bebeğiniz onun için kalkmayı gereksiz bulacaktır. Gece beslenmelerini bitirirken özellikle bebeğiniz emiyorsa, gece uyanmalarda babanın yada anne dışında bebeğin tanıdığı birinin uyutmaya çalışması işleri kolaylaştırabilir.

Sinem Gerger Akınal kimdir?
“Bebek ve Uyku” markasının kurucusu Sinem Gerger Akınal 1985 yılında İstanbul'da doğmu. Evli ve bir çocuk annesi. Kendi kızının uyku problemlerini çözmeye çalışırken uyku eğitimini keşfetti. Yurt dışında çok yaygın olan uyku danışmanlığı eğitimlerini araştırınca en kapsamlı uyku danışmanlığı programlarından biri olan International Maternity and Child Consultant Institute’den eğitim almış. Eğitimini tamamladıktan sonra vaka çalışmaları yapmış ve bir çok bebekle çalışma imkanı bulmuş. Amerika’daki eğitimi sırasında bir çok bebeğin uyku problemlerini analiz edebilme imkanı bulmuş. 
0-5 yaş uyku danışmanı Sinem Gerger Akınal, uyku problemleriyle savaşan annelere yardım edebilmek için “Bebek ve Uyku” markasını kurmuş. Bir bebeğin kendi yatağında, kendi kendine uykuya dalmasının hayal olmadığını herkese anlatabilmek için çalışıyor.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER